Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tychy pokazały swoje super trolejbusy. Na wizualizacji

infobus
24.08.2021 08:31
0 Komentarzy
Tak będą wyglądały nowe pojazdy Tyskich Linii Trolejbusowych, która aktualnie powstają w zakładzie Solaris Bus & Coach w Boelchowie.

Zamówione modele Solaris Trollino 12 electric to połączenie rozwiązań znanych z elektrobusów i trolejbusów, dlatego przewoźnik nazywa je elektrobusami ładowanymi dynamicznie.

Trzy premiery

Baterie Solaris High Power 90kWh pozwolą na swobodne poruszanie się bez sieci trakcyjnej na dystansie, który dla naszych trolejbusów był do tej pory nieosiągalny. Ładować je będziemy mogli na dwa sposoby – na postoju za pomocą złącza plug-in, jak klasyczny elektrobus, oraz w czasie jazdy po sieci trakcyjnej, za pomocą odbieraków trolejbusowych.

W przestrzeni pasażerskiej nie zabraknie wydajnej klimatyzacji, szeregu udogodnień dla osób niepełnosprawnych, systemu informacji pasażerskiej i monitoringu przygotowanego przez Zaklad Elektroniczny Sims.  Na siedzeniach wyhaftowany będzie herb Miasto Tychy oraz logo TLT. Bezpieczeństwo kierowcy zapewni w pełni zamknięta kabina, zabudowana do połowy pierwszych drzwi wejściowych.

Jak podkreśla spółka TLT, zamówione pojazdy to pierwsze w Polsce trolejbusy wyposażone w:

  • osie napędowe ZF AVE 130, czyli silniki zintegrowane z piastami kół tylnych 
  • napęd Medcom oparty na technologii SiC, która pozwala m.in. na znaczące ograniczenie zużycia energii elektrycznej
  • odbieraki automatyczne Faiveley Transport z poduszkami miechowymi zamiast klasycznych siłowników pneumatycznych.

Unijne wsparcie

Nowe nabytki zastąpią najstarsze trolejbusy, które nie posiadają baterii trakcyjnych. Dostawa pojazdów zaplanowana jest na 2022 rok, komunikacja trolejbusowa w Tychach będzie świętowała wtedy swoje czterdziestolecie istnienia.

Zakup sześciu elektrobusów ładowanych dynamicznie jest możliwy dzięki projektowi „Zakup elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej wraz z budową i modernizacją systemu zasilania”, który jest realizowany w ramach programu Gepard II. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Komentarze