Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Testy elektrobusów w Polsce: ARP w Grodzisku, Solaris w Stargardzie

infobus
19.11.2023 19:08
0 Komentarzy

W naszym kraju trwają intensywne tournée autobusów elektrycznych. Obok długodystansowych testów w Warszawie, swoje sprawdziany przygotował Kraśnik, Grodzisk i Stargard.

O tym, że warto testować przekonały się ostatnio – i to dobitnie – Gdańskie Autobusy i Tamwwaje. Można postawić hipotezę, że gdyby przetestowano podobne Pojazdy na tych trasach, do tych wszystkich kłopotów by nie doszło. A tak…

Grodzisk

O testach King Longa w Kraśniku już pisaliśmy już w InfoBusie także przechodzimy od razu na Mazowsze. 17 listopada Grodziskie Przewozy Autobusowe sprawdziły kolejny model autobusu elektrycznego – 10 metrowy autobus Pilea 10 H2 od ARP E-Vehicles. Pojazd oferuje niską podłogę na całej długości autobusu. Dzięki kompaktowym wymiarom doskonale sprawdza się do obsługi miast o wąskich ulicach i zwartej zabudowie. Testowany model miał także dodatkowo możliwość pozyskiwania energii z wodoru.

Testy różnych modeli autobusów elektrycznych w ostatnim czasie na terenie naszej gminy, poprzedzają zakup 3 szt. autobusów elektrycznych, na które Związek powiatowo-gminny otrzymał 8 mln zł dofinansowania.

Testy elektrobusów w Polsce: ARP w Grodzisku, Solaris w Stargardzie

Stargard

-„Z naszej zajezdni na służbę wyjechał autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric – poinformowało 16 listopada Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Stargardzie. – Będzie kursował po ulicach miasta przez tydzień. Pasażerowie będą mogli poznać zalety podróżowania niskoemisyjnym autobusem, a pracownicy MPK przetestować jego sprawność i zasięgi, by poznać możliwości związane z wykorzystaniem elektromobilnych rozwiązań w transporcie miejskim.

Model Urbino 12 wyposażony jest w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności 528 kWh. Umożliwia ona przejechanie około 350 km. Ładowanie może odbywać się za pomocą standardowej wtyczki plug-in lub za pomocą pantografu umieszczonego na dachu pojazdu. Autobus wyposażony jest w urządzenia wspomagające kierowcę, m.in. system MobilEye Shield+, który ostrzega prowadzącego o przeszkodach w tzw. martwych polach. System akustyczny AVAS imituje dźwięk silnika spalinowego przy niskich prędkościach, informując o nadjeżdżającym pojeździe. Wnętrze posiada nowoczesne oświetlenie LED oraz wydajną klimatyzację.

Komentarze