Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ustawa o ptz: 5 fundamentalnych zasad MIB

infobus
31.05.2017 07:45
0 Komentarzy

Podczas obrad sejmowej Komisji Infrastruktury w dniu 25maja 2017 r., Jerzy Szmit, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury iBudownictwa przedstawił najważniejsze założenia znowelizowane ustawy otransporcie zbiorowy. Jej start zaplanowano na styczeń 2019 r.

W posiedzeniu udziałwzięli m.in. Jarosław Florkiewicz główny specjalista w DepartamencieInfrastruktury Najwyższej Izby Kontroli, Adrian Furgalski wiceprezes ZarząduZespołu Doradców Gospodarczych TOR, Marcin Maksymiuk ekspert Związku PowiatówPolskich, Zdzisław Szczerbaciuk prezes Zarządu Polskiej Izby GospodarczejTransportu Samochodowego i Spedycji wraz ze współpracownikami oraz Marek Wójcikpełnomocnik Zarządu Związku Miast Polskich.

Poniżej prezentujemy sejmową wypowiedź Jerzego Szmita:

-„Transportzbiorowy to jedno z kluczowych narzędzi, które służy do tworzenia spójnościkomunikacyjnej kraju. Zdajemy więc sobie sprawę z tego, że ten projekt ustawy,który jest obecnie opracowywany przez Ministerstwo Infrastruktury iBudownictwa, wywołuje ogromne zainteresowanie różnych środowisk samorządowych,przedsiębiorców transportowych, ale też klientów, którzy chcą korzystać ztransportu zbiorowego.

Szanowni państwo, historia ustawy jest długa, kilkuletnia.Przypomnę, że ostatnio – ponad rok temu – został przedłużony okres wejścia wżycie części przepisów, które dotyczą strony technicznej prowadzenia transportudrogowego. Aby sprostać temu bardzo trudnemu zadaniu, pan ministerinfrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk 3 listopada 2016 r. wydałzarządzenie nr 51 w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektuustawy o zmianie ustawy o transporcie zbiorowym. W skład Zespołu wchodząprzedstawiciele: Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, stowarzyszeń ijednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji zrzeszających przewoźnikówdrogowych. Do zadań Zespołu należy opracowanie projektu zmiany ustawy otransporcie zbiorowym, a w szczególności: analiza przepisów ustawy z dnia 16grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym; analiza projektu ustawy ozmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym; analiza propozycji zmian doustawy i wypracowanie projektu ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporciezbiorowym. W trakcie posiedzeń Komisji – było ich pięć, a więc praca byłabardzo intensywna – dyskutowaliśmy nad różnymi propozycjami zmian, które,naszym zdaniem, są niezbędne do tego, aby transport drogowy w Polsce spełniałswoją funkcję.

Szanowni państwo, może przedstawię najważniejsze założeniaprojektu, który jest na końcowym etapie opracowywania. To jest projekt rządowy,a zatem – pewnie będę jeszcze o tym mówić – trafi on do normalnych konsultacjiw trybie rządowym, a więc będziemy mogli dyskutować na ten temat zarówno z zainteresowanymiśrodowiskami, jak i wewnątrz rządu. Musi jednak być materiał, projekt, którystanie się podstawą do debaty.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że próba uregulowania tegorynku jest bardzo trudna. Stawiamy pewną propozycję, odnośnie do którejjesteśmy przekonani, ale jednocześnie jesteśmy otwarci na dyskusję w ramachZespołu, o którym mówiłem. Zespół zakończył swoją pracę przedwczoraj i jużpracujemy nad ostateczną wersją projektu.

Co będzie zawierać projekt?

Najważniejsze jego punkty.Mianowicie, zostanie ograniczony do niezbędnego minimum zakres planówtransportowych. Dotychczasowe wymogi były bardzo szerokie. Ponieważ planytransportowe, do których zostały zobowiązane poszczególne gminy, powiaty czywojewództwa, miały być bardzo obszerne, ich opracowanie było kosztowne i taknaprawdę nie było wiadomo, jakim celom ostatecznie mają służyć.

Drugi punkt, to wprowadzenie obowiązku opracowywania planówtransportowych dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego. Chcemy, abypolityka transportowa była jednak świadoma. Zdaje się, że przy obniżeniukosztów każdą jednostkę będzie stać na to, żeby taki plan transportowy opracować.

Trzecie zagadnienie, to ujęcie w planach transportowychpakietów linii komunikacyjnych. Pakiety będą składać się z co najmniej jednejlinii o wysokim lub średnim potoku pasażerskim i co najmniej jednej linii oniskim lub średnim potoku pasażerskim, rozłożonych równomiernie międzyposzczególnie pakiety. To jest istota proponowanej zmiany. Wobec problemu,który narastał latami, że pojawiały się coraz większe obszary, gdzie niedocierał transport zbiorowy – można powiedzieć, obszary wykluczenia komunikacyjnego– proponujemy, aby istota zmian była taka. Dotychczas przedsiębiorcy samizgłuszają się do obsługi danej linii – tak naprawdę, nie ma dzisiaj żadnychograniczeń. Każdy, kto tą sprawą się zajmował, doskonale zna wszystkie wojnyprzystankowe. Nie chcę być tu źle zrozumiany, ale samorządy z niechęciąkorzystały z różnych instrumentów, jak niezatwierdzanie rozkładów jazdy, gdyżtwierdziły, że są one nierealne, jeżeli chodzi o regulowanie w ten sposóbruchem. Postanowiliśmy więc zrobić to inaczej. Tak, żeby przedsiębiorca, którybędzie obsługiwać rentowną, dobrą linię, miał jednocześnie w obowiązkuobsługiwanie linii o słabszym natężeniu ruchu czy takiej, która dzisiaj jestnie wysokodochodowa, a może nawet lekko ujemna dochodowo. Po to wszystkie jednostkisamorządu terytorialnego mają opracować plany transportowe, żeby świadomiewyznaczać te pakiety, aby w wyniku przetargu przedsiębiorcy mogli ocenić cojest dla nich najbardziej korzystne, który pakiet są gotowi obsługiwać. Chodzio to, żeby to było przewidywalne ekonomicznie, a z drugiej strony, o to, żebymieszkańcom, klientom transportu drogowego, zapewnić dostęp do tej usługi.Wynika z tego następny punkt – przyznanie przedsiębiorcom prawa do obsługipakietów linii komunikacyjnych w drodze otwartych, przejrzystych iniedyskryminujących procedur przetargowych.

I ostatnia z fundamentalnych zasad – stworzenie warunków dostosowania przez wszystkich przewoźników biletów ulgowych. Dzięki temu wszyscyobywatele uprawnieni do ulg będą mogli korzystać z przejazdów z ulgą.

Jeszcze raz podkreślę, że celem, który określamy w pięciupunktach, jest: zapewnienie większej spójności komunikacyjnej kraju poprzeztworzenie warunków do rozbudowy siatki połączeń komunikacyjnych; zmniejszenieobciążeń administracyjnych i obniżenie kosztów opracowania planówtransportowych; możliwość planowania, tworzenia i rozwoju komunikacjipublicznej na obszarach wykluczonych komunikacyjnie; przyznania przedsiębiorcomprawa do obsługi pakietów linii komunikacyjnych w drodze otwartych,przejrzystych i niedyskryminujących procedur przetargowych i korzystania przezuprawnionych pasażerów z biletów ulgowych na liniach komunikacyjnychobsługiwanych przez wszystkich przewoźników.

Wysoka Komisjo, to są założenia, główne punkty projektuustawy, który jest na końcowym etapie opracowania. Myślę, że kiedy stanie sięon ostatecznym projektem, to wrócimy tu do dyskusji. Oczywiście, nie zamykamjej dzisiaj. Wrócimy do dyskusji punkt po punkcie, nad konkretnymirozwiązaniami, kiedy jako projekt rządowy trafi on do Wysokiej Izby. Dziękujębardzo.”

Komentarze