Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Thermo King zaprezentował pompę ciepła HVAC z naturalnym czynnikiem chłodniczym

infobus
29.12.2022 19:02
0 Komentarzy

Thermo King przedstawił pompę ciepła HVAC – przeznaczoną do autobusów, z naturalnym czynnikiem chłodniczym. Nowa pompa ciepła Athenia MkII z czynnikiem chłodniczym R-744 ma zastosowanie do autobusów elektrycznych i hybrydowych.

Pompa ciepła dla hybryd i elektryków

Thermo King jest liderem w dziedzinie rozwiązań kontroli temperatury w transporcie. Firma już na targach IAA Transportation 2022 w Hanowerze w Niemczech pokazała nową pompę ciepła Athenia MkII z przyjaznym dla środowiska, naturalnym czynnikiem chłodniczym R-744. Nowa technologia została zaprojektowana specjalnie dla autobusów elektrycznych i hybrydowych i zoptymalizowana jest pod kątem zapewnienia komfortu pasażerów i zrównoważonej eksploatacji przy zachowaniu wiodącej na rynku wydajności. R-744, często nazywany CO2, to naturalny, nietoksyczny, niepalny i neutralny dla warstwy ozonowej czynnik chłodniczy o współczynniku ocieplenia globalnego (GWP) wynoszącym zaledwie 1.

Dzięki swoim możliwościom nowa pompa ciepła Athenia MkII R-744 została zoptymalizowana tak, aby oferować maksymalny komfort pasażerom nie tylko w miesiącach letnich, kiedy wymagane jest chłodzenie, ale także w najmroźniejsze zimy — bez potrzeby stosowania dodatkowych grzejników. Urządzenie może pracować w trybie grzania w temperaturach otoczenia tak niskich jak -25°C i zapewniać chłodzenie przy temperaturze do +50°C.

Działanie pompy

Athenia MkII R-744 to agregat dachowy typu „wszystko w jednym” zoptymalizowany pod kątem utrzymania komfortu kierowcy i pasażerów na odpowiednim poziomie dzięki ogrzewaniu, chłodzeniu i kontroli świeżego powietrza. Agregat jednocześnie chroni akumulatory układu napędowego autobusu, dostarczając schłodzoną lub cieplejszą wodę w celu kondycjonowania ich podczas ładowania i rozładowywania. Zintegrowany system zarządzania temperaturą akumulatora optymalizuje ogólne zużycie energii, zapewniając wysoki współczynnik wydajności (COP) systemu i ograniczając koszty cyklu życia. Zespół „wszystko w jednym” może również wykorzystywać ciepło odzyskiwane z innych źródeł w pojeździe, aby jeszcze bardziej zoptymalizować zużycie energii i zwiększyć komfort pasażerów.

 „W firmie Thermo King opracowujemy rozwiązania dla autobusów, które określają teraźniejszość i przyszłość zrównoważonego transportu pasażerskiego” — powiedział Peter Hansen, kierownik ds. produktów morskich, kolejowych i autobusowych w firmie Thermo King.

„Firma Thermo King opracowuje technologie razem z wiodącymi producentami autobusów i z myślą o nich, dostosowując je do ich potrzeb i dążąc do zaspokojenia istoty zrównoważonego transportu, szybko zwiększającego się zagęszczenia ruchu, zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Wprowadzając nowe pompy ciepła HVAC z przyjaznym dla środowiska czynnikiem chłodniczym R-744, robimy kolejny krok naprzód w tej podróży. W przypadku urządzenia HVAC do autobusów firmy Thermo King priorytetem jest zapewnienie zrównoważonego rozwiązania, które zapewniają pasażerom, kierowcom i personelowi komfort podróżowania, podczas gdy operatorzy korzystają z podejścia „pod klucz”, dostosowanego do ich typów autobusów” — dodał Hansen.

Komentarze