Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Timmermans potwierdza: Polska produkuje najwięcej elektrobusów w Europie

infobus
08.06.2022 09:00
0 Komentarzy

8 czerwca europarlament przyjmie swoje stanowisko w sprawie ośmiu propozycji, które mają pomóc UE w zrealizowaniu jej ambicji klimatycznych.

Przy okazji debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans wskazał nasz kraj jako lidera w zakresie zielonej transformacji.

Kto wie?

„Kto na tej sali wie, że Polska jest dzisiaj największym producentem elektrycznych autobusów. Kto o tym wie? To jest krok w stronę technologii, to jest nasza przyszłość” – powiedział we wtorek podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Timmermans zaapelował o poparcie dla przepisów dotyczących Europejskiej Zielonego Ładu. Głosowania w tej sprawie mają odbyć się w środę.

  • „Muszę się przyznać do tego, że kocham samochody, naprawiam i prowadzę renowacje aut od kiedy pamiętam. (…) Niestety, ta miłość musi się zmienić. Muszę przestać myśleć o samochodach spalinowych, a zacząć o elektrycznych” – powiedział wiceszef KE.

Dodał, że dlatego potrzebne są unijne regulacje, aby firmy w UE produkowały pojazdy elektryczne.

„Powiedzmy Europejczykom, że mogą jeździć tanimi, elektrycznymi samochodami produkowanymi w Europie. Nie tylko z Azji” – zaznaczył Timmermans. Dodał, że Europa jest najlepszym na świecie producentem samochodów. „Jeśli nasz przemysł pójdzie w tym kierunku, to będzie dyktował warunki” – wskazał wiceszef KE.

Gotowi na 55

Środki są częścią unijnego pakietu „Gotowi na 55” i mają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zależność energetyczną, jednocześnie wspierając firmy i ludzi w przejściu do zrównoważonej gospodarki.

Wśród nich znajdują się:

  • aktualizacja unijnego systemu handlu emisjami,
  • wprowadzenie podatku węglowego na importowane towary,
  • standardy emisji z samochodów osobowych i dostawczych,
  • nowe cele dla sektora użytkowania gruntów i leśnictwa,
  • zmiany krajowych celów redukcji emisji
  • założenie funduszu dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym i transportowym.

Komentarze