Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Praga z konkursem na nowe ubrania dla kierowców autobusów

infobus
26.03.2022 11:00
0 Komentarzy

Spółka Dopravní podnik Praga (DPP) planuje w najbliższych latach zastąpić dotychczasowe mundury nowymi, wykonanymi z nowoczesnych, bardziej funkcjonalnych materiałów

Dlatego firma ogłosiła publiczny przetarg / konkurs na projekt odzieży, który będzie miał aż trzy rundy.

Czas start!

Konkurs otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych, zarówno ekspertów, jak i np. studentów z uczelni artystycznych. Zadaniem w ramach I etapu jest zgłoszenie projektu graficznego nowego stroju damskiego i męskiego do dnia 7 czerwca 2022 r. wraz z rekomendacjami użytych materiałów. Zaprojektowany materiał nowego umundurowania musi być trwały, niekurczliwy, odporny na warunki klimatyczne (wiatr, deszcz, mróz). Propozycje oceni jury, w którego części merytorycznej znajdą się m.in. takie nazwiska jak Theodor Pištěk czy Josef Ťapťuch.

Zakończenie I rundy konkursu DPP spodziewane jest do końca czerwca br. Zwycięzca powinien być znany do końca tego roku, za swoją propozycję może otrzymać łączną nagrodę nawet 610 tysięcy koron. Uwaga – jury może wybrać w pierwszej rundzie więcej niż jedną propozycję, która awansuje do następnej rundy, ale również żadnej.

„Około 6500 pracowników DPP to m.in. kierowcy autobusów i tramwajów, maszyniści metra, kontrolerzy, czy dyspozytorzy, którzy na co dzień używają mundurów. Podstawą naszej aktualnej odzieży jest projekt z 1995 roku. Ten wzór jest używany do dziś, z niewielkimi lub większymi modyfikacjami, ale jego projekt i materiały nie odpowiadają teraźniejszości. W zarządzie DPP jesteśmy przekonani, że nasi pracownicy po prawie trzydziestu latach zasługują na nowe, eleganckie uniformy wykonane z funkcjonalnych, nowoczesnych materiałów, które będą wygodne w noszeniu i będą posiadały wymagane właściwości na miarę XXI wieku. Mundur to nie tylko odzież robocza, ale także ważna element reprezentacji naszej firmy” – powiedział Piotr Witowski, prezes DPP.

II tura – szycie

Uczestnicy konkursu, których projekty graficzne przejdą do II etapu, będą mieli za zadanie uszyć jeden kompletny mundur damski w rozmiarze M i jeden męski w rozmiarze L, bez butów, pasków i innych dodatków nie będących częścią konkursu. Dodatkowo projektanci będą mieli za zadanie dostarczyć dokumentację dla wszystkich elementów umundurowania będących przedmiotem konkursu.

Za wykonanie wszystkich zadań II etapu uczestnicy konkursu otrzymają nagrodę w wysokości 250 tys. koron. Projektanci będą mieli trzy miesiące na wdrożenie wzorcowych mundurów i przygotowanie dokumentacji edycyjnej, a jurorzy ocenią uszyte mundury na początku października br.

III tura – testowanie

DPP planuje mieć wybrany zwycięski projekt dla nowych mundurów do końca tego roku. W oparciu o dokumentację, zdefiniowane materiały i ich kolory, DPP rozpisze przetarg na produkcję 50 zestawów testowych nowych mundurów. Będą one następnie testowane przez rok, tj. przez wszystkie cztery sezony, przez wybranych pracowników DPP we współpracy z przedstawicielami partnerów społecznych.

DPP spodziewa się rozpoczęcia testów jesienią 2023 roku. Na tym etapie zwycięzca konkursu będzie miał za zadanie zapewnić współpracę w zakresie opracowania kompletnej dokumentacji technicznej poszczególnych elementów mundurowych, w ich produkcji i testowaniu.

Po testach autor zwycięskiego projektu dokona korekt w oparciu o wyniki i doświadczenia z corocznych testów oraz przygotuje ostateczną dokumentację, która będzie częścią umowy pomiędzy projektantem a DPP, za to autorowi przysługiwać będzie nagroda w wysokości 250 tysięcy koron. Tym samym DPP będzie właścicielem licencji i całej pracy. Na tej podstawie DPP przygotuje zakup nowych mundurów dla wszystkich swoich pracowników. Planowo w 2025 r.

15 pozycji

Podstawowe wyposażenie umundurowania damskiego i męskiego pracownika DPP składa się z aż piętnastu pozycji. To: spodnie garniturowe, koszule z krótkim i długim rękawem, pulower bez podszewek z długimi rękawami i bez rękawów – zarówno z kieszonką na ołówek jak i na komórkę, krawat, klamra, marynarka, uniwersalny nieprzemakalna kurtka, pod którą można nosić również kurtkę, botki, buty zimowe z funkcjonalną membraną, czapki do mundurów letnich i zimowych, grube i cienkie wysokie podkolanówki oraz szalik.

Dodatkowo kobiecy mundur uzupełnia bluzka z krótkim i długim rękawem oraz szalik.

Mundur zawiera również elementy dobrane do specjalnych grup pracowników, takie jak koszule, bluzy, pulowery czy kurtki z szelkami i podszewkami (np. dla dyspozytorów) lub na konkretne czynności lub pory roku, takie jak letnie i zimowe spodnie robocze, czy krótka i długa spódnica garniturowa dla pań. Kompletny mundur pracownika DPP liczy łącznie 47 pozycji, z których wszystkie zostały opisane w SWZ na profilu zamawiającego.

Komentarze