Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pomoc dla zwalnianych z autobusowej fabryki Scanii. Targi pracy

infobus
10.10.2023 18:02
0 Komentarzy

Trwa akcja pomocy w znalezieniu nowego zatrudnienia przez zwalnianych pracowników autobusowej fabryki Scania Production Słupsk.

21 października odbędą sie targi pracy, które są dedykowane wyłącznie pracownikom Scanii. Na targach będzie ponad 40 firm z różnych części województwa pomorskeigo. Tym samym oddala się widmo społecznej katastrofy będącej konsekwencją wycofania się Grupy Scania z produkcji kompletnych autobusów w Słupsku. O decyzji o likwidacji słupskiej fabryki pisaliśmy w InfoBusie już wcześniej.

koniec produkcji autobusów

Spółka Scania Production Słupsk SA powstała w 1992 r. i dotychczas była jednym z największych pracodawców w mieście. Jednak tym roku szwedzki koncern postawił zamknąć produkcję kompletnych autobusów i poprzestać na budowie podwozi.

Do końca pierwszego kwartału 2024 r. Scania zamierza całkowicie zakończyć działalność w zakładzie produkcji nadwozi autobusów w Słupsku. Trudności firmy spowodowane są negatywnymi zmianami na globalnym rynku w segmencie autobusów, które wynikają m.in. z pandemii koronawirusa. Przełożyło się to na spadek liczby zamówień na nowe autobusy i spowodowało trwałą utratę rentowności tego segmentu. Obecnie sytuacja na rynku stopniowo się normuje, jednak tempo odbudowy jest niewystarczające.

-„W celu utrzymania rentowności oraz konkurencyjności Grupa Scania musiała zrewidować strategię rozwoju i zrestrukturyzować działalność. Produkcja autobusów w słupskiej fabryce będzie stopniowo wygaszana. Należy jednak podkreślić, że Scania nie zniknie kompletnie z lokalnego rynku, pozostając przy produkcji podwozi autobusowych – powiedział Robert Eriksson, dyrektor zarządzający Scanią.

Trwa akcja pomocy w znalezieniu nowego zatrudnienia przez zwalnianych pracowników autobusowej fabryki Scania Production Słupsk.

Kto pomaga?

Dyrektor personalna Scanii Lilianna Łuczkiewicz mówi, że w pomoc jej firmie zaangażowało się wiele instytucji.

-„Scania podjęła liczne działania mające na celu zabezpieczenie odchodzących pracowników. W tym procesie wspierają nas: prezydentka Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, lokalne instytucje  tj. ZUS oraz Powiatowy Urząd Pracy. Nawiązaliśmy także współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i podległymi mu instytucjami, żeby zapewnić odpowiednie wsparcie zwalnianym pracownikom – tłumaczy Lilianna Łuczkiewicz.

Od pracodawcy pracownicy otrzymali pakiet socjalny i wsparcie, w tym m.in. odprawy, dofinansowanie kursów i szkoleń, a nawet relokacji. Mimo to, głównym problemem, dla zwalnianych osób, było poszukiwanie nowej pracy. Scania nawiązała współpracę  w tym zakresie z  Wojewódzkim Urzędem Pracy i Powiatowym Urzędem Pracy w Słupsku. Wsparcia udzieliła Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego zarządzająca Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną, a także Agencja Rozwoju Pomorza.

-„Nawiązałem kontakt z zarządem Grupy Scania oraz powołałem grupę roboczą, której poleciłem przygotowanie programu pomocy w znajdowaniu zatrudnienia dla zwalnianych pracowników – zapewnia marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Targi pracy

Scania wraz z instytucjami samorządowymi podjęła wiele działań. Na przykład przeprowadzono badanie rynku pracy, aby znaleźć nowych pracodawców. Wybrano 60 podmiotów, które zaoferowały zatrudnienie byłych pracowników Scanii. Zaproszono ich na organizowane w hali Gryfia 21 października targi pracy, które są dedykowane wyłącznie pracownikom Scanii. Na targach będzie ponad 40 firm z różnych części naszego województwa. Ponadto, WUP i PUP rozpoczynają cykl warsztatów dla pracowników z przygotowywania dokumentów aplikacyjnych, odbywania rozmów kwalifikacyjnych oraz aktywnych form poszukiwania pracy.

Wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza Piotr Ciechowicz zapewnia, że celem podjętych działań jest pomoc w znalezieniu pracy możliwie jak największej liczbie pracowników Scanii.

-„Jako koordynator inicjatywy Invest in Pomerania mamy kompleksową wiedzę na temat rozwoju sektorów priorytetowych województwa pomorskiego, mamy więc nadzieję, że uda nam się skutecznie połączyć kandydatów z potencjalnymi pracodawcami lub zapewnić im możliwość przekwalifikowania się – wyjaśnia Ciechowicz.

Trwa akcja pomocy w znalezieniu nowego zatrudnienia przez zwalnianych pracowników autobusowej fabryki Scania Production Słupsk.

CO w miejsce fabryki?

Równolegle, w uzgodnieniu z firmą Scania, trwają prace nad przygotowaniem oferty inwestycyjnej nieruchomości, na których funkcjonowała dotychczas fabryka autobusów w Słupsku.

-„Celem jest pozyskanie inwestora, który mógłby na bazie istniejącej infrastruktury uruchomić inny zakład produkcyjny. Optymalnym kierunkiem mógłby być sektor elektromobilności. Słupsk ma w tym zakresie duży potencjał, z uwagi na rozwijany w mieście Słupski Klaster Bioenergetyczny – dodaje Mirosław Kamiński z Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

-„Doceniam starania zarządu Scani, który pomimo trudnej sytuacji, wyszedł z konkretnymi propozycjami na wsparcie dla zwalnianych pracowników. Dobrze, że zaprezentowali harmonogram stopniowego wygaszania produkcji. To pozwoliło nam efektywnie zaplanować nasze działania. Działając razem będziemy mogli pomóc zwalnianym pracownikom – podkreśla marszałek Mieczysław Struk.

Komentarze