Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

TRANSEXPO 2014: Trapeze i wielofunkcyjny komputer pokładowy ITT

infobus
03.12.2014 22:44
0 Komentarzy

Podczas tegorocznych targów Transportu Zbiorowego w Kielcach firma Trapreze Poland zgłosiła do konkursu wielofunkcyjny komputer pokładowy ITT. To prawdziwe centrum komunikacyjne, które już znalazło zastosowanie w wielu miastach na świecie m.in. Canberra (Australia), Lucerna (Szwajcaria), Johannesburg (RPA) czy Singapur. Liczba już dostarczonych urządzeń przekroczyła 3000 szt. Produkt o nazwie ITT (Intelligent Touch Terminal) jest wynikiem dalszego rozwoju sprawdzonego komputera pokładowego IBISplus firmy Trapeze. Pełni on teraz rolę centrum komunikacyjnego dla usług informacyjnych i głosowych pomiędzy kierującym, pasażerami oraz centrum sterowania. Jego mózgiem jest centralny system komputerowy, który łączy wiele różnych komponentów, od systemów nawigacyjnych poprzez urządzenia radiowe po automaty biletowe i systemy multimedialne. Jego najważniejsze, innowacyjne funkcje to:
– terminal dotykowy, dzięki któremu kierujący pojazdem za pomocą kilku prostych ruchów może uzyskać niezbędne informacje o trasie i rozkładzie jazdy, takie jak: dane o odchyleniu od rozkładu jazdy, komunikaty z centrum sterowania ruchem oraz informacje o błędach z podłączonych urządzeń. Ponadto kierowca może sam przesłać do dyspozytorni dane o statusie swojego pojazdu, a także wywołać rozmowę z kierującym ruchem.
– głosowa komunikacja poprzez GSM/UMTS /Tetra. Dzięki tej funkcjonalności prowadzący pojazd ma zawsze łączność z dyspozytorem. W niektórych wdrożeniach komputera ITT zastosowano możliwość połączeń głosowych z innymi kierowcami lub motorniczymi.
– standardowe interfejsy sprzętowe i programowe, które można wykorzystać do integracji urządzeń innych producentów np. tablice LED, monitory LCD, systemy monitoringu, reklamy, liczenia pasażerów, kasowników, automatów do sprzedaży biletów itd. ITT steruje systemem nagłaśniającym pojazd (np. zapowiedzi przystanków), mikrofonem kierowcy oraz głośnikami.
– własna nawigacja, która stanowi bezcenną pomoc podczas sytuacji awaryjnych i konieczności zaprogramowania objazdu. Nowa trasa może być zarówno znaleziona przez kierującego danym pojazdem, jak i przesłana zdalnie przez dyspozytora. To zupełnie nowa jakość postępowania w krytycznych sytuacjach, która daje centrum sterowania ruchem szansę na szybką reakcję po wystąpieniu awarii i uniknięciu powstania komunikacyjnego chaosu.
– współpraca z urządzeniami radiowymi do realizacji priorytetu dla transportu publicznego na sygnalizacjach świetlnych.
– obsługa systemu ochrony przesiadek, który oznacza bezcenną gwarancję, że kolejny autobus czy tramwaj będzie na nich czekał w centrum przesiadkowym. Wszystkie dane o transferach będą widoczne m.in. na przystankowych tablicach informacyjnych, na stronie internetowej oraz na monitorach wewnątrz pojazdu.

ITT podczas TRANSEXPO 2014 ITT podczas TRANSEXPO 2014
Urządzenia ITT charakteryzuje się ponadto niskim poborem mocy a jego kompaktowa konstrukcja umożliwia montażu w niewielkich przestrzeniach. Komputer pokładowy ITT oferuje łącza szeregowe (kombinacje RS232, RS422 lub RS485), magistralę VDV oraz Ethernet do podłączania dodatkowych urządzeń. Może pracować, jako router dla automatów biletowych i innych urządzeń wymagających danych do działania i komunikowania się z systemem centralnym. Wśród innych zintegrowanych funkcji należy wymienić wbudowane moduły komunikacyjne WLAN, GSM/GPRS/UMTS, szynę CAN, przełącznik Ethernet, konfigurowalne cyfrowe I/O (wejścia/wyjścia) oraz USB. Warto podkreślić, że dostępne interfejsy sprzętowe i programowe umożliwiają integrację z urządzeniami wejściowymi oraz wyświetlaczami innych producentów.
Komunikacja miejska w Singapurze też skorzysta z systemu Trapeze
Na zakończenie dodajmy, że firma Trapeze dostarczyła na całym świecie ponad 40 000 komputerów pokładowych. Jednym z ostatnich, strategicznych kontraktów jest zawarta w marcu br. umowa z zarządem transportu miejskiego w Singapurze (LTA), dla którego Grupa Trapeze ma wykonać intermodalny system sterowania komunikacją zbiorową. Warto pamiętać, że to miasto ma około 5,5mln mieszkańców, a sieć transportowa obejmuje zarówno kolej podziemną(Mass Rapid Transit), jak i dwóch autobusowych operatorów: SMRT Corp (gdzie od 2004 roku Trapeze dostarczyło do 1300pojazdów swoje komputery pokładowe) oraz SBS Transit z flotą 3500autobusów.Cel LTA to instalacja jednolitego systemu sterowania dla wszystkich środków transportu i zaoferowanie pasażerom informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym. Całym tym systemem mają zarządzać aż dwa centra i około 50dyspozytorów. Będą oni zawiadywać flotą 4800 autobusów wyposażonych m.in. w komputery pokładowe Trapeze. Wdrożenie tego innowacyjnego projektu w Singapurze ma potrwać około trzech lat. Więcej na temat Trapeze TUTAJ

Komentarze