Ukraińcy w Warszawskim Transporcie Publicznym. Głównie to kierowcy autobusów
24 lutego mijają dwa lata od inwazji Rosji na Ukrainę. Warszawa, jako stolica, była miastem, które w pierwszych dniach wojny przyjęło ogromną ilość uchodźców z tego kraju.
W tej chwili, według danych stołecznego ratusza, jest ich ponad 105 tys. Osoby narodowości ukraińskiej m.in. pracują w Warszawskim Transporcie Publicznym - głównie jako kierowcy autobusów miejskich. To 137 pracowników, co z kolei stanowi około 3 proc. wszystkich prowadzących takie pojazdy w stolicy.
Ukraińcy w Warszawie
W Warszawie przebywa ponad 67,2 tys. osób w wieku produkcyjnym. Jak wynika ze statystyk ratusza, coraz więcej Ukraińców znajduje pracę. W kwietniu 2022 roku w urzędach pracy szukało jej 1179 osób, natomiast w styczniu br. było ich już tylko 50.
Warto zauważyć też, ze coraz mniej Ukraińców poszukuje też pracy. W styczniu br. w warszawskich urzędach pracy poszukiwało jej tylko 50 osób, podczas gdy w kwietniu 2022 było ich aż 1179.
Według danych ratusza na dzień 9.02.2023 r., złożono ponad 75,2 wniosków o wypłatę jednorazowego świadczenia 300+ dla obywateli Ukrainy. Najwięcej na Mokotowie (13,7 tys.) i Woli (10,5 tys.).
Prawie 65 tys. wnioskodawców wypłacono w ramach program 40+ (pomoc finansowa na zakwaterowanie i wyżywienie dla uchodźców z Ukrainy) ponad 309 mln zł.
"Poza realizacją zadań wspieranych przez środki z budżetu państwa, Warszawa przeznaczyła dodatkowo własne środki na pomoc obywatelom Ukrainy, głównie na zadania edukacyjne i pomoc społeczną. W sumie, od początku wojny, było to ponad 140 mln zł." - przekazał stołeczny ratusz.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
pomoc dla miast
Warszawa pomogła również miastom ukraińskim. W 2023 r. Warszawa wysłała do Kijowa 10 pociągów metra serii N-81, a do miasta Konotop, w formie darowizny, przekazano 23 tramwaje i 2 samochody ciężarowe.
Za wschodnią granicę trafiło także pięć przegubowych autobusów Miejskich Zakładów Autobusowych oraz specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej od Tramwajów Warszawskich. Poza tym, wyremontowane pojazdy – ambulans neonatologiczny i śmieciarkę, które przekazało stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
W sobotę w Warszawie zaplanowano kilka manifestacji i przemarszów, których większość odbędzie się w Śródmieściu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa policja może zdecydować o zamknięciu ulic. Pierwsza z demonstracji odbędzie się na ulicy Belwederskiej vis-a-vis Ambasady Federacji Rosyjskiej.
Kolejne zgromadzenia będą połączone z przemarszem. Główne rozpocznie się o godzinie 12 przed pomnikiem Witosa na placu Trzech Krzyży, a stamtąd uczestnicy przejdą Traktem Królewskim na plac Zamkowy. Wiele stołecznych obiektów – urzędów i instytucji kulturalnych - będzie w sobotę podświetlonych, by upamiętnić tragiczne wydarzenia w Ukrainie, a o 21 na ścianie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie wyświetlany film "Murale".
Komentarze