Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Twórca czeskiej grupy transportowej PPF nie żyje

infobus
29.03.2021 09:00
0 Komentarzy

Czeski miliarder Petr Kellner jest jedną z pięciu ofiar katastrofy helikoptera na Alasce.

Do tragedii doszło w sobotę, 27 marca, późnym wieczorem. Kellner był najbogatszym człowiekiem w Czechach i jednym z najbogatszych ludzi w Europie. W ostatnim czasie realizował ambitny projekt stworzenia nowego systemu produkcji autobusów elektrycznych – w oparciu o napędy Skoda i gotowe nadwozia z przejętej fabryki Temsa w Turcji. Pierwszy kontrakt na takie elektrobusy  – dla DPP Praga – został podpisany na początku roku.

56 lat

Pięć osób zginęło w sobotę w katastrofie śmigłowca na Alasce, wśród nich najbogatszy Czech Petr Kellner – podała w poniedziałek agencja AP. Jedna osoba przeżyła wypadek i jest w szpitalu w Anchorage. Ofiary to uczestnicy wycieczki narciarskiej, ich przewodnicy oraz pilot.

Śmierć 56-letniego Kellnera została potwierdzona przez należącą do niego grupę inwestycyjną PPF.

„Informujemy z najgłębszym smutkiem, że w sobotę 27 marca w wypadku śmigłowca w górach na Alasce zginął tragicznie założyciel i właściciel większościowy grupy PPF Pan Petr Kellner” – podano w komunikacie.

Pozostałe ofiary to przewodnik Gregory Harms, mieszkaniec Czech Benjamin Larochaix oraz dwóch mieszkańców Alaski, Sean McMannany i 33-letni pilot Zachary Russell. Do katastrofy doszło około 80 km od Anchorage, największego miasta Alaski.

Śmigłowiec przewoził pasażerów w ramach wyprawy heliskiingowej – sportu ekstremalnego polegającego na zjazdach narciarskich na nieoznakowanych trasach, dokąd narciarze docierają z pomocą helikoptera.

Petr Kellner był uważany za najbogatszego Czecha. Jak podaje Reuters, jego majątek wyceniany był przez magazyn „Forbes” na 17,5 mld dolarów. Biznesmen razem z partnerami wzbogacił się na prywatyzacji firm państwowych w ramach transformacji ustrojowej. Za pomocą swojej spółki PPF był m.in. większościowym właścicielem operatora komórkowego O2, właścicielem telewizji TV Nova, a także banku i firm ubezpieczeniowych.

Transportowa Grupa

Przypomnijmy, że pod koniec 2019 r., Grupa PPF podpisała kontrakt na zakup 100% udziałów w Skoda Transportation, która zajmuje się produkcją tramwajów, pociągów, lokomotyw, metra, trolejbusów i autobusów elektrycznych. W 2020 r. holding zakupił turecką markę Temsa pod kątem produkcji autobusów elektrycznych i w tym roku wygrał pierwszy kontrakt na dostawy tego typu pojazdów dla Pragi.

W skład grupy Skoda Transportation wchodzi Skoda Electric, Skoda Vagonka, Pars Nova Sumperk i Poll, węgierska spółka Ganz-Skoda, Sibelektroprivod w Nowosybirsku, Skoda Transportation Deutschland oraz fiński producent pojazdów szynowych TransTech. Łączna liczba pracowników to 5 327 w 2019 roku.

Z kolei cała Grupa PPF zatrudnia 155 000 osób na całym świecie, z czego prawie 9 000 to pracownicy z Czech.

Komentarze