Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ruszyła pierwsza autonomiczna linia autobusowa w W. Brytanii. Stagecoach z ADL

infobus
15.05.2023 17:07
0 Komentarzy

15 maja ruszyła pierwsza autonomiczna linia transportu publicznego obsługiwana przez pięć pełnowymiarowych autobusów Alexander Dennis Enviro200AV.

To pierwszy na świecie projekt autonomicznego autobusu o takiej pojemności i z ponad milionem testowych mil na koncie. Jej oficjalne otwarcie miało miejsce 11 maja i wziął w nim udział szkocki minister transportu Kevin Stewart oraz przedstawiciel Stagecoach, Fusion, Alexander Dennis Ltd i Transport Scotland.

14 mil AB1

CAVForth to wspólny projekt, w skład którego wchodzą Fusion Processing Ltd, Stagecoach, Alexander Dennis, Transport Scotland, Edinburgh Napier University, Bristol Robotics Lab i University of the West of England. Program jest ten częściowo finansowany przez brytyjskie rządowe Centre for Connected and Autonomous Vehicles (CCAV).

Od dzisiaj flota pięciu pojazdów Alexander Dennis Enviro200AV pokonuje nową 14-milową trasę, w ruchu mieszanym, z prędkością do 80 mil na godzinę. Jej trasa prowadzi m.in. przez kultowy most Forth Road Bridge z Ferrytoll Park & Ride, w Fife do Edinburgh Park Transport Interchange.

Uważa się, że linia AB1 jest pierwszą na świecie, która korzysta z pełnowymiarowych autonomicznych autobusów. Jej test potrwa do 2025 r. i ma na celu zademonstrowanie autonomicznej technologii w rzeczywistym środowisku. Przewidziane obłożenie to 10 000 pasażerów tygodniowo. Ten kluczowy moment w technologii autonomicznej jest efektem prawie dziesięciu lat badań i rozwoju firmy Fusion Processing Ltd, z systemem CAVStar, który pokonał ponad 1,8 miliona kilometrów w testach.

Pojazdy cały czas mają na swoim pokładzie dwóch członków personelu: kierowcę oraz „kapitana”, który będzie kasował bilety i odpowiadał na pytania pasażerów.

Niedawno ogłoszone finansowanie CCAV dla CAVForth II przewiduje przedłużenie projektu do 2025 r., dając możliwość przedłużenia trasy na północ do dworca autobusowego Dunfermline City. Ma to nastąpić w 2024 r.

ADL z Stagecoach

Ray O’Toole, prezes wykonawczy Stagecoach, powiedział:

-„To niezwykle ekscytujący czas i cieszymy się, że ciężka praca wszystkich zaangażowanych partnerów opłaciła się. Jesteśmy dumni, że dzięki temu projektowi jesteśmy w czołówce innowacji transportowych, wyznaczając ważny kamień milowy dla transportu publicznego i nie możemy się doczekać powitania naszych klientów na pokładzie od poniedziałku”.

Z kolei prezes i dyrektor zarządzający Alexander Dennis, Paul Davies powiedział:

-„Nasz udział w tym ekscytującym projekcie jest świadectwem ogromnej wiedzy naszego zespołu inżynierów, który nadal kieruje rozwojem technologii dla mobilności jutra. Wierzymy, że zautomatyzowane systemy jazdy, takie jak ten, który testujemy w CAVForth, jeszcze bardziej poprawią bezpieczeństwo, skracając czas reakcji, a także oferując możliwość prowadzenia autobusów w bardziej efektywny sposób poprzez optymalizację przyspieszania i zwalniania w celu zapewnienia znacznych oszczędności energii i mniejszego zużycia i rozerwać pojazd. Z niecierpliwością czekamy na dalsze zdobywanie doświadczenia dzięki CAVForth i dalsze rozwijanie tej obiecującej technologii dla naszych klientów”.

fot. ADL

Historia CAVForth

CAVForth jest kontynuacją pierwszej  próby z 2018 roku pomiędzy Stagecoach, Fusion Processing i Alexandrem Dennisem, w której prototypowy autobus jeździł po zajezdni. Miał zatankować paliwo, przejechać przez myjnię autobusową i zaparkować w nocy – wszystko po naciśnięciu jednego przycisku.

Podczas szeroko zakrojonych testów przed wprowadzeniem na rynek autonomiczny system jazdy pojazdów CAVForth przejechał ponad 1 milion mil.

W pierwszych tygodniach świadczenia usługi publicznej przez CAVForth ponad 90% trasy będzie pokonywane w trybie autonomicznym, a pozostałe krótkie odcinki będą sterowane ręcznie w ramach kontrolowanego rozwoju autonomicznej jazdy. Podobnie jak wiele pojazdów Stagecoach, autobusy CAVForth są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Partnerzy projektu nie spodziewają się, że będą bardziej potrzebne niż w autobusie ręcznym.

Kolejny etap projektu CAVForth2 przewiduje włącznie szóstego pojazdu – autonomicznego autobusu elektrycznego Alexander Dennis Enviro100AEV i rozszerzenie trasy do centrum miasta Dunfermline w 2024 roku

Autobusy Alexander Dennis Enviro200AV wykorzystują ten sam niskoemisyjny układ napędowy, co tysiące podobnych Enviro200. Technologię pojazdów autonomicznych opracowaną w ramach projektu CAVForth można zintegrować z różnymi modelami autobusów.

fot. ADL

autonomiczna jazda

Autonomiczny autobus poruszający się z najnowszą technologią CAVStar wykorzystuje dane z zestawu najnowocześniejszych czujników, w tym kamer, LiDAR i Radar wraz z przetwarzaniem sztucznej inteligencji, aby zapewnić optymalną wydajność podczas całej podróży, we wszystkich warunkach drogowych – i w wszystkie warunki pogodowe.

Ponadto otrzymywanie informacji bezpośrednio z systemów sygnalizacji świetlnej pozwala autobusowi tak zaplanować prędkość, aby płynnie przejeżdżać od jednego zielonego światła do drugiego.

Ta inteligentna autonomiczna jazda ogranicza niepotrzebne hamowanie i przyspieszanie, zapewniając pasażerom płynniejszą i wygodniejszą jazdę oraz przyczyniając się do mniejszego zużycia hamulców i opon, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji cząstek stałych. Te elementy po raz pierwszy zostaną uwzględnione w unijnych przepisach dotyczących emisji Euro 7.

Komentarze