Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław i Świnoujście testują autobusy hybrydowe. Od Mercedesa  i Solarisa  

infobus
07.11.2023 19:06
0 Komentarzy

Od 8 listopada we Wrocławiu rozpoczną się testy autobusu hybrydowego Mercedes-Benz Citaro Mild Hybrid. Z kolei Świnoujście sprawdza Solarisa Urbino 18 hybrid.

Hybryda połączy Wrocław z miejscowościami w gminie Długołęka. O tym wyjątkowym testerze „bez lusterek” od Daimler Buses Polska pisaliśmy już w InfoBusie przy okazji premierowego testu w Policach. Z kolei w Świnoujściu równolegle sprawdzany jest przegubowy autobus hybrydowy marki Solaris. Pojazd wykorzystywany jest na różnych liniach. Jak informuje magistrat, miejskie autobusy dojeżdżające do szkół, w godzinach porannego szczytu są zatłoczone – większy autobus mógłby ten problem rozwiązać.

Mercedesem wokół Wrocławia

W komunikacji aglomeracyjnej Wrocławia i okalających gmin przewoźnicy testują ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania. Po testach autobusów elektrycznych przyszedł czas na autobusy hybrydowe. Spełniają one rygorystyczne normy ekologiczne, spalają mniej niż pojazdy z konwencjonalnym napędem, a nie mają takich wymagań co do infrastruktury, jak „elektryki”.

Testowy model Mercedes-Benz Citaro Mild Hybrid będzie można spotkać do 19 listopada  na liniach strefowych 911, 921 i 924.

-„To 12-metrowa hybryda, która posiada znane pasażerom linii aglomeracyjnych systemy bezpieczeństwa, czyli między innymi asystenta skrętu w prawo oraz aktywnego asystenta hamowania, które istotnie zwiększają bezpieczeństwo najmniej chronionych użytkowników drogi, czyli pieszych. Rozwiązania tego typu wprowadzamy sukcesywnie do komunikacji aglomeracyjnej od 2020 roku – powiedziała Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu we Wrocławiu.

Wrocław i Świnoujście testują autobusy hybrydowe. Od Mercedesa  i Solarisa  

Nie tylko ekonomia

Silnik spalinowy Euro 6 w Mercedes-Benz Citaro Mild Hybrid jest wspomagany przez jednostkę elektryczną. Oznacza to mniejsze zużycie paliwa. Silnik elektryczny o mocy 14 kW wytwarza energię podczas wyhamowywania i hamowania. Podczas ruszania z miejsca wspiera on silnik wysokoprężny. W ten sposób, w zależności od zastosowania, zmniejsza on zużycie paliwa nawet o 8,5 procent.

Do tego testowy Mercedes wyróżnia się licznymi systemami bezpieczeństwa aktywnego. Wspomagają one kierowcę poprzez zautomatyzowane hamowanie w przypadku niebezpieczeństwa kolizji. Dzięki współdziałaniu radaru przedniego, radaru bliskiego zasięgu i kamery przedniej, na bieżąco skanowany jest obszar do 250 metrów przed autobusem. Wsparcie jest gwarantowane do prędkości 60 km/h. W przypadku wykrycia ryzyka kolizji, autobus może zostać automatycznie zatrzymany.

Inny system wspomagania bezpieczeństwa, to asystent skręcania i zmiany pasa ruchu. System pomaga w wykrywaniu przeszkód poruszających się w granicach zasięgu systemu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami znajdującymi się w martwym polu. System radarowy precyzyjnie rejestruje ruchy i ostrzega kierowcę o możliwych kolizjach.

Na koniec opisy „hybrydy z gwiazdą” warto wspomnieć, że demonstracyjny Citaro wyposażony jest też w system Mirror Cam zastępujący kamerami tradycyjne lusterka zewnętrzne. System zapewnia rozszerzone pole widzenia i zapewnia dodatkowe informacje dla kierowcy, zwiększając tym samym poziom bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego i pieszych.

Wrocław i Świnoujście testują autobusy hybrydowe. Od Mercedesa  i Solarisa  

Solaris w Świnoujściu

Tymczasem w Świnoujściu testowany jest na różnych liniach testowany przegubowy autobus hybrydowy – Solaris Urbino 18 hybrid.

Na razie sprawdzamy, jakie są jego możliwości przejazdowe po naszym mieście – mówi Anna Litwiniec z Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu.

Dodajmy, że po pierwszych jazdach kierowcy mówią, że bardzo dobrze prowadzi się ten autobus i wbrew pozorom łatwiej nim skręcać.

Wydawałoby się, że jak jest taki długi, to będzie gorzej na skrzyżowaniach czy zakrętach – powiedział nam jedne z kierowców. – Ale w rzeczywistości przednia część jest krótsza, niż autobusy, który teraz jeździmy. A potem w przegubie już pojazd się „łamie”.

Jak podkreśla magistrat, miejskie autobusy dojeżdżające do szkół (m.in. Zespołu Szkół Morskich, ale nie tylko) bardzo często w godzinach porannego szczytu są zatłoczone. Większy pojazd mógłby ten problem rozwiązać. Ten testowany może zabrać nawet 100 pasażerów.

Komentarze