Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Scania wprowadza 13-litrowy silnik gazowy do autokarów. CNG lub LNG

infobus
20.09.2021 15:00
0 Komentarzy
Scania słynie z szerokiej gamy niskoemisyjnych napędów i ponownie szwedzki producent wychodzi tym zakresie przed szereg.

Firma opracowała całkowicie nowy, 13-litrowy silnik gazowy, który może być zasilany gazem ziemnym i biogazem – niezależnie od tego, czy jest sprężony, czy skroplony.

Autokarowe wyzwanie

Nowy silnik umożliwia autokarowych operatorom podróży przejście w kierunku zrównoważonego rozwoju.

-„Nasz 13-litrowy silnik gazowy i nowe opcje zbiorników ułatwiają przewoźnikom przejście na biogaz bez problemów z zasięgiem, przy jednoczesnym zapewnieniu mocy potrzebnej do każdej operacji. Kolejną zaletą jest to, że nie wymaga to większych inwestycji – mówi Jonas Strömberg, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Scania Buses & Coaches.

Obecnie biogaz jest wykorzystywany w postaci sprężonej głównie przez autobusy miejskie i podmiejskie, samochody osobowe i lekkie pojazdy transportowe, natomiast rzadziej przez ciężkich pojazdy dalekobieżne. W ostatnich latach technologia rozwinęła się jednak na tyle, że lepiej i efektywniej potrafimy schłodzić biogaz, zamieniając go w płynny i bardziej energetycznie gęsty stan. A to z kolei umożliwia wykorzystanie go do transportu ciężkiego.

-„Biogaz będzie jednym z kluczowych narzędzi dekarbonizacji transportu ciężkiego – zwłaszcza w przypadku operacji międzymiastowych i dalekobieżnych. W 2025 r. połowa europejskiej floty do gazu ciężkiego mogłaby być zasilana biogazem” – mówi Strömberg.

Równolegle trwa również rozbudowa infrastruktury zbiorników na gaz płynny w Europie. Dzięki temu nadchodzi moment, kiedy na rynku pojawią się pierwsze gazowe autokary zabudowane w taki sam sposób, jak dotychczas robiono to z silnikami wysokoprężnymi.

242290926 10160011498023888 1972191154117683177 N
242290926 10160011498023888 1972191154117683177 N 1

13 litrów

Nowy gazowy silnik Scanii oferuje moc i moment obrotowy – odpowiadający silnikom wysokoprężnym – co oznacza, że ​​poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi wyzwaniami. To z kolei sprawia, że ​​jest to najbardziej zrównoważona, ale opłacalna opcja układu napędowego na rynku dla przewoźników dalekobieżnych. I to bez żadnych dodatków w stylu AdBlue.

13-litrowy silnik gazowy jest dostępny jako opcja w niedawno wprowadzonym wysokopodłogowym podwoziu Scania K. Nowa platforma oferuje dobre właściwości jezdne i niezawodność Scanii, a także zwiększoną nośność przedniej osi o 500 kg, co umożliwia lepszy rozkład masy oraz większą pojemność pasażerską i bagażową.

Podwozie oferuje także nowo opracowane zawieszenie, większą przestrzeń dla kierowcy, a także dodatkowe funkcje bezpieczeństwa i zaawansowane systemy wspomagania kierowcy. Ponadto zapewnia mniejsze zużycia paliwa bez uszczerbku dla wydajności i jest kompatybilne z cyfrowymi usługami.

Na koniec dodajmy, że Scania od ponad wieku opracowuje silniki gazowe, a teraz udostępnia tę technologię operatorom, którzy potrzebują większej mocy silnika. Pracując zarówno na gazie skroplonym (LBG/LNG), jak i sprężonym (CBG/CNG), nowy silnik ma wiele zalet: może wykorzystywać paliwo wolne od paliw kopalnych, odnawialne, produkowane lokalnie, które zmniejsza emisje.

-„Biogaz jest nie tylko jednym z paliw o najniższej emisji CO2 – rozwiązuje również lokalne problemy z odpadami, tworzy lokalne miejsca pracy oraz przywraca glebie węgiel i składniki odżywcze. W praktyce jest to gospodarka o obiegu zamkniętym” – dodaje Strömberg.

Przechodząc na lokalnie produkowany ciekły biogaz jako paliwo, operatorzy mogą zmniejszyć wpływ na klimat zarówno własny, jak i swoich klientów nawet o 90 procent. Ogólnie rzecz biorąc – na lepszej jakość powietrza zyskamy wszyscy, a cichsze pojazdy przyniosą korzyści kierowcom, pasażerom i załodze.

Komentarze