Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wojsko po raz drugi bez ofert na autobusy. Jeszcze zatęsknimy za Autosanem

infobus
26.07.2023 08:03
0 Komentarzy

25 lipca II Regionalna Baza Logistyczna Jednostka Wojskowa 4226 otworzyła oferty w powtórzonym przetargu na dostawę 25 nowych autobusów klasy MAXI do „ogólnego przeznaczenia”.

Poprzednie postępowanie zakończyło się unieważnieniem, bowiem wojsko nie dostało żadnej oferty. Podobnie było za pierwszym razem, dlatego w branży pojawiły się teraz głosy, że armia polska jeszcze zatęskni za Autosanem, który może nie oferował najnowszych rozwiązań w zakresie międzymiastowych konstrukcji, ale zawsze stawiał się na wojskowe przetargi. Teraz fabryka w Sanoku oddelegowana do produkcji militarnej i autobusów zeroemisyjnych obserwuje  z daleka zamówienia na „wojskowe „zielone” autokary. Może jednak w tej sytuacji „bocian” wróci do montażu Liderów – np na podwoziach Scania lub Volvo? Mało prawdopodobne, ale kto wie…

WIĘCEJ ZADAŃ

Warto odgotować fakt, że Baza Logistyczna wyciągnęła wnioski z pierwszego, nieudanego podejścia i rozbiła drugi przetarg na aż sześć zadań, gdzie mieliśmy:

  • zadanie nr 1: zamówienie podstawowe – 1 szt.+ zamówienie opcjonalne – 1 szt.,
  • zadanie nr 2: zamówienie podstawowe – 2 szt.+ zamówienie opcjonalne – 2 szt.,
  • zadanie nr 3: zamówienie podstawowe – 3 szt.,
  • zadanie nr 4: zamówienie podstawowe – 5 szt.+ zamówienie opcjonalne – 5 szt.,
  • zadanie nr 5: zamówienie podstawowe – 7 szt.,
  • zadanie nr 6: zamówienie podstawowe – 7 szt.+ zamówienie opcjonalne – 7 szt.

Tak jak poprzednio – łączny wynik to 25 autobusów w ramach zamówienia podstawowego. Z kolei zamówienie opcjonalne zostało okrojone z 25 autobusów do 15 sztuk. Zamawiający wymagał, aby zamówienie w zakresie ilości podstawowych zostało zrealizowane w terminie do 120 dni kalendarzowych od daty zawarcia umowy, jednak nie później niż do dnia 30.11.2023 r. Czas dostawy został skrócony o 40 dni w stosunku do poprzedniego przetargu. I być może ten krótki czas realizacji zadania jest przyczyną wojskowych niepowodzeń.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Zamawiane autobusy mają mieć następujące parametry: rok produkcji 2023 autobusy minimum klasy II, liczba miejsc siedzących – minimum 41 (bez kierowcy) + fotel pilota, wysokość wnętrza (podłoga-sufit) – minimum 1 950 mm, pojemność bagażnika – minimum 3 m3 – nie dotyczy przestrzeni bagażowej znajdującej się nad głowami pasażerów (półek), pojazdy muszą posiadać dwoje drzwi wejściowych jednoskrzydłowych, układ napędowy to silnik wysokoprężny o mocy minimum 210 kW spełniający normę emisji spalin Euro 6, połączony z ręcznie sterowaną lub zautomatyzowaną lub automatyczną skrzynią biegów o minimum 6 przełożeniach do przodu.

Dodatkowo w zakresie gwarancji mamy takie wymogi: a) minimum 36 miesięcy gwarancji ogólnej bez limitu przebiegu na wszystkie elementy, które nie podlegają normalnemu zużyciu w czasie eksploatacji; b) minimum 36 miesięcy na powłoki lakiernicze; c) minimum 48 miesięcy na perforację elementów nadwozia; d) minimum 36 miesięcy na eksploatację opon, z zachowaniem zasady montażu opon wyprodukowanych w roku dostawy pojazdu10; e) minimum 36 miesięcy na akumulatory, z zachowaniem zasady montażu akumulatorów wyprodukowanych w roku dostawy pojazdu.

Wojsko przygotowując się na przynajmniej kilka ofert, przygotowało następujące kryteria:

  • cena (60%),
  • okres dodatkowej gwarancji na przedmiot zamówienia (20%),
  • dodatkowa moc silnika (5%),
  • pomieszczenie do wypoczynku dla drugiego kierowcy, wyposażone w łączność pomiędzy pomieszczeniem wypoczynku a miejscem kierującego, ogrzewane oraz klimatyzowane (5%),
  • wyposażenie w elektroniczny układ sterujący rozdziałem siły hamowania w zależności od bieżącego rozkładu mas i obciążenia poszczególnych osi pojazdu (5%),
  • wyposażenie w przednią szybę ogrzewaną elektrycznie (5%).

DOTYCHCZASOWE ZAKUPY

Na koniec krótkie przypomnienie, że po raz ostatni Wojsko Polskie było na autobusowych zakupach w 2022 roku.

W efekcie ogłoszonego zamówienia – które wygrała firma Wanicki – pod koniec zeszłego roku do Regionalnej Bazy Logistycznej  dostarczono partię autobusów międzymiastowych marki Irizar model i4. Wartość umowy w części gwarantowanej i opcjonalnej opiewała na kwotę 27 527 400,00 zł.

Komentarze