Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Scania przedstawiła wyniki finansowe za 2023 r. Autobusy idą w górę

infobus
13.03.2024 16:04
0 Komentarzy

Szwedzki producent samochodów ciężarowych, autobusów oraz silników przemysłowych zamknął rok 2023 z dużym sukcesem.

W ubiegłym roku Scania zanotowała znaczny wzrost sprzedaży i zysków. Można odnieść wrażenie, że po decyzji o zamknięciu fabryki autobusów w Słupsku, szwedzki koncern nabrał „wiatru w żagle”.

Wyniki finansowe

Rok 2023 był kolejnym rokiem, w którym na otoczenie biznesowe wpływała niestabilność geopolityczna i makroekonomiczna. Scanii udało się jednak przezwyciężyć tę sytuację i zapewnić zrównoważony rozwój. Sprzedaż osiągnęła ponad 200 miliardów SEK, co oznacza podwojenie sprzedaży w ciągu 7 lat.

Scania przedstawiła wyniki finansowe za 2023 r.
Scania przedstawiła wyniki finansowe za 2023 r.

W tym dział autobusów odnotował wzrost sprzedaży autobusów i podwozi autobusowych o 2 procent – z 4994 szt. szt. do 5075 szt. w 2023 r. Wzrosła także duchowość tego segemntu (w SEK):

Scania przedstawiła wyniki finansowe za 2023 r.
Scania przedstawiła wyniki finansowe za 2023 r.

Popyt na produkty i usługi Scania w 2023 r. utrzymywał się na wysokim poziomie, pomimo spadku z wcześniej bardzo wysokiego poziomu na niektórych kluczowych rynkach. Scanii udało się znacząco ustabilizować przepływ zamówień i dostaw pojazdów, zwiększając dostawy o 13% w porównaniu do roku poprzedniego. Zyski osiągnęły rekordowy poziom, na co pozytywnie wpłynął większy wolumen pojazdów i usług, dobrze pozycjonowane ceny, asortyment i wpływ walut. Z kolei inflacja, wyższe ceny surowców i utrzymujące się komplikacje w łańcuchach dostaw były negatywnymi czynnikami wpływającymi na zyskowność.

„Podobnie jak wiele innych firm, Scania dostosowuje się do świata, w którym niepewność i ciągłe niepokoje są nową normą. Choć w 2023 roku udało nam się ustabilizować przepływy i osiągnąć dobre wyniki finansowe, nadal wspólnie z partnerami i producentami nadwozi ciężko pracujemy nad poprawą dokładności dostaw do naszych klientów” – mówił dyrektor generalny Christian Levin.

W 2023 r. Scania osiągnęła wiele kamieni milowych na drodze do zrównoważonego systemu transportu. Należą do nich na przykład otwarcie zakładu montażu akumulatorów, który umożliwi produkcję elektrycznych ciężarówek na dużą skalę, inwestycje w i poszerzanie portfolio produktów elektrycznych oraz przełożenie celów dekarbonizacji łańcucha dostaw na wymogi formalne.

Scania przedstawiła wyniki finansowe za 2023 r.
Scania przedstawiła wyniki finansowe za 2023 r.

Cele na ten i przyszły rok

Scania jako pierwsza w branży zobowiązała się do realizacji celów opartych na podstawach naukowych i wyznaczyła cele globalne na rok 2025. Scania jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów w obszarach 1 i 2 (emisje z własnej działalności), zmniejszając emisje o 42% do docelowego poziomu 50%. W 2024 r. do głównych obszarów zainteresowania firmy należeć będzie dalsze uwzględnianie odnawialnych źródeł energii (w szczególności zielonej energii elektrycznej) zarówno w zakładach przemysłowych, jak i obiektach handlowych, a także aktywne przechodzenie na odnawialne źródła energii, w krajach takich jak Republika Południowej Afryki i obie Ameryki. Scania będzie także kontynuować instalację pomp ciepła w obiektach i kontynuować przechodzenie na pojazdy elektryczne na potrzeby transportu firmy.

W ramach tzw. obszaru 3, czyli „pojazdów Scania w eksploatacji”, celem jest osiągnięcie 20% redukcji emisji do 2025 roku. Obecnie redukcja w stosunku do początkowego roku 2015 wynosi niecałe 3%. W 2024 r. Scania skoncentruje się na wydajności kierowców, optymalizacji specyfikacji pojazdów, promowaniu paliw odnawialnych i rozwijaniu rozwiązań zelektryfikowanych, umożliwiając w dalszym ciągu realizację celów w zakresie redukcji emisji.

„Chociaż elektryfikacja jest ostateczną odpowiedzią i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zwiększyć produkcję akumulatorowych pojazdów elektrycznych, które będziemy dostarczać naszym klientom, tu i teraz decydującymi środkami na rzecz dekarbonizacji są oszczędność paliwa i wykorzystanie paliw odnawialnych” – dodał Christian Levin.

Komentarze