Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wojsko dalej kupuje autobusy: Jeden minibus dla lotników z Dęblina

infobus
20.01.2023 11:02
0 Komentarzy

Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie ogłosiła postępowanie na zakup autobusu klasy MINI.

Zamawiający zastrzegł sobie możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki publiczne z dotacji, które zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostaną mu przyznane. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to autobus ma być dostarczony nie później niż do 15 listopada 2023 roku.

Charakterystyka autobusu

Kupowany autobus to pojazd o długości minimum 7,8 m klasy MINI. Powinien on mieć możliwość przewiezienia 19 osób na miejscach siedzących wraz z kierowcą. Pojazd musi być zdolny do wykonywania przewidzianych zadań transportowych po drogach twardych i gruntowych w warunkach klimatycznych i terenowych charakterystycznych dla obszaru Europy. Autobus musi posiadać z przodu i z tyłu miejsce do mocowania liny lub taśmy holowniczej (fabryczny uchwyt do holowania pojazdu) umożliwiające jego ewakuację przy masie rzeczywistej równej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu.

Midibus musi być wyposażony w silnik wysokoprężny o mocy minimum 140kW, spełniający normę emisji spalin Euro 6 E, połączony z ręcznie sterowaną lub automatyczną skrzynią biegów o minimum 8 przełożeniach do przodu. Ma on być ponadto wyposażony w systemy bezpieczeństwa, takie jak: airbag kierowcy, tachograf w wersji min 4.0, układ przeciwdziałający blokowaniu kół z elektronicznym systemem podziału siły hamowania, elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy, system kontroli trakcji, system (wspomaganie) ruszania pod górę, system hamowania awaryjnego, system ostrzegania przed zmianą pasa ruchu.

W przestrzeni pasażerskiej znajdą się dwa telewizory o przekątnej około 17 cali (z przodu na wysokości pierwszego rzędu siedzeń oraz po środku przedziału pasażerskiego). Miejsca siedzące stanowić mają fotele pasażerskie w wykonaniu kubełkowym z integrowanym zagłówkiem z rączkami/uchwytami, stolikiem, siatkowymi kieszeniami tylnymi, z regulowanymi podnóżkami lub podparciem stóp. Do tego, siedzenia muszą być wyposażone w zagłówek (integralny z oparciem), 3-punktowe pasy bezpieczeństwa oraz podłokietnik od strony korytarza. Ponadto, każdy rząd siedzeń musi mieć gniazdo USB z podświetleniem LED. W przedziale pasażerskim oświetlenie wnętrza będzie wykonane w technologii LED z RGB z możliwością ściemniania. W pojeździe znajdzie się również przedział bagażowy – za fotelami ostatniego rzędu – umożliwiający pasażerom zawieszanie ubrań.

fot. WP

ostatni zakup

Oferty będą punktowane mając na uwadze dwa kryteria: cenę (60%), gwarancję i serwis bezpłatny według książki serwisowej (40%). Termin otwarcia ofert został wyznaczony na dzień 25 stycznia.

Przypomnijmy, że po raz ostatni Wojsko Polskie było na autobusowych zakupach w zeszłym roku. W efekcie ogłoszonego zamówienia – które wygrała firma Wanicki – pod koniec 2022 do Regionalnej Bazy Logistycznej  dostarczono partię autobusów międzymiastowych marki Irizar model i4. Wartość umowy w części gwarantowanej i opcjonalnej opiewa na kwotę 27 527 400,00 zł.

fot. WP

Autobusy wyposażone są w automatyczną skrzynię biegów ZF-TRAXON, a zastosowany system przekładni oferuje wiele zalet takich jak: sprawność techniczną na bardzo wysokim poziomie (nawet 99,7%), mniejsze zużycie paliwa, a także wysoką jakość wykonania i niezawodność. W porównaniu z manualną skrzynią biegów zastosowane rozwiązanie przyczynia się do zmniejszenia zużycie paliwa nawet o 8%. Autobusy Irizar i4 objęte są 6 letnią gwarancją na wszystkie elementy, które nie podlegają normalnemu zużyciu w czasie eksploatacji.

Dostarczone najnowsze autobusy, to zarówno wyższy komfort podróży dla pasażerów, wysoka niezawodność, mniejsze zużycie paliwa jak i niższa emisyjność spalin.

Bieżący zakup autobusów na potrzeby Sił Zbrojnych RP, wpisuje się w trwający już od kilku lat proces unowocześniania floty transportu osobowego w Siłach Zbrojnych RP a w procesie tym wydatną rolę odgrywa 2. Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie.

Komentarze