Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wiemy, kto stoi za przyjazdem autobusu wodorowego Caetano do Polski

infobus
18.08.2023 08:04
0 Komentarzy

Jak już informowaliśmy w InfoBusie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi przetestuje wodorowy autobus.

Łodzianie będą mogli sami sprawdzić, jak podróżuje się pojazdem z takim napędem. Testy zaplanowano w dniach 29-31 sierpnia na liniach 77 i 55. Za przyjazd i tournée po Polsce modelu CaetanoBus H2 City Gold odpowiada Clean Hydrogen Partnership. Liczymy, że ta unijna organizacja przygotowuje podobne spotkania w innych krajach np. z udziałem Urbino 12 hydrogen, bo na razie wygląda to na promocję określonego produktu.

Z unijnym wsparciem

-„Łódź bierze udział w projekcie Unii Europejskiej związanym z promocją autobusów wodorowych, które mają być sposobem na wdrożenie zeroemisyjnego transportu w aglomeracjach. Realizowany przez Clean Hydrogen Partnership we współpracy z Komisją Europejską projekt zakłada cykl narodowych warsztatów promujących autobusy wodorowe w połączeniu z prezentacją tych pojazdów na ulicach wybranych miast. Tylko dwa miasta w Polsce – Łódź i Gdańsk – będą mogły zaprosić swoich mieszkańców na testowe przejazdy” – zaznaczył Tomasz Andrzejewski z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

W Łodzi wodorowym autobusem Caetano H2 City Gold będzie można przejechać się pod koniec sierpnia. 29 i 31 sierpnia kursować będzie na linii 77, a 30 sierpnia spotkamy go na linii 55.

Jak wyjaśnili organizatorzy akcji, autobus, który trafi do Łodzi na testy, powstał dzięki kooperacji japońskiego koncernu Toyota – dostawcy ogniw paliwowych, i hiszpańskiej firmy Caetano – producenta autobusów.

Według producenta autobus wyposażony jest w pięć zbiorników wodoru o łącznej pojemności 37,5 kg, co pozwala na przejechanie do 400 km; samo tankowanie pojazdu trwa ok. 9 minut. W procesie wytworzenia energii autobus produkuje i emituje do środowiska jedynie parę wodną, co pozwala na zeroemisyjne podróże.

Komentarze