Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tylko Orlen chce tankować wodorowe autobusy MPK Poznań

infobus
06.04.2022 17:00
0 Komentarzy

5 kwietnia poznaliśmy ofertę w przetargu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu na dostawę i dystrybucję paliwa wodorowego w ilości 1.800.000 kg przez 15 lat.

Równolegle trwa postępowanie MPK na zakup 25 autobusów z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem, które najprawdopodobniej będą tankowane na stacji Orlenu przy ul. Warszawskiej. Tylko nie wiemy jeszcze za ile.

Poznańskie wodorowce

Wszystkie poznańskie autobusy wodorowe będą miały standardową długość 12 metrów. Z uwagi na mniejszą liczbę pojazdów niż początkowo zakładano (84) nie będzie konieczne budowanie własnej stacji tankowania wodorem. Dlatego MPK zorganizowało przetarg, gdzie dostawa paliwa i tankowanie będzie realizowane przez podmiot zewnętrzny.

-„Zakup autobusów z napędem wodorowym to zupełnie nowy rozdział w historii poznańskiej komunikacji miejskiej. MPK Poznań od lat prowadzi przemyślaną politykę taborową, stawiając na nowe technologie i ekologię. W miarę możliwości finansowych starsze autobusy spalinowe wymieniane są na spełniające najwyższe normy w zakresie emisji zanieczyszczeń. Inwestujemy w autobusy elektryczne. Teraz, dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dostajemy szansę na wkroczenie w erę wodoru – mówi Krzysztof Dostatni, prezes MPK Poznań.

-„Autobusy z napędem wodorowym mają wiele zalet. Poza podstawową, czyli w pełni czystą, nie emitującą zanieczyszczeń do środowiska technologią napędu, należy zwrócić uwagę na to, że w przeciwieństwie do „elektryków” autobusy z napędem wodorowym nie wymagają ładowania na końcówkach. Mogą być więc kierowane na wszystkie linie komunikacyjne obsługiwane przez przedsiębiorstwo. Zasięg autobusów wodorowych w każdych warunkach pogodowych jest porównywalny do zasięgu pojazdów z napędem konwencjonalnym – dodaje Marek Grzybowski, wiceprezes zarządu MPK Poznań ds. technicznych.

-„To dla nas wyzwanie, ale i szansa na zdobycie nowych doświadczeń, wiedzy i umiejętności. Jestem przekonany, że dobrze przygotujemy się do eksploatacji nowego rodzaju taboru – dodaje Krzysztof Dostatni.

Ponad budżetem

Teraz MPK Poznań zrobiło kolejny krok w kierunku tego nowego rozdziału i otworzyło ofertę w przetargu na dostawę paliwa wodorowego w ilości 1.800.000 kg wraz z zagwarantowaniem jego dostaw w przypadku awarii. Przewidziane w postępowaniu miejsca do dystrybucji gazu były dwa:

  • na stacji wybudowanej przez dostawcę na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Warszawskiej 142 w Poznaniu
  • na zewnętrznej stacji tankowania paliwa wodorowego, do której czas dojazdu autobusem z Zajezdni Autobusowej przy ul. Warszawskiej 142 w Poznaniu po drogach do tego przystosowanych nie będzie przekraczał 20 minut.

Okres obowiązywania umowy określono aż na 180 miesięcy, czyli 15 lat. Do tego tez dochodziła opcja – MPK zastrzegło sobie możliwość skorzystania z prawa zakupu wodoru w wysokości do 50% zamówienia podstawowego.

Wczoraj w Poznaniu swoją ofertę złożyła tylko firma PKN Orlen i można odnieść wrażenie, że całkowicie minęła się z oczekiwaniami zamawiającego. Przynajmniej od strony finansowej.

Budżet MPK Poznań na zakup wodoru wyniósł 48.708.000 PLN brutto (co daje cenę za kg na poziomie 27,06 PLN brutto), a w opcji 73.062.000 PLN brutto.

Z kolei Orlen zaproponował cenę … 101.622.600 PLN brutto, co daje kwotę 56,457 PLN brutto za kg wodoru.

I teraz powstaje pytanie, czy ta kwota odnosi się on do podstawowej części postępowania, czy rozszerzonej? Jeżeli podstawowej to mamy ponad dwukrotne przekroczenie budżetu (!), czego do tej pory nie obserwowaliśmy w autobusowej branży. Natomiast jeżeli jest to całkowita cena z opcją – to mamy „tylko” mega przekroczenie budżetu – o ponad 28 mln PLN brutto. Dlatego naszym zdaniem ten przetarg zostanie unieważniony, a ponowione postępowanie będzie dotyczyło już zdecydowanie skromniejszego zakresu wodorowych dostaw dla Poznania.  

przygotowania Orlenu

Przypomnijmy, że na początku 2022 roku Rada Nadzorcza PKN Orlen zatwierdziła strategię wodorową spółki do 2030 r., przewidującą ok. 7,4 mld zł nakładów. W obszarze mobilności zakłada ona wytwarzanie i dostarczanie wodoru dla sektora transportu, m.in. budowa Polsce, Czechach i na Słowacji ponad 100 stacji tankowania wodoru. Spółka planuje, że Polsce powstanie ich ok. 57, na Słowacji ok. 28, a w Czechach ok. 26. Obecnie Orlen ma dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech.

W 2022 r. mają powstać kolejne cztery: trzy w Czechach i jedna w Polsce, w Krakowie.

Z kolei w 2023 r. planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich pojawią się stanowiska tankowania dla pojazdów osobowych i autobusów. Także w tej sytuacji Orlen wydaje się naturalnym faworytem do zamówienia MPK Poznań, tym bardziej, że zgodnie z założeniem płockiego koncernu, poznańska stacja ma powstać właśnie na Warszawskiej.

Komentarze