Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

UITP 2015: Van Hool i Exqui.City

infobus
11.06.2015 17:12
0 Komentarzy

Na tegorocznej Światowej Wystawie UITP w Mediolanie nie mogło zabraknąć belgijskiego producenta z jego innowacyjną propozycją dla transportu publicznego – Exqui.City.

We Włoszech firma pokazała pierwszy człon pojazdu z najnowszą koncepcją w zakresie aranżacji przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy. W codziennych ruchu te niezwykłe pojazdy można już spotkać 7 miastach. To Metz (F), Parma ( I), Barcelona (E), Genewa (CH), Malmö (S), Bergen (N) i Luksemburg (L). Wszędzie tam, ten koncept został indywidualnie dopasowany do lokalnych wymagań pod kątem rodzaju napędu. Exqui.City może funkcjonować jako klasyczna hybryda, hybryda z napędem gazowym czy trolejbus. Przykładowo Metz zamówiło 17 szt. pojazdów 24-metrowych z układem hybrydowym, Barcelona  – 3 szt. o długości 24 m w wersji hybrydowej, Parma ? 9 szt. o długości 18 m w wersji trolejbus, Luksemburg – 5 szt. o długości 24 m w wersji hybrydowej, Malmo – 15 szt. o długości 24 m w wersji hybrydowej CNG, Genewa ? 33 szt. o długości 18 m w wersji trolejbus. Do tej listy musimy jeszcze dopisać pojazdy w trakcie produkcji , czyli 2 egzemplarze dla Bergen ? 2 szt. 24 m z napędem hybrydowym CNG i Hamburga ? także 2 szt. 24 m ale jako pierwsze w historii Van Hool z napędem elektrycznym.

Wspólnym mianownikiem tych autobusów jest niezwykły design, który podkreślają duże, płaskie powierzchnie. Dzięki zaokrągleniom na końcach tworzą one razem aerodynamiczną konstrukcję. Ten efekt osiągnięto dzięki mocno wydłużonym o około 30% bocznym szybom, które rozciągają się od sufitu do linii podłogi. W rezultacie mamy więcej światła, wrażenie ogromnej przestrzeni w pojeździe i tym samym większe zadowolenie pasażerów z jazdy. Dobry przepływ pasażerów zapewnia zarówno płaska podłoga, jak i mniejsze nadkola dzięki zastosowaniu silników elektrycznych w piastach kół. Ta nowa koncepcja podłogi zapewnia  również lepszą aranżacje miejsc siedzących, jak i postojowych przy drugich drzwiach ? dla pasażerów na wózkach inwalidzkich czy dla osób z wózkami dziecięcymi.

W Mediolanie mogliśmy zobaczyć wnętrze Exqui.City w wersji barcelońskiej, która charakteryzuje się sporą liczbą miejsc stojących, licznymi składanymi siedzeniami, fotelami pokrytymi bardziej wytrzymałymi materiałami i to wykonanymi zgodnie z najnowszą ekologiczną technologią (głównie z poliestru z recyklingu). Elementem charakterystycznym jest duży, centralny świetlik  oraz jasne ekrany informacji pasażerskiej umieszczone nad szerokimi drzwiami . Przekazują one informacje m.in. o kolejnych przystankach, punktach przeładunkowych, punktach turystycznych, itp. Kolor oświetlania wnętrza można zmieniać poprzez specjalny panel, który ulokowano w kabinie kierowcy. Ponadto mamy Wi-Fi oraz kilka portów USB są ładowania urządzeń przenośnych jak smartfony i tablety.

Stanowisko kierowcy zostało również zmodyfikowane przez belgijskich  projektantów. Najwięcej zmian widać na desce rozdzielczej, gdzie zarządzenie pojazdem jest w pełni scentralizowane i skupia się na jednym centralnie umieszczonym ekranie dotykowym o przekątnej 22?. Oprogramowanie integrujące różnych funkcje i obrazy został opracowany przez VDH Software Solutions w Niel, Belgia. Jedynym ?odstającym? elementem od tego turystycznego obrazu elementem jest klasyczny przycisk hamulca awaryjnego, co wymagają przepisy homologacyjne. Uff, nareszcie coś znajomego.

{https://www.youtube.com/watch?v=Auk8G9OROaM}

Komentarze