Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Powrót elektrobusów Škoda E’City na praskie linie. Po naprawie reklamacyjnej

infobus
01.07.2024 19:06
0 Komentarzy

Praskie autobusy elektryczne Škoda E’City wracają na ulice stolicy Czech po okresie przestojów i naprawie reklamacyjnej.

Pojazdy te pojawiły się na liniach Dopravní podnik Praha w lutym 2023 roku i była to pierwsza tak duża dostawa elektrobusów zarówno dla Skody, jak i dla DPP. Od samego początku przy ich eksploatacji napotkano problemy techniczne, co ostatecznie skutkowało wycofaniem z eksploatacji w grudniu 2023 roku. Teraz wracają, ale ta nauka słono będzie kosztowała Škodę..

SPIS TREŚCI:

  1. Jakie problemy techniczne miały praskie autobusy elektryczne Škoda E’City, które spowodowały ich wycofanie z eksploatacji?
  2. Jakie działania podjęła Grupa Škoda, aby naprawić i ponownie wprowadzić autobusy elektryczne do użytku?
  3. Jakie są główne korzyści związane z eksploatacją autobusów elektrycznych Škoda E’City w Pradze?
Elektrobusy Škoda E’City 36 BB - fot. DPPm Praga
Elektrobusy Škoda E’City 36 BB – fot. DPPm Praga

Praska reklamacja

Problemy z elektrobusami E`City dotyczyły głównie elementów mechanicznych autobusów, dostarczanej przez turecką firmę Temsa, siostrzaną spółkę Škody. Powtarzające się awarie sprawiły, że Grupa musiała przeprowadzić naprawy reklamacyjne na własny koszt. Elektrobusy zostały przetransportowane do warsztatów w Pilźnie, gdzie dokonano niezbędnego serwisu.

Po powrocie do zajezdni Vršovice i przeprowadzeniu jazd próbnych, w czerwcu pierwsze sześć pojazdów wróciło do regularnej eksploatacji na linii nr 154. Numery taborowe tych autobusów to 3003, 3004, 3005, 3006, 3007 i 3014. Kolejne pojazdy będą stopniowo uruchamiane na liniach 213, a w weekendy także na linii 124.

DPP potraktowało te problemy poważnie i dodatkowo nałożyło na Grupę Škoda karę w wysokości 30.086.002 CZK za niesprawność e-busów, co stanowi 17,54% ceny zakupu. Kara ta może jeszcze wzrosnąć, ponieważ faktury są wystawiane kwartalnie. Czeski producent przedłużył również gwarancję na autobusy E`City o 12 miesięcy. Słono…

Elektrobusy Škoda E’City 36 BB - fot. DPPm Praga
Elektrobusy Škoda E’City 36 BB – fot. DPPm Praga

pierwsza taka dostawa

Elektrobusy Škoda E’City mają 12 metrów długości i mogą osiągnąć zasięg do 100 kilometrów na jednym ładowaniu. Ich maksymalna prędkość wynosi 80 km/h, a liczba miejsc siedzących to 80, z czego 28 to miejsca siedzące.

Pojazdy spełniają normę emisji spalin Euro 5 i są wyposażone w silniki czterosuwowe, rzędowe, 6-cylindrowe lub 4-cylindrowe wysokoprężne, chłodzone cieczą.

Praga liczyła na to, że autobusy elektryczne pozwolą zaoszczędzić dużą ilość oleju napędowego oraz zmniejszyć emisję CO₂ o około 930 ton rocznie.

Standardowo praskie elektrobusy kursują głównie na liniach 154, 213 i 124, łącząc ważne punkty miasta, takie jak stacje metra i osiedla mieszkaniowe. Pomimo początkowych problemów, spółka DPP jest dobre myśli.

–„Naprawy przeprowadzone przez Grupę Škoda umożliwiły ponowne wprowadzenie elektrobusów Škoda E’City do eksploatacji, co pozwoli na dalsze testowanie i rozwijanie ekologicznych rozwiązań transportowych w Pradze. Dzięki temu miasto może nadal dążyć do redukcji emisji spalin i oszczędności w zużyciu paliwa” – napisał czeski przewoźnik.

Dodajmy, że elektrobusy Škoda E’City to pierwsza duża grupa autobusów elektrycznych w taborze DPP. W latach 2017–2019 DPP testowało dwa kolejne elektrobusy marki SOR EBN11. W przeszłości przez niecałe trzy lata w centrum miasta działały dwa minibusy elektryczne Rampini.

Elektrobusy Škoda E’City 36 BB - fot. DPPm Praga
Elektrobusy Škoda E’City 36 BB – fot. DPPm Praga

Komentarze