Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Praga cały czas na autobusowych zakupach: 140 MEGA hybryd

infobus
04.04.2022 19:00
0 Komentarzy

Stołeczny czeski przewoźnik Dopravní podnik Praga (DPP) planuje zakup do 140 hybrydowych autobusów przegubowych.

Właśnie ruszyło zamówienie publiczne o łącznej wartości 2,017 mld CZK. DPP zawrze umowę ramową ze zwycięzcą przetargu na okres pięciu lat.

Czyste autobusy

Czeska Praga cały czas inwestuje w transport publicznie – zgodnie z długoterminową koncepcją odnowienia floty autobusowej w ramach europejskich zobowiązań klimatycznymi. Podstawowym wymogiem tego zamówienia publicznego jest, aby oferowane autobusy hybrydowe spełniały definicję tzw. pojazdu czystego – według aktualnie obowiązujących dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Co to oznacza? Takie autobusy muszą:

  • wykorzystywać energię elektryczną jako paliwo alternatywne;
  • być wyposażony w nieperyferyjne urządzenia elektryczne jako konwerter energii z systemem magazynowania energii, który może być ładowany zewnętrznie.

Tym samym w unijnym rozumieniu – autobusy hybrydowe powinny być wyposażone w kondensatory lub akumulatory, które można ładować zarówno podczas jazdy, jak i poprzez tzw. plug-in.

Co chce praga?

Minimalna wymagana gwarancja przez DPP wynosi 60 miesięcy, czyli 5 lat, a deklarowana żywotność w ruchu miejskim to co najmniej 144 miesiące, czyli 12 lat.

Oprócz samych pojazdów zamówienie publiczne obejmuje również możliwość dostarczenia:

  • do 140 ładowarek w standardzie CCS-2, który jest najbardziej rozpowszechniony w Europie do ładowania prądem stałym,
  • do 140 zestawów baterii do wymiany w okresie eksploatacji pojazdu,
  • do 35 zestawów sprzętu i oprogramowania do diagnostyki pojazdów,
  • do sześciu zestawów serwisowych do obsługi klimatyzacji
  • do sześciu zestawów testowych do systemu informacji pasażerskiej.

-„Flota firmy transportowej musi być odpowiednio zbilansowana. Musimy być przygotowani na różne możliwe sytuacje i scenariusze” – powiedział Adam Scheinherr, zastępca burmistrza ds. transportu i przewodniczący rady nadzorczej DPP.

Napędowy mix

-„Zakup do 140 autobusów hybrydowych jest częścią naszej długoterminowej koncepcji odnowy floty DPP. Dzięki częściowemu wykorzystaniu silnika spalinowego pojazdy te zapewnią niezbędną różnorodność napędowego miksu. Główną przewagą pojazdów hybrydowych nad konwencjonalnym napędem diesla lub gazem jest możliwość odzyskania energii hamowania i jej późniejszego wykorzystania, przy zachowaniu niezbędnej niezależności operacyjnej. W związku z obecną sytuacją gospodarczą i bezpieczeństwa w Europie rośnie znaczenie oszczędności energii i zmniejszenia zużycia oleju napędowego. Przy obecnych cenach diesla koszty eksploatacji autobusów hybrydowych nie różnią się tak bardzo od konwencjonalnych, biorąc pod uwagę wyższą amortyzację, które są o ok. 3 do 5% wyższe niż w przypadku konwencjonalnych autobusów diesla z najnowocześniejszymi silnikami. Dlatego w przypadku tego zamówienia publicznego kryterium oceny będzie nie tylko cena oferowanych pojazdów, ale również zużycie paliwa, okres gwarancji, doświadczenie dostawcy z technologią hybrydową oraz czas dostawy, który staje się bardzo ważnym czynnikiem w dzisiejszych trudnych czasach. Chcielibyśmy do końca tego roku podpisać umowę ramową i otrzymać pierwsze pojazdy otrzymać w ciągu 12 miesięcy – dodał Petr Witowski, Prezes Zarządu i CEO DPP.

W szczegółach praskie kryteria wyboru najkorzystniej oferty to:

  • cena 65%,
  • zużycie paliwa 18%,
  • oferowany okres gwarancji to 7%,
  • doświadczenie dostawcy z technologią hybrydową 5%,
  • termin dostawy nowych pojazdów 5%.

Komentarze