Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Senat z raportem nt. bezpieczeństwa na drogach w 2018 r.

infobus
31.07.2019 08:00
0 Komentarzy

Senackie Komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zapoznały się we wtorek z raportem dot. stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2018 r. Z dokumentu wynika, że Polska pod względem liczby ofiar na milion mieszkańców zajmuje w UE piąte miejsce od końca.

Chodzi o dokument pn. „Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2018 r.” przygotowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i przyjęty przez Radę Ministrów.
Z raportu wynika m.in., że Polska pod względem tzw. ofiarochłonności, czyli liczby ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców zajmuje wśród krajów Unii Europejskiej piąte miejsce od końca z liczbą 76 ofiar na milion mieszkańców. Kraje o najwyższych w 2018 roku wskaźnikach ofiarochłonności to: Rumunia, Bułgaria, Łotwa oraz Chorwacja.

Jak zaznaczył na posiedzeniu połączonych komisji sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik, analiza statystyk dotyczących bezpieczeństwa wskazuje, że w porównaniu do 2017 roku liczba ofiar śmiertelnych w UE spadła o 1 proc., zaś w porównaniu do 2010 roku liczba ofiar śmiertelnych spadła średnio o 21 proc.

„W obrębie UE najlepsze wyniki w 2018 osiągnęły: Wielka Brytania, Dania, Irlandia i Szwecja. W porównaniu do 2017 roku największy spadek liczby ofiar śmiertelnych osiągnęły Słowenia, Litwa, Bułgaria, Słowacja i Cypr” – zaznaczył Romik.

Jak podkreślił, Polska w długookresowym trendzie – w latach 2010-2018 wykazuje 26 proc. spadku ofiar śmiertelnych i „jest to wynik poza średnia unijną”. Z kolei – jak dodał – do państw członkowskich UE o największych wskaźnikach redukcji liczby ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców w okresie 2010-2018 zaliczają się: Grecja (z redukcja na poziomie 45 proc.), Litwa (43 proc.), Portugalia (35 proc.), Słowenia (34 proc.), oraz Dania (31 proc.).

„Jeżeli chodzi o stan bezpieczeństwa, w 2018 roku (w Polsce – PAP) odnotowano 31 674 wypadki drogowe, to jest o 3,3 proc. mniej w porównaniu do 2017 roku. W wypadkach tych zginęło 2 862 osoby, to jest o 1,1 proc. więcej niż 2017. Liczba rannych uległa zmniejszeniu i wyniosła 37 359 – o 5,3 proc. mniej niż w 2017, zaś jeżeli chodzi o liczbę ciężko rannych, wyniosła ona 10 963, czyli o 1,3 proc. mniej” – zaznaczył.

Wiceminister resortu infrastruktury Rafał Weber odnosząc się do przedstawianego raportu podkreślił, że pod względem liczby osób ciężko rannych w roku 2018 odnotowano najlepszy wynik od początku realizacji Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NPBRD), który został przyjęty w 2013 roku.

Dodał, że najważniejsze cele obowiązującego do 2020 roku NPBRD to redukcja o 50 proc. liczby ofiar śmiertelnych i redukcja liczby ciężko rannych o 40 proc. w stosunku do wskaźników z 2010 roku.

Zaznaczył, że cele te, czyli nie więcej niż 2 tys. ofiar śmiertelnych i nie więcej niż 6,9 tys. ofiar ciężko rannych – biorąc pod uwagę okres do zakończenia NPBRD – są nie do osiągnięcia.

„Z danych wynika, że w 2018 roku cel cząstkowy w zakresie liczby zabitych został przekroczony o 25 proc., zaś w zakresie liczby ciężko rannych – o ponad 43 proc.” – powiedział Weber.

Z raportu KRBRD wynika ponadto, że w ubiegłym roku odnotowano spadek liczby wypadków z udziałem pieszych spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków na drodze oraz spowodowanych przez młodych kierowców, a także spadek liczby wypadków w wyniku najechania na drzewo. Wskazano jednocześnie, że te kategorie w dalszym ciągu pozostają głównymi zagrożeniami dla życia i zdrowia w ruchu drogowym.

Raport zwraca również uwagę na większą liczbę wypadków z udziałem motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów, a także z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.

Jak wskazano, największy spadek liczby wypadków zarejestrowano na autostradach, zaś niewielki wzrost na drogach gminnych, a także – kolejny rok z rzędu – na drogach ekspresowych.

Podczas posiedzenia połączonych komisji zwrócono uwagę, że największa liczba wypadków w przeliczeniu na tysiąc kilometrów dróg miała miejsce na drogach krajowych.

Z kolei biorąc pod uwagę poszczególne miesiące w roku – najmniejszą liczbę ofiar śmiertelnych odnotowano w lutym, zaś największą w październiku. Natomiast największy spadek liczby zabitych w porównaniu do roku 2017 notowano w marcu.

Z informacji przekazanych przez Konrada Romika wynika, że największa liczba ofiar śmiertelnych na 100 wypadków była notowana w województwie kujawsko-pomorskim, a także w województwach: podlaskim i lubelskim.

Z raportu wynika również, że w Polsce – podobnie jak w pozostałych krajach UE – odnotowuje się niepokojący trend wzrostu wskaźnika udziału seniorów w ogólnej liczbie zdarzeń drogowych.

„Obecnie trend ten w skali europejskiej uzależnia się od zmian demograficznych oraz wzrostu wskaźnika aktywności i mobilność tej grupy społecznej. Komisja Europejska w 2018 r. przewiduje dalsze pogłębianie się tego niekorzystnego trendu w przyszłości i rekomenduje podejmowanie działań skierowanych do tej grupy społecznej” – wskazano w raporcie.

Według danych zawartych w raporcie, w roku ubiegłym – w porównaniu do danych za rok 2017 – o 8,5 proc. spadła liczba wypadków polegających na najechaniu na pieszego oraz – o 8 proc. liczba ofiar śmiertelnych w tego typu wypadkach.

Jednocześnie zauważono, że już trzeci rok z rzędu wzrasta liczba zabitych na przejściach dla pieszych. Wzrost ten w 2018 roku stosunku do roku ubiegłego wyniósł około 4,4 proc., do roku 2016 –7,8 proc., a do roku 2015 15,9 proc.

Raport pokazuje również, że w ubiegłym roku podobnie jak w roku 2017, najwięcej ofiar śmiertelnych wypadków spowodowanych przez pieszych było wynikiem nieostrożnego wejścia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem (148 ofiar śmiertelnych; spadek o 21,3 proc.), stania lub leżenia na jezdni (70 ofiar śmiertelnych; spadek o 4,1 proc.), przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym (53 ofiary śmiertelne; spadek o 8,6 proc.), chodzenia nieprawidłową stroną drogi (23 ofiary śmiertelne; spadek o 43,9 proc.), wejścia na jezdnię przy czerwonym świetle (18 ofiar śmiertelnych; spadek o 25 proc.).

Dane za 2018 rok wskazują także, że nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu w dalszym ciągu jest główną przyczyną wypadków drogowych w Polsce, których sprawcami byli kierujący pojazdami. W stosunku do roku 2017 odnotowano nieznaczny wzrost liczby wypadków tego rodzaju oraz liczby ich ofiar śmiertelnych (wzrost o 2,3 proc.).

W ubiegłym roku zarejestrowano o 8,5 proc. mniej wypadków spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu niż rok wcześniej. Wypadki te były też mniej poważne w skutkach.(PAP)

Komentarze