Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Solaris Urbino 18 hydrogen zadebiutuje na InnoTrans 2022

infobus
29.03.2022 16:00
0 Komentarzy

Kolejne echa dzisiejszej konferencji prasowej Solarisa. Wielkopolski producent poinformował, że w tym roku tylko jeden nowy produkt, ale za to jaki!

We wrześniu, w Berlinie, będzie miała miejsce premiera wodorowego autobusu przegubowego – Solaris Urbino 18 hydrogen. Miejsce nie jest przypadkowe – to właśnie niemiecki rynek intensywnie dopytuje się o MEGA wodorowce.  Duże zainteresowanie tym pojazdem wykazują także Włosi.

Solaris Urbino 18 hydrogen

Od 2021 roku Solaris informował o pracach związanych z opracowaniem i wdrożeniem autobusu z napędem elektrycznym o długości 18 m, który do napędu ma wykorzystywać wodorowe ogniwo paliwowe nowej generacji.

Teraz przyszedł czas na jego debiut, który planowo nastąpi na targach Innotrans 2022 (20-23.09.) w Berlinie.

Poza nowym ogniwem autobus zostanie wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu wykorzystania wodoru jako paliwa. Z zapowiedzi Solarisa wynika, że firma będzie dysponowała dwoma prototypami, które wyjadą z Bolechowa w II kwartale 2022. Potem premiera w Niemczech i pierwsze testy. Nasz zachodni sąsiad mocno inwestuje w technologię wodorową, a jednocześnie przy braku kierowców autobusów inwestycje w 18-metrowe pojazdy mają spory sens.

Duże zainteresowanie tym pojazdem wykazują także Włosi – przede wszystkim Bolzano – i nie jest wykluczone, że pierwszy demonstracyjny model Urbino 18 hydrogen pojedzie właśnie do tego miasta. I to być może jeszcze przed oficjalną premierą. Drugi najprawdopodobniej trafi do Niemiec.

W efekcie Solaris od roku 2022 będzie posiadać w swojej ofercie dwa autobusy wodorowe w najczęściej spotykanych długościach w komunikacji miejskiej, tj. 12 i 18 metrów (przegubowy).

-„Urbino 18 hydrogen będzie zawierał wszystkie nowości zarówno w zakresie technologii ogniw paliwowych, jak i oprogramowania, w tym nowe systemy zarządzania bateriami oraz ogniwami paliwowymi. Co ważne będzie on przygotowany do eksploatacji zarówno w klasie pierwszej, jak i drugiej. Model ten wejdzie do produkcji w tym roku, a pierwszych dostaw spodziewamy się od II kwartału 2023 roku. Od razu też zapraszam na jego wrześniową premierę” – powiedział Petros Spinaris z zarządu Solaris Bus & Coach.

Premiery 2021

Podczas dzisiejszej konferencji, spółka przypomniała swoje premiery z roku 2021, które uwagi na pandemię zaprezentowane zostały w formule online. To Urbino 15 electric i Urbino 9 LE electric. Na szczególną uwagę zasługuje rynkowy sukces midibusa, którego internetowa premiera odbyła się 30 września 2021 roku. Wprowadzenie na rynek kolejnego elektrycznego autobusu, który spełnia wymagania zarówno klasy I, jak i II, okazało się rynkowym „strzałem w dziesiątkę”, co pokazują kontrakty na łącznie 28 egzemplarzy. Do tej pory elektryczną „dziewiątkę” zamówiły takie kraje jak:

  • Polska – 9
  • Włochy – 8
  • Austria – 8
  • Hiszpania – 3

Równie dobrze wygląda sprzedaż pojazdów dwuprzegubowych. To zamówienia z:

  • Aalborga – 14 szt.  (Urbino 24 z dostawą 2022/2023)
  • Pragi – 20 szt. (Trollino 24 z dostawą 2022/2023)
  • Bratysławy – 16 szt. (Trollino 24 z dostawą 2022/2023)

Ich dostawy nastąpią od 2022 do 2024 roku.

Koniec III generacji

Warto też podkreślić coraz lepszy odbiór na rynku wersji Urbino mild hybrid, która m.in. dzięki kontraktom Hanau, Łodzi i Wiednia zaczyna piąć się w rankingu najbardziej popularnych „jamników”.

Mimo, że konferencja Solarisa dotyczyła głównie zeroemisyjnych autobusów, padło pytanie o autobus międzymiastowy InterUrbino.  Niestety, nie mamy tutaj dobrych wieści i zdaje się, że ten model może nie doczekać odrodzenia się polskiego rynku autobusów międzymiastowych. Jego zaplanowane dostawy na rynek włoski zakończą się w tym roku i Solaris nie ma żadnych dalszych umów ramowych na te model na lata 2023 i 2024.

Koniec ramowych umów dotyka także ostatni model z III generacji Solaris – Urbino 8,9 LE. W tym roku zakład w Bolechowie zakończy jego produkcję w wersji z silnikiem diesla, a w przyszłym roku – z napędem elektrycznym. I to będzie definitywny koniec III generacji Urbino.  

Komentarze