Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Solaris blisko wygranej w pierwszym przetargu KM Rybnik. Na 11 hybryd

infobus
29.08.2022 13:00
0 Komentarzy

29 sierpnia spółka Komunikacja Miejska Rybnik otworzyła ofertę w przetargu na dostawę 11 autobusów hybrydowych.

W ramach dwóch zadań 9 sztuk ma być przeznaczone dla zadań miejskich (12M), zaś dwie sztuki do zadań lokalnych (12L). O takim podziale pisaliśmy już w InfoBusie już wcześniej. Przewoźnik wyznaczył bardzo krótki termin dostaw autobusów – pierwsze 5 sztuk przyjedzie do Rybnika w ciągu 100 dni od podpisania umowy, zaś pozostałe 6 – w ciągu 120 dni. Jak pokazuje dzisiejsze otwarcie ofert tylko producent z Bolechowa potrafił się zmieścić w tak wyśrubowanym kalendarzu. Dodajmy, że równolegle trwa postepowanie na sfinansowanie tego zakupu.

Co Chciał rybnik?

Zanim przejdziemy do złożonej przez Solarisa oferty, warto przypomnieć co chciał zamawiający. Spółka KM Rybnik przewidziała tylko dwa kryteria oceny ofert: cenę (60%) oraz kryteria techniczne (40%).

Do tych ostatnich KM Rybnik zaliczył:

  • ocenę okresu gwarancji całopojazdowej – gwarancja wyższa niż 60 miesięcy – 5 pkt, lusterka boczne w formie kamer, których obraz jest prezentowany w kabinie kierowcy – 1 pkt, zużycie paliwa przez autobus standardowy według testu SORT-2 – poniżej 27,01 l/100 km – 10 pkt,
  • zapewnienie dostępu do systemu OBD – zdalnie przy użyciu dedykowanej aplikacji, pozwalającej na podgląd, diagnozę i edycję wszystkich elementów eksploatacyjnych zarządzania pojazdem – 10 pkt,
  • sposób zabezpieczenia poszycia zewnętrznego – stal nierdzewna – 5 pkt,
  • rodzaj magazynów energii wykorzystywanych do celów trakcyjnych – superkondensatory – 5 pkt,
  • skrócenie czasu dostawy – dostawa minimum 5 sztuk autobusów do 60 dni od dnia podpisania umowy – 4 pkt.

jedna oferta

Czytając SWZ nie można się oprzeć wrażeniu, że gdzieś już widzieliśmy podobne preferencje techniczne. Niewątpliwie sprzyjały one Solarisowi, a pozostałych producentów mogła zatrzymać wydłużona gwarancja, a przede wszystkim skrócenie już i tak wyśrubowanego terminu dostawy autobusów. Dlatego tylko jedna propozycja w Rybniku nie dziwi.

29 sierpnia Solaris położył w Rybniku ofertę na kwotę 24.158.430 PLN brutto / 19.641.000 PLN netto, co daje jednostkowy koszt modelu Urbino12 hybrid na poziomie 1.785.545 PLN netto.

Z kolei szacunkowa kwota przeznaczona przez zamawiającego na tę inwestycję wyniosła 24.200.000 PLN brutto, czyli jedyna złożona oferta zmieściła się w budżecie! To ostatnio rzadki widok, na pewno bardzo przyjemny dla KM Rybnik oraz dla Solarisa, który już może wpisać kolejny kontrakt dla Rybnika w produkcyjny terminarz .

Rybnickie hybrydy

Hybrydy dla KM Rybnik mają cechować się długością w przedziale 11,5 – 12,5 m oraz wysokością do 3,4 m. Każdy autobus winien posiadać niską podłogę na całej powierzchni przeznaczonej dla pasażerów stojących. Maksymalna wysokość podłogi na progu każdych drzwi to 320 mm. Jednostką napędową ma być silnik o mocy minimum 150 kW, spełniający normę Euro 6. Napęd hybrydowy ma być realizowany przez silnik lub silniki elektryczne, zapewniające optymalną dynamikę jazdy autobusu w ruchu miejskim, jednakże moc znamionowa lub maksymalna moc netto silnika  (lub silników)  nie może być mniejsza niż 130 kW i ma umożliwić jazdę wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej przez minimum 500 m.

Autobusy muszą posiadać całkowicie oddzielone od przedziału pasażerskiego stanowisko kierowcy z dwoma niezależnymi wejściami: od wewnątrz autobusu oraz od zewnątrz autobusu. W przypadku autobusów „12L” stanowisko kierowcy ma być z jednym wejściem od wewnątrz autobusu. Oddzielenie od przedziału musi być przeszklone w sposób nie powodujący powstawania refleksów i odbić oraz nadmiernego przedostawania się światła do wnętrza kabiny. W jej wnętrzu znajdzie się m.in. lodówka oraz radio.

W przestrzeni pasażerskiej znajdą się siedzenia o ergonomicznym kształcie, wandaloodporne, tj. o powierzchniach utrudniających naniesienie napisów typu „graffiti”. Wkładki tapicerskie siedziska i oparcia muszą być wyposażone w gąbkę (piankę) zmiękczającą pod tapicerką. W hybrydach 12L siedzenia będą miękkie typu międzymiejskiego o wysokości oparcia mierzonej od dolnej części siedziska od 650 do 750 mm. Do dyspozycji pasażerów we wszystkich autobusach będą minimum 4 podwójne porty USB (typ A), których gniazda mają być zlokalizowane równomiernie na całej długości przestrzeni pasażerskiej, na poręczach, powierzchniach bocznych lub w widocznym miejscu bezpośrednio pod siedzeniami pasażerskimi. Hybrydy muszą posiadać klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz oddzielnie sterowaną klimatyzację kabiny kierowcy zintegrowaną z układem ogrzewania kabiny kierowcy oraz przedniej szyby.

Tablice zewnętrzne kierunkowe mają być wykonane w technologii LED RGB i umożliwiać wyświetlanie treści w minimum dwóch kolorach: białym jaskrawym i bursztynowym. Wewnątrz informację pasażerską zapewni wyświetlacz boczny, czyli monitor ciekłokrystaliczny o przekątnej minimum 38 cali. Dodatkowo autobusy mają być wyposażone w system zliczania potoków pasażerskich.

Komentarze