Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

TRANSEXPO 2021: Trzy autobusowe premiery Autosanu [FILM]

infobus
04.11.2021 18:00
0 Komentarzy
Za nami XV. Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia w filmowym materiale.

Zaczynamy od firmy Autosan, która m.in. zaprezentowała w Kielcach swój pierwszy autobus wodorowy.

must have

Autosan Sancity 12LFH to niskopodłogowy autobus o długości 12 metrów. Zaprojektowany został na bazie autobusu z napędem elektrycznym. W pojeździe zamontowany został silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki wodoru.

-„Pokazujemy, że autobusy wodorowe to już nie jest przyszłości, to się dzieje teraz. Patrząc na to, jakie środki są przekazywane, chociażby przez Narodowy Funduszy Ochrony Środowiska, na dofinansowanie samochodów zeroemisyjnych, uznaliśmy, że posiadanie takiego pojazdu w naszej ofercie to absolutny +must have+” – powiedział prezes Autosanu, Adam Smoleń.

-„Rząd zamierza przeznaczyć dużo środków na to, żeby technologia wodorowa była upowszechniona. Myślę, że szybko przeskoczymy etap tylko autobusów elektrycznych i wejdziemy z rozmachem w technologię wodorową” – dodał.

Zobaczcie wywiad z Adamem Smoleniem, prezesem zarządu Autosan sp. z o.o., w którym podsumowuje aktualną ofertę zakładu:

Trzy autobusy

W Kielcach na stoisku Autosanu mogliśmy zobaczyć trzy premierowe autobusy (częstochowski model można uznać za targowego debiutanta), które pokazują najnowszy kierunek rozwoju fabryki z Sanoka. To:

  • Sancity 12LFE z partii 15 szt. zamówionych przez MPK Częstochowa w ramach 7-letniej dzierżawy. Pojazd imponuje potężną baterią o pojemności 348 kWh;
  • Sancity 12LFH – prototyp bazujący na elektrobusie Autosanu posiadający ogniwo paliwowe zasilane wodorem. „Pod maską” mamy kanadyjski, elektryczny silnik synchroniczny TM4 SUMO o mocy 145 kW plus pochodzące także z Kanady ogniwo paliwowe firmy Ballard. Zastosowane baterie to wersja LTO (litowo-tytanowe). Do tego dochodzą zlokalizowane nad dachu zbiorniki wodoru.
  • Sancity 18LF LNG z partii 90 szt. zamówionych przez MZA Warszawa. Jak uspakaja prezes firmy – sanocka marka ma jeszcze dużo czasu na realizację stołecznego kontraltu, natomiast pokazanie pierwszego egzemplarza na Transexpo miało uciąć wszelkie komentarze na ten temat i jednocześnie rozpocząć spokojny proces odbioru pierwszego pojazdu przez ZTM Warszawa / MZA Warszawa.

Na koniec dodajmy, że podczas jubileuszowej, 15. edycji targów Transexpo swoje ekspozycje przygotowało 112 firm m.in. z Polski, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Kolejna autobusowa wystawa w Kielcach już za rok – w dniach od 12 do 14 października 2022 r.

Komentarze