Powódź 2024: Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są przejezdne. Lepiej na DK46
Wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są przejezdne - poinformowała 21 września rano Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Wskazała też, że z powodu powodzi nadal zablokowane są trzy odcinki dróg krajowych w zarządzie GDDKiA i zamknięty jest jeden most.
Spis treści:
- Na jakiej drodze wprowadzono ruch wahadłowy z ograniczeniem tonażu do 3,5 tony 20 września?
- Jakie trzy drogi krajowe są zablokowane według GDDKiA w dniu 21 września?
- Dlaczego most na drodze DK12 w Ścinawie został zamknięty?
problem z DK46
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dodała, że 20 września w godzinach wieczornych wprowadzono ruch wahadłowy z ograniczeniem tonażowym do 3,5 tony na moście w Malerzowicach Wielkich na DK46 (woj. opolskie). Wcześniej most z powodu powodzi był zamknięty.
-"Pozostałe utrudnienia nie blokują ruchu, ale wymagają np. punktowego wprowadzenia ruchu wahadłowego czy ograniczenia prędkości" - zaznaczyła GDDKiA.
W woj. opolskim zablokowana jest droga DK40 - Głuchołazy w związku z tym, że most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki. Droga DK45 (Krapkowice) została również zablokowana z powodu podmycia i uszkodzenia jezdni. Nieprzejezdna jest też DK94 w pobliżu miejscowości Skorogoszcz.
W woj. dolnośląskim z kolei na drodze DK12 w Ścinawie zamknięto most z powodu wysokiego stanu wody w rzece.
Dyrekcja wskazała też, że utrudnienia w woj. opolskim występują na drodze DK46 w miejscowości Kamienica z powodu podmycia i uszkodzenia jezdni.
Utrudnienia w ruch wystąpiły też w woj. lubuskim na drodze DK27 Nowogród Bobrzański(woj. lubuskie), gdzie z powodu obsunięcia nasypu wprowadzono ruch wahadłowy. (PAP)
21 września premier Donald Tusk kolejny raz spotkał się we Wrocławiu ze służbami i samorządowcami, aby omówić sytuację w miejscach, które nadal zagrożone są przez wielką wodę. Podczas sobotniego sztabu we Wrocławiu zapewnił, że państwo zapewni lokale mieszkalne dla wszystkich poszkodowanych przez powódź.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Akcja zapobiegawcza:
Wielka woda nadal przemieszcza się przez Polskę. Służby pozostają w pełnej gotowości i monitorują sytuację, a tam, gdzie to konieczne zabezpieczają teren.
"W niektórych miejscach jesteśmy ciągle w środku akcji zapobiegawczej powodzi i ratunkowej" – podkreślił Premier podczas otwarcia sztabu kryzysowego.
Szef rządu prosił, aby informacje o miejscach zagrożonych były jak najszybciej przekazywane wraz z odpowiednim wsparciem m.in. workami z piaskiem.
Odbudowa popowodziowa:
Wczoraj została podjęta decyzja o powołaniu pełnomocnika rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią, którym zostanie Marcin Kierwiński. Dzisiaj o 13.00 odbędzie się spotkanie z wojewodami w celu oszacowania strat na terenach popowodziowych.
"Te dane nie muszą być jeszcze kompletne, ale te, które podacie, chciałbym, żeby były wiarygodne, żeby były prawdziwe. To jest w tej chwili najważniejsze" – przekazał Donald Tusk.
Raporty wojewodów mają uwzględniać straty, które wystąpiły w danym województwie z powodu przejścia fali powodziowej, również te wynikające z podnoszenia się wód gruntowych.
Zastępcze mieszkania dla powodzian:
Z powodu powodzi, która przeszła przez Polskę, wiele osób utraciło swoje domy i mieszkania. Niektórzy do swoich domów będą mogli wrócić dopiero za jakiś czas, dlatego państwo zapewnia powodzianom bezpieczne schronienie.
"Od pierwszych dni słyszę od ludzi, którzy utracili mieszkania i domy – „gdzie my będziemy mieszkać?”. Zapewnimy możliwość mieszkania wszystkim, bez wyjątku" – przekazał Prezes Rady Ministrów z Wrocławia.
Podczas sztabu Premier zaznaczył, że państwo postara się, aby osoby dotknięte powodzią jak najmniej odczuły jej konsekwencje.
Komentarze