Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rosja cofa się w rozwoju. Autobusy GAZ z silnikami z lat 60-tych

infobus
26.12.2022 19:02
0 Komentarzy

Od początku inwazji na Ukrainę Rosję opuściło już ponad 400 światowych firm, pozostawiając po sobie aktywa warte miliardy dolarów.

W efekcie kraj ten stracił szeroki dostęp do zachodniej technologii. Próbując radzić sobie z tym problemem, Rosja cofa się do starych rozwiązań i szerzej otwiera się na firmy chińskie.

Za ruliom

W warunkach dotkliwych zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję po jej inwazji na Ukrainę, niezbędne stało się przywrócenie produkcji silników samochodowych zaprojektowanych w 1963 roku – poinformowało Radio Swoboda za branżowym rosyjskim magazynem motoryzacyjnym „Za ruliom” („Za kółkiem”).

Silniki będą wykorzystywane w autobusach i ciężarówkach marki GAZ z Niżnego Nowogrodu. Produkcję tych podzespołów już niemal wstrzymano pod koniec 2021 roku, lecz obecna sytuacja zmusza Rosjan do powrotu do dawnych rozwiązań – podała rozgłośnia.

Jak przypomniała, zakłady samochodowe w Rosji straciły dostęp do nowoczesnej elektroniki, systemów bezpieczeństwa, a także m.in. silników. Z tych powodów rząd w Moskwie już w maju zezwolił na produkcję aut według standardów z początku lat 90. XX wieku, czyli m.in. bez poduszek powietrznych.

fot. GAZ

Na rosyjskim rynku pozostaje już tylko 14 zagranicznych marek samochodów, z czego 10 – to firmy chińskie. Na początku roku było ich 60. Reszta opuściła Rosję wskutek sankcji nałożonych na ten kraj z powodu agresji na Ukrainę. Sprzedaż nowych aut w kraju spadła rok do roku o 61 proc., obecnie 78 proc. sprzedaży stanowią samochody chińskiej produkcji – zauważyła wcześniej w tym miesiącu stacja BBC.

W trzeciej dekadzie listopada informowano, że Rosja wznowiła produkcję znanych z czasów ZSRR samochodów marki Moskwicz. Produkcja rozpoczęła się w Moskwie, w zakładach przejętych od francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault, który poszedł w ślady innych zachodnich marek i wycofał się z rosyjskiego rynku. Wcześniej – do końca 2001 roku – ta powstała w 1930 roku fabryka należała do Moskwicza.

Komentarze