Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Volvo wzmacnia swoją pozycję w Polsce

infobus
12.11.2014 19:27
0 Komentarzy

Podczas jubileuszu przekazania 10-tysięcznego autobusu Volvo z fabryki we Wrocławiu, rozmawialiśmy z Małgorzatą Durdą, dyrektorem ds. sprzedaży autobusów w Volvo Polska o coraz większej aktywności szwedzkiej marki w naszym kraju. Aktualnie dotyczy ona przede wszystkim promocji miejskich autobusów hybrydowych, ale także możemy zauważyć coraz bardziej widoczne ruchy w segmencie międzymiastowym i turystycznym. Ostatnie przekazanie czterech hybryd w Tarnowskich Górach czy debiut nowego Volvo 9900 pokazują, że po okresie lekkiego uśpienia Volvo ponownie staje do walki o polski autobusowy rynek.

InfoBus.pl: W tym roku został sprzedany pierwszy nowy hybrydowy autobus w naszym kraju –Volvo 7900H. Czy to początek szerszych zmian na polskim rynku?
Małgorzata Durda, dyrektor ds. sprzedaży autobusów w Volvo Polska: To początek pewnego procesu, który mam nadzieję, że w konsekwencji doprowadzi do zmiany w postrzeganiu autobusów hybrydowych przez krajowych przewoźników. Do tej pory były one traktowane jako „dobro luksusowe”, które mimo znakomitych parametrów eksploatacyjnych jest zbyt kosztowne w zakupie. Teraz –wraz z wejściem normy Euro 6 –ta proporcja w odniesieniu do konwencjonalnych autobusów diametralnie się zmieniła. Nasza propozycja cenowa w zasadzie pozostała bez zmian –a dodatkowo, dzięki uruchomienie szerszej produkcji, jesteśmy teraz jeszcze bardziej elastyczni wobec potrzeb klientów, natomiast wraz z wejściem droższych jednostek napędowych Euro 6, to inni producenci zaczynają powoli „dobijać”do nas cenowo. To oczywiście nas bardzo cieszy, gdyż najnowszy model Volvo 7900H przy pojemności 95 osób oferuje firmom konkretne oszczędności w zużyciu paliwa i to na poziomie aż 39%. To się po prostu zaczyna opłacać.
Co do zakupu przez PKM Świerklaniec to warto zauważyć, że pojazdy hybrydowe zaczynają się coraz częściej pojawiać w rozmaitych ekologicznych projektach. W tym przypadku był to szeroko zakrojony program Biały Śląsk. To kolejny etap dbania o środowisko poprzez kształtowanie polityki taborowej. Kiedyś był to wymóg spełnienia normy Euro 5 / EEV, teraz coraz częściej staje się nim napęd hybrydowy. Zresztą za przykładem Świerklańca i Tarnowskich Gór idą kolejny firmy. MPK Inowrocław ogłosiło niedawno przetarg na 10 hybryd. To pokazuje, że ekologiczna rewolucja w naszych miastach zaczyna nabierać tempa, a przy wsparciu funduszy unijnych pójdzie to lawinowo.
Małgorzata Durda, dyrektor ds. sprzedaży autobusów w Volvo Polska
InfoBus.pl: Czy złożycie ofertę w inowrocławskim przetargu?
Małgorzata Durda: Do terminu złożenia ofert został jeszcze niecały miesiąc, więc jesteśmy jeszcze na etapie analizowania specyfikacji przetargowej.
InfoBus.pl: Jaka jest Wasza dalsza strategia dla miejskiego rynku?
Małgorzata Durda: Testy, testy i testy. To moim zdaniem najlepszy sposób na przekonanie klientów do wymiernych efektów tej technologii. Autobus jeździ obecnie w Łomży a 13 listopada nasz autobus udostępnimy firmie KM-Płock.
InfoBus.pl: Coraz częściej w rozmaitych materiałach czy podczas konferencji podkreślacie niski poziom hałasu emitowany przez hybrydy. Dlaczego?
Małgorzata Durda: To niesamowite wrażenie, jak autobus Volvo 7900 Hybrid cicho rusza z przystanku i poruszając się tylko w oparciu o napęd elektryczny jest w stanie osiągnąć prędkość 20 km/h, zanim załączy się silnik spalinowy. Układ klimatyzacji, hamulce i inne urządzenia pomocnicze są także zasilane elektrycznie, co zmniejsza hałas podczas jazdy. Zaczęliśmy to podkreślać po testach naszych autobusów w Sztokholmie. Okazało się, że wartość nieruchomości położonych przy trasie obsługiwanej przez niskoemisyjny tabor wzrosła, także można powiedzieć, że każdy kilometr przejechany przez pojazdy hybrydowe ma swoją dodatkową wartość.
Standardowy projekt wrocławskiej fabryki –autobusy hybrydowe Volvo 7900HStandardowy projekt wrocławskiej fabryki –autobusy hybrydowe Volvo 7900HStandardowy projekt wrocławskiej fabryki –autobusy hybrydowe Volvo 7900HStandardowy projekt wrocławskiej fabryki –autobusy hybrydowe Volvo 7900H
InfoBus.pl: Kiedy zobaczymy pierwszy elektryczny autobus Volvo?
Małgorzata Durda: Pierwszy w pełni elektryczny autobus Volvo pojawi się już w przyszłym roku i będzie w lecie testowany w regularnym ruchu w Goeteborgu. Spodziewamy się, że ich produkcja seryjna zostanie uruchomiona na przełomie 2017/2018 r.
InfoBus.pl: Jakie znaczenie dla polskiego rynku ma fakt wyprodukowania przez wrocławską fabryką 10-tysiecznego autobusu?
Małgorzata Durda: Oczywiście żałujemy, że jubilat nie trafił do polskiej firmy, jak to bywało na wcześniejszych uroczystościach, ale mam nadzieję, że nadrobimy to w przyszłości. Lokalizacja jedynego centrum produkcji autobusów Volvo właśnie w Polsce ma dla lokalnego rynku naprawdę spore znacznie. To z jednej strony możliwość bezpośredniego zobaczenia przez klientów procesów produkcyjnych i przekonania się o ich najwyższej jakości, zaś z drugiej –świadomość, że te pojazdy powstają w naszym kraju, generując nowe miejsca pracy i zasilając poprzez podatki budżet państwa. Liczymy, że w przyszłości ten aspekt będzie miał dla naszych przewoźników coraz większe znaczenie.
InfoBus.pl: Ile w tym roku autobusów Volvo wchłonie polski rynek?
Małgorzata Durda: Oprócz wspominanego autobusu hybrydowego 7900H będziemy mogli pochwalić się rejestracją ok. 10 autokarów, w tym pierwszym luksusowym modelem Volvo 9900, a także czterema międzymiastowymi pojazdami Volvo 8900, które zamówiła firma Arriva Transport. Dwa z nich już obsługują regularne połączenia, a dwa kolejne dotrą do siedziby spółki w Toruniu do końca roku.
InfoBus.pl: Czy w przyszłym roku poziom sprzedaży autobusów Volvo będzie wyższy?
Małgorzata Durda: Myślę, że tak. Jak już pokazuje portfel zebranych zamówień, w przyszłym roku możemy spodziewać się jeszcze większej liczby rejestracji nowych autobusów turystycznych Volvo. Wzrost popularności naszych autokarów najlepiej oddaje fakt, że już mamy zamówienia na dwa trzyosiowe pojazdy Volvo 9900, które trafią do przewoźników wraz z początkiem sezonu turystycznego. Liczymy też, że wraz z pierwszymi unijnymi projektami w ramach nowej perspektywy finansowej będziemy mieli zdecydowanie więcej pracy w segmencie miejskim.
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.
Produkcja autobusów Volvo w wrocławskiej fabryceProdukcja autobusów Volvo w wrocławskiej fabryceProdukcja autobusów Volvo w wrocławskiej fabryceStandardowy projekt wrocławskiej fabryki –autobusy hybrydowe Volvo 7900H

Komentarze