Podczas targów w Kielcach rozmawialiśmy z Sławomirem Łopatowskim, Prezesem Zarządu – Dyrektorem Handlowym Autosanu na temat lubińskiego kontraktu sanockiego producenta oraz najbliższych kroków spółki związanych z uzyskaniem homologacji na pojazdy Euro 6. Przypomnijmy, że Autosan na TRANSEXPO 2014 po raz pierwszy pokazał dwa niskopodłogowe autobusy miejskie z silnikami Cummins ISB6.7E6 280B Euro 6: Sancity 10 LF i Sancity 12 LF. Teraz w kolejce do Euro 6 czekają m.in. modele Lider 10, Eurolider 12, Eurolider 9 i Gemini. Szef sprzedaży Autosanu przedstawił nam następujący harmonogram wdrażania nowych silników:
InfoBus.pl: Jaka jest strategia wdrożenia Euro 6 do wszystkich autobusów Autosanu?
Sławomir Łopatowski, Prezes Zarządu – Dyrektor Handlowy Autosanu S.A.: Aktualnie w swojej ofercie mamy już trzy modele autobusów, które spełniają normę Euro 6 i zakończyliśmy ich proces homologacyjny. To miejskie pojazdy typu Sancity 9 LE, Sancity 10 LF i Sancity 12 LF. W pierwszym z nich zamontowaliśmy mniejszy silnik Cumminsa ISB4.5E6 210B, natomiast w dwóch pozostałych większą jednostkę Cummins ISB6.7E6 280B o pojemności 6,7 l i mocy maksymalnej 280 KM (206 kW). W obu zaprezentowanych na targach egzemplarzach występuje ta sama automatyczna skrzynia biegów Voith DIWA.6 (864.6), natomiast opcjonalnie możemy tutaj zamontować także przekładnie ZF. W dalszych krokach będziemy implementować silniki Euro 6 do naszych międzymiastowych pojazdów –przede wszystkim do wersji Lider 10 i Eurolider 12, które zostały zakontraktowane przez Pol-Miedź Trans Sp. z o.o. i musimy je zrealizowa
w pierwszej kolejności. Planowo ich homologacja powinna zamknąć się w styczniu 2015r. Co do pojazdów Eurolider 9 i Gemini, to odpowiednią dokumentację chcemy uzyskać w I kwartale przyszłego roku. Równolegle planujemy wdrożyć najnowsze jednostki napędowe w autobusie przegubowym oraz 12-metrowej niskopodłogowej wersji CNG, która to konstrukcja jednocześnie zakończy nasz proces implementacji bazowych jednostek napędowych Euro 6.
InfoBus.pl: Patrząc na Wasze wyniki sprzedażowe powstaje pytanie, czy ta wersja przegubowa jest rzeczywiście Wam potrzebna?
Sławomir Łopatowski: Zdecydowanie tak. To, po pierwsze domknięcie naszej oferty produktowej w sferze autobusów miejskich. Po drugie autobusy przegubowe, to statystycznie drugi co do pojemności rynek w segmencie miejskim. Moim zdaniem, to wystarczające powody. Oczywiście w regularnych przetargach publicznych, z uwagi na czasowy brak referencji, będzie nam ciężko startować z tym produktem, ale coraz więcej tego typu pojazdów kupowanych jest w Polsce przez prywatnych operatorów, którzy wygrywają przetargi na obsługę linii. I to jest nasza szansa. Powiem tylko, że gdyby nie zawirowania związane z naszą sytuacja prawną, to teraz właśnie miejskie przegubowce Autosanu woziłyby pasażerów po niejednym dużym mieście w kraju.
InfoBus.pl: Wracając na chwilę do silników Euro 6, czy w Waszej ofercie jest też miejsce na inne jednostki napędowe niż Cummins?
Sławomir Łopatowski: Tak, oczywiście. Wybór Cumminsa wynika przede wszystkim z kontynuacji naszych wieloletnich i bardzo pozytywnych doświadczeń współpracy z tym producentem, sięgających jeszcze normy Euro 2 oraz dobrych wyników eksploatacyjnych. Czekamy teraz na propozycję silnika Cummins o większej mocy i pojemności, który będziemy mogli zastosować w naszym autobusie przegubowym. Prowadzimy również rozmowy z innymi producentami na temat alternatywnego zastosowania ich silników, ale jak na razie nie mamy tutaj jeszcze ostatecznych decyzji i sprecyzowanych propozycji.
InfoBus.pl: Jak aktualnie wygląda kwesta realizacji kontraktu dla Pol-Miedź Trans?
Sławomir Łopatowski: W październiku br. rozpoczniemy realizację dostaw autobusów Lider 10 dla Pol-Miedź Trans w ramach kontraktu obejmującego łącznie sprzedaż 27 szt. Ten kontrakt realizujemy wspólnie z sanocką firmą Trans-Gaz. Aktualnie przygotowujemy do odbioru w październiku pierwsze 6 szt. międzymiastowych, 10-metrowych Liderów. Wszystkie wyposażone zostały w silniki Cummins Euro 5, manualne skrzynie biegów ZF, klimatyzacje Webasto, elektroniczne tablice informacyjne Pixel, 43 wysokie, uchylne fotele pasażerskie Spójnia z 3-pkt. pasami bezpieczeństwa. Kolejne dwie „dziesiątki”oraz siedem Euroliderów 12 zostaną dostarczone do Lubina w listopadzie bieżącego roku. W I kwartale przyszłego roku czeka nas dostawa drugiej transzy pojazdów, która obejmie pojazdy już z silnikami Euro 6, w tym 7 szt. autobusów Autosan Lider 10 oraz 5 szt. autobusów Autosan Eurolider 12.
InfoBus.pl: Jaką wagę miało dla Was zwycięstwo w lubińskim przetargu?
Sławomir Łopatowski: Olbrzymią. To nie tylko była kwestia zachowania miejsc pracy i utrzymywania bieżącej produkcji, ale także nobilitacja i możliwość dalszego rozwoju. Dzięki temu kontraktowi przyśpieszyliśmy pracę nad homologacją Euro 6 dla modeli Lider 10 i Eurolider 12 oraz uruchomiliśmy po dłuższej przerwie produkcję 12-metrowych autobusów międzymiastowych. Teraz mamy szansę mocniej zaistnieć z tym produktem na rynku. Ponadto ten kontrakt dla tak znanego przewoźnika podbudował nasze morale, a także stał się ważną kartą przetargową w procesie poszukiwania inwestora dla naszej fabryki. Można powiedzieć, że przyniósł nam same plusy.
InfoBus.pl: Czy odejście części załogi nie spowodowało opóźnień w realizacji tego kontraktu?
Sławomir Łopatowski: To naturalne, że pracownicy z dobrą pozycją na rynku pracy, tacy jak mechatronicy, spawacze czy elektronicy szukają swoich szans gdzie indziej. Mieliśmy z tym okresowe problemy, ale aktualnie sytuacja jest już opanowana.
InfoBus.pl: Podczas naszej rozmowy o Euro 6 ani razu nie padła informacja o minibusach Autosanu. Czy to już zamknięty temat?
Sławomir Łopatowski: Na ten moment, czasowo tak. Wygaszenie produkcji podwozi Mercedes-Benz Vario i nie rozwijanie tego produktu w zakresie normy Euro 6 w zasadzie zamknęło nam dostęp do tego segmentu rynkowego i to zarówno w zakresie tradycyjnych autobusów, jak i pojazdów specjalistycznych, takich jak więźniarki. Rozważamy różne opcje, ale na ten moment, w perspektywie wcześniej wymienionych priorytetów, nie mamy tutaj jeszcze gotowego produktu.
InfoBus.pl: Jak Autosan przygotowuje się do nadchodzących dotacji unijnych w zakresie zakupu nisko- i bezemisyjnych autobusów?
Sławomir Łopatowski: Będziemy chcieli skorzystać z unijnych programów i to w dwoisty sposób –jako beneficjent i jednocześnie oferent kompletnych pojazdów. Dlatego z jednej strony wspólnie z Politechniką Rzeszowską przygotowaliśmy wniosek o dofinansowanie projektu budowy autobusu elektrycznego, zaś z drugiej opracowujemy konstrukcję 12-metrowego pojazdu zasilanego CNG. Moim zdaniem większość przewoźników zdecyduje się zakup ekologicznych i czystych autobusów o napędzie gazowym, o czym przesądzi czynnik ekonomiczny. Dlatego też niebawem w ofercie Autosanu pojawi się gazowy autobus Sancity12 CNG z silnikiem Cummins ISLGE6 320 EURO 6 o pojemności 8.9 l. Oczywiście z normą Euro 6.
InfoBus.pl: I na zakończenie kilka słów komentarza na temat projektu montowni autobusów marki Autosan w Rosji.
Sławomir Łopatowski: Aktualnie ten projekt z uwagi na wydarzenia na Ukrainie został zamrożony. Natomiast nie odpuszczany go i cały czas monitorujemy sytuację. Rosja zaczyna przygotowywać się do piłkarskich Mistrzostw Świata 2018, które odbędą się w 8 tamtejszych miastach. Dlatego spodziewamy się, że zapotrzebowanie na nowe autobusy miejskie może być ogromne i zdecydowanie większe niż przy okazji igrzysk w Soczi, które wchłonęły ok. 1000 nowych pojazdów. Dlatego mam nadzieje, że niebawem, jak tylko sytuacja będzie bardziej sprzyjająca usiądziemy do kolejnej tury rozmów.
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.
Zostało jeszcze 90% artykułu.
Aby czytać dalej, dołącz do subskrybentów TransInfo.pl już teraz!
Dla indywidualnych czytelników za 15 zł rocznie, a dla firm od 99 zł rocznie! Sprawdź naszą ofertę:
Masz już subskrypcję?
Komentarze