Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Węgierski Credobus z pierwszym autobusem elektryczny Electronell. Jako Low Entry

infobus
09.03.2024 19:02
0 Komentarzy

W marcu fabrykę Credobus opuścił elektrobus Electronell, który jest pierwszym autobusem z napędem bateryjnym węgierskiego producenta.

Masa netto ultralekkiego pojazdu to tylko 11,5 tony, co jest ewenementem wśród e-busów o konstrukcji stalowej. System napędu trakcyjnego dostarczyła firma Voith, a akumulatory Akasol. Obecnie trwają testy homologacyjne elektrobusu, a w przygotowaniu jest przegubowa wersja 18-metrowa, która pojawi się w drugiej połowie 2024 roku.

Bo liczy się waga

Masa netto ultralekkiego Electronell 12 to tylko 11,5 tony – w porównaniu do 13-13,8 ton typowych dla e-busów ze stalową konstrukcją ramy. Niża masa własna o 1,5 tony zmniejsza liczbę akumulatorów o 25%. Dlatego docelowy zasięg 300 kilometrów można osiągnąć przy użyciu trzech akumulatorów zamiast czterech. Pojemność magazynowania energii wynosi 294 kWh.

Niska waga znacznie zmniejsza zużycie energii, jednocześnie pozytywnie wpływa na wszystkie czynniki kosztowe, od produkcji po wymianę baterii i recykling. Według wstępnych obliczeń wszystko to skutkuje bardzo dobrym wskaźnikiem w zakresie całkowitego kosztu cyklu życia produktu (TCO).

Korzyści są oczywiste również z technicznego punktu widzenia, to przykładowo: większa pojemność pasażerska, szybsze ładowanie, mniejszy ślad ekologiczny i brak przeciążeń konstrukcyjnych.

Credobus z pierwszym autobusem elektryczny Electronell. W wersji Low Entry
Credobus z pierwszym autobusem elektryczny Electronell. W wersji Low Entry

Low Entry

Dzięki konstrukcji Low Entry dwa z tzrech akumulatorów umieszczono pod podłogą, co zapewnia nisko położony środek ciężkości, a co za tym idzie doskonałą stabilność, szczególnie podczas pokonywania zakrętów.

Dzięki rozmiarowi kół 19,5″ nadkola w Electronell są niższe, co sprawia, że pomiędzy oparciami umieszczonych na nich siedzeń nie ma niewykorzystanych przestrzeni.

Ze względu na nisko umieszczony układ napędowy, sekcja podłogowa o normalnej wysokości zapewnia pełnowartościową, płaską przestrzeń. W przeciwieństwie do tylnej części autobusów niskopodłogowych, ostatni rząd siedzeń w Electronell ma pełną szerokość.

Autobus demonstracyjny solo wykonany jest w układzie 2-2-2 drzwi, a jego układ wnętrza nadaje się również do zastosowań miejskich i podmiejskich.

Credobus z pierwszym autobusem elektryczny Electronell. W wersji Low Entry

Voith i akasol

Układ napędowy w Electronell to Voith VEDS HD. Akumulatory pochodzą od Akasol – model 9 AKM 150 CYC. Zintegrowany system zarządzania ciepłem pompy ciepła dostarczyła firma Eberspächer.

Dzięki systemowi wspomagania kierowcy marki ZF opartemu na czujnikach radarowych i kamerach, Electronell spełnia już rozporządzenie GSR, które zostanie wprowadzone w Unii Europejskiej od lipca 2024 r.

Jak podkreśla Credobu, pierwszy e-bus to efekt pracy węgierskich konstruktorów, bez chińskich gotowych rozwiązań, w tym także integracja oprogramowania. Modele Electronell wykonane są z własnym systemem dystrybucji wysokiego napięcia (Credobus HVBOX), oprogramowaniem do sterowania napędem i pasywnym systemem chłodzenia Credobus.

Produkcja e-busów Electronell będzie odbywać się w zachodnich miastach Węgier (Mosonmagyaróvár i Győr). Nowoczesna i częściowo zrobotyzowana fabryka w Mosonmagyaróvár zajmuje powierzchnię ponad 20 000 metrów kwadratowych i jest w stanie wyprodukować do 1000 autobusów rocznie. Tutaj powstają samonośne konstrukcje ramowe autobusów i prawie wszystkie części metalowe, w tym zawieszenia podwozia. Finalny montaż odbywa się w Győr.

W tych zakładach – od  2021 roku – trwa nieprzerwanie produkcja pojazdów Econell z silnikami diesla w wersji solo i przegubowej, zarówno w wersji miejskiej, jak i podmiejskiej. Jak podkreśla fabryka, do końca 2024 r. Credobus będzie dysponował najszerszą gamą modeli w segmencie autobusów z kołami 19,5 cala.

Credobus jest marką Grupy Kravtex-Kühne. Oprócz montażu autobusów, zajmuje się też produkcją maszyn rolniczych i transportem pasażerskim. Od 1999 roku stała się wiodącym węgierskim producentem autobusów i do chwili obecnej wyprodukowała ponad 3000 autobusów. Ponad połowa autobusów wykorzystywanych w węgierskim międzymiastowym transporcie publicznym pochodzi od firmy Credobus.

Komentarze