Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W jakie elektrobusy celuje MPK Radom? Analiza SWZ

infobus
22.03.2022 16:00
0 Komentarzy

Dnia 2 marca MPK Radom ogłosiło przetarg na dostawę 6 nowych autobusów przegubowych elektrycznych z trzema ładowarkami zajezdniowymi i jedną pantografową.

O warunkach formalnych tego zamówienia pisaliśmy w InfoBusie: Warunki dotyczące doświadczenia i zdolności finansowej to tylko formalność dla dużych producentów. Zaglądamy do pozostałych wymogów SIWZ.

Kryteria oceny ofert

Zamawiający wybierze najlepszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (60%), gwarancji i techniki (40%).

Wśród tych kryteriów, które możemy zaliczyć jako pozacenowe, MPK wyodrębnił następujące rozwiązania, za które przyzna najwięcej punktów:

  • gwarancja całopojazdowa dłuższa niż 48 miesięcy – 8 pkt,
  • gwarancja na magazyn energii dłuższa niż 108 miesięcy – 8 pkt,
  • spełnienie wymagań Regulaminu nr 66 EKG ONZ (wytrzymałość konstrukcji nośnej) – 8 pkt,
  • gwarancja na stację szybkiego ładowania i ładowarki mobilne większa niż 72 miesiące – 8 pkt,
  • zużycie energii elektrycznej do 1,40 kWh/km – 8 pkt.

Specyfikacja techniczna

Sześć autobusów przegubowych ma mieć długość 18 m (+/- 5%), a wysokość max. 3,5 m. Wysokość wejścia we wszystkich drzwiach nie może przekraczać 340 mm. W standardzie jak zwykle przewidziano funkcję przyklęku, która pozwoli obniżyć wysokość wejścia. Ponadto, zawieszenie winno być pneumatyczne na miechach gumowych, z układem poziomującym. Autobusy mają być napędzane silnikiem trakcyjnym elektrycznym centralnym o mocy minimum 240 kW. Układ napędu ma odzyskiwać energię hamowania i wykorzystywać ją do doładowania akumulatorów lub kondensatorów (zależnie od zastosowanego rozwiązania technicznego).

Energia elektryczna może być magazynowana w akumulatorach litowo-jonowo-tytanowych (LTO) – pojemność minimum  150 kWh,  superkondensatorach, innych urządzeniach, będących wynikiem postępu technicznego o porównywalnych lub lepszych zdolnościach magazynowania energii w stosunku do akumulatorów lub superkondensatorów. Zdolność magazynowania energii w pojeździe powinna umożliwić przejechanie autobusów przy zasilaniu elektrycznym w warunkach SORT 2 co najmniej 80 km, bez doładowywania baterii. Urządzenia magazynujące energię elektryczną w autobusie mają być ładowane za pomocą złącza plug-in o mocy dostosowanej do potrzeb ładowania baterii zastosowanych w autobusie oraz pantografu zamontowanego na autobusie, o możliwości ładowania z mocą min. 400 kW.

W przestrzeni pasażerskiej znajdą się siedzenia wyposażone we wkładki tapicerskie siedziska i oparcia wyposażone w gąbkę (piankę) zmiękczającą pod tapicerką. Autobusy mają posiadać częściowo oddzielone od przedziału pasażerskiego stanowisko kierowcy. Oddzielenie od przedziału ma być  przeszklone z wysokimi szybami zabudowy kabiny kierowcy. W kabinie mają być zamykane drzwi do przedziału pasażerskiego, okienko do sprzedaży biletów oraz otwory w szybie drzwi ułatwiające komunikację głosową z pasażerem.

Tablice elektroniczne zewnętrzne będą diodowe w kolorze białym. Wewnątrz znajdą się 2 tablice  informacyjne w formie ekranu TFT LCD o przekątnej ekranu minimum 22 cale, umieszczone pod sufitem w przedniej  i tylnej części pojazdu nad przejściem pasażerskim wraz z uchwytami. Elektryki będą również wyposażone w system automatycznego zliczania pasażerów.

Co na pewno wiemy?

Kryteria oceny ofert nie dają odpowiedzi, który z producentów ma największe szanse na zwycięstwo. Liczyć się będzie długa gwarancja i niskie zużycie energii. Oczywiście poza tym zapowiada się walka cenowa, a z tym biorąc pod uwagę ostatnie przetargi jest różnie. Oferentów poznamy w dniu 4 kwietnia.

Komentarze