Polski rynek nowych autobusów 10.2015
Po 10 miesiącach br. na autobusowymrynku w Polsce mamy cały czas dodatni bilans. W tym okresie krajowi przewoźnicyzarejestrowali łącznie 1346 nowych pojazdów, niemal wszystkie o DMC powyżej 3,5t. To wynik o 132 szt. wyższy niż rok wcześniej (+10,9%). Październik zatrzymałujemne spadki, które mogliśmy obserwować od lipca do września. Wypracowana wpierwszej połowie roku przewagaprzestała maleć i mamy pierwszą, jesienną pozytywną zmianę. Dzięki temu jestjuż niemal pewne, że rynek utrzyma do końca roku dodatni bilans i będziemymieli kolejny autobusowy rok na ?plusie?. Prezentujemy najnowsze analizy PZPM iJMK przygotowane na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW).
Autobusowy październik
W ostatnim miesiącu na polskim rynkuprzybyło 110 szt. fabrycznie nowych autobusów, co w końcu oznacza wynik wyższyniż przed rokiem (+8 szt. / +7,8%). To koniec spadkowych wyników w porównaniudo poprzedniego roku, jakie utrzymywały się przez ostatnie trzy miesiące. Wlipcu ta różnica wyniosła aż 87 szt. (-48,9%), w sierpniu – 28 szt. (-19,6%), ,a we wrześniu tylko 7 szt. (-6,6%). Ten krótki przegląd ostatniego kwartałupokazuje, że zapoczątkowany w lipcu negatywny trend w końcu się spłaszczył iteraz mamy pierwszy dodatni rezultat.
Październikowywzrost w br. to efekt lepszych wyników segmentu autobusów miejskich (+7 szt. /-16,7% w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku), gdzie sytuacjępoprawiły kontrakty dla Warszawy, Wrocławia i Śląska. Po raz kolejny rynekpociągnęły w górę także autobusy turystyczne, gdzie w październikuodnotowaliśmy sprzedaż aż 14 szt. podczas, gdy rok wcześniej było to 7 szt. (+7szt. / +100%). Jest to, jak na tę porę roku, bardzo dobry wynik. Na ?plusie?znalazła się też kategoria MINI, która październik zamknęła z wynikiem 46zarejestrowanych pojazdów (+1 szt. / +9,1%). Niestety, dobra koniunktura wprawie wszystkich segmentach nie ma miejsca wśród autobusów międzymiastowych, gdziezarejestrowano tylko jeden autobus podczas, gdy rok wcześniej 8 szt.(-87,5%).
Segmentpo segmencie od początku roku
Motorem napędowym autobusowychrejestracji w Polsce jest kategoria MINI, gdzie poziom sprzedaży po 10.miesiącach 2015 r. wyniósł 552 szt. (czyli o 95 szt. więcej niż przed rokiem /+20,5%). Kolejne miejsce pod względem wolumenu sprzedaży zajmuje kategoriaautobusów miejskich, osiągając w tym roku rezultat 455 zarejestrowanych pojazdów.To wynik o 1 szt. wyższy od zeszłorocznego (+0,2%). Cały czas świetną kondycjęprezentuje segment autobusów turystycznych, gdzie w ciągu dziesięciu miesięcybr. zarejestrowano 261 szt. autokarów, czyli o 54 szt. więcej niż przed rokiem(+26,1%). Jedyny segment, który jest aktualnie ?na poważnym minusie? toautobusy międzymiastowe, gdzie skumulowany wynik wynosi 75 szt. (-17 szt. / -18,5%).Podsumowując ? październik przełamał ujemną serię, którą mogliśmy obserwowaćzarówno w lipcu, sierpniu, jak i we wrześniu, a liczba autobusówzarejestrowanych od początku roku zachowuje cały czas przewagę nadzeszłorocznym poziomem i zaczyna rosnąć. Nie jest ona już tak wyraźna, jak wczerwcu, kiedy wynosiła aż 246 szt. (+35,9%). Wakacje okazały się dość kosztowanedla autobusów i przewaga wypracowana w I połowie roku stopniała prawie opołowę. Szczególnie lipiec (-48,9%), jak i sierpień (-19,6%) okazały się małosprzyjające dla autobusowego rynku. Wrzesień (-7%) mieścił się w normie, apaździernik to już zdecydowana poprawa (+7,8%) To może być oznaka nadejściajeszcze lepszej, jesiennej koniunktury. Aby powtórzyć zeszłoroczny wynik (1477szt.), w czwartym kwartale przewoźnicy powinni zarejestrować co najmniej 263pojazdy. Październik przyniósł nam pulę 110 szt., czyli do zeszłorocznegopoziomu zostaje tylko 153 szt. Dla polskiego rynku autobusów to żaden problem iczysta formalność, tym bardziej, że pod koniec roku czekają nas masowe dostawym.in. dla Warszawy i Łodzi. W tej sytuacji na koniec roku liczymy przynajmniejna kilkunastoprocentowy wzrost na autobusowy rynku.
Dynamicznyjak MINI
Z roku na rok segment autobusów MINIumacnia swoją pozycję na autobusowym rynku, chociaż w lipcu i sierpniu poziomrejestracji minibusów był niższy niż rok wcześniej (w lipcu o 5 szt. / -8,9% aw sierpniu o 7 szt. / -12,5%,). We wrześniu sytuacja uległa poprawie (+9,1%), aw październiku mieliśmy powrót do stabilizacji(+ 1 / +2,2%). Łącznie po dziesięciu miesiącach br. zarejestrowano 552szt. pojazdów klasy MINI (o 94 szt. więcej niż rok temu +20,5%. Taki wynikdaje tegoroczną średnią w tym segmencie na poziomie ok. 55 rejestracjimiesięcznie. Dla porównania ? zeszłoroczna średnia (do października) dla tegosegmentu wyniosła ok. 45 szt. Oznacza to, że w segmencie MINI mamy cały czasświetną koniunkturę. Podobnie jak przed rokiem, jest ona mocno wspierana przezPFRON, który dotuje zakupy pojazdów przystosowanych do przewozu osóbniepełnosprawnych i tym samym wyrównuje różnice pomiędzy regionami.
Od samego początku liderem segmentuMINI jest marka Mercedes-Benz, która tylko w październiku zarejestrowała tutaj41 pojazdów (we wrześniu 38 szt., w sierpniu 36 szt., w lipcu 40 szt., wczerwcu 50 szt.). Natomiast łącznie od początku br. niemiecki producentsprzedał w tym segmencie aż 431 autobusówmini, osiągając udział 78,1%. Najlepszy z konkurentów ? Ford ? możepochwalić się rezultatem 76 zarejestrowanych minibusów (13,8% udziału wsegmencie). Za nim uplasowały się inne operujące na tym rynku marki jak:Volkswagen, Opel i Renault. Tak znacząca przewaga Mercedesa zapewniłaniemieckiemu producentowi nie tylko tytuł lidera w kategorii MINI, ale także wcałym autobusowym rynku. Patrząc na skumulowane wyniki od początku roku przezpryzmat polskich firm zabudowujących pojazdy klasy MINI to na pierwszym miejscuznalazł się Mercus (157), a następnie ex aequo Bus Prestige i CMS Auto (40)oraz Auto-CUBY (38). Najwięcej pojazdów zabudowanych przez krajowe firmynadwoziowe zarejestrowano w Wejherowie (79) i Warszawie (59).
Miejskastrategia
W październiku br. zarejestrowano 49szt. fabrycznie nowych miejskich pojazdów, czyli o 7 szt. więcej niż rokwcześniej (+16,7%). Wśród dostarczonych w tym miesiącu pojazdów dominowałyautobusy w barwach Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy i prywatnych śląskichprzewoźników. W efekcie słabej sprzedaży w okresie wakacyjnym (przede wszystkimw lipcu), miejskie autobusy straciły wypracowaną przewagę nad zeszłorocznympoziomem i znalazły się już na ?minusie?. Łącznie w ciągu dziesięciu miesięcybr. zarejestrowano tutaj 455 pojazdów (o 1 szt./ +0,2% mniej niż rokwcześniej).
Najwięcej nowych autobusów miejskich wtym roku trafiło do Warszawy, która na początku roku odebrała gazowe Solbusy, apotem 10 elektrycznych egzemplarzy Solaris Urbino 12 oraz krótkie Autosany (aktualnie32 szt.) Drugie miejsce ma Wrocław, gdzie prywatna firma przejmuje obsługękolejnych linii i inwestuje w pojazdy MAN i Solaris. Kolejne pozycje w rankinguzajmują Tychy (z zamówieniem PKM Tychy na autobusy gazowe marki MAN) orazGdynia, która w tym roku nie tylko wzmocniła swoją flotę o autobusy gazowe MANLion`s City CNG, ale także o 15 szt. autobusów Solaris Urbino 12 z silnikamidiesla. Coraz wyżej w rankingu plasująsię prywatne firmy ze Śląska, które w tym roku imponują skalą zakupów niskopodłogowychautobusów marek SOR i Solaris.
Liderem w miejskim segmencie cały czasjest Solaris (161) z udziałem 35,5%. Na drugim miejscu uplasowała się markaMAN, która odnotowała aż 117 rejestracji (udział 25,7%) i tym samym potwierdziła swoje aspiracje, abyten rok zakończyć na podium. Trzeci jest czeski SOR z liczbą 61zarejestrowanych pojazdów, w tym także debiutujących na naszym rynkuniskopodłogowych modeli z serii NB (i to zarówno w wersji solo, jak iprzegubowej).
Warto także zaznaczyć, że bieżący rokobfituje w zakupy pojazdów z alternatywnymi napędami. Po raz pierwszy w Polsce w ciągu dziesięciumiesięcy zarejestrowano aż 94 gazowe autobusy ? 36 szt. dla Tych (CNG), 35 szt.dla Warszawy (LNG),15 szt. dla Gdyni (CNG), 5 szt. dla Słupska (CNG) i 3 szt.(CNG) dla sieci KZK GOP. Do tego przewoźnicy zakupili 16 elektrobusów -stołeczny przewoźnik odebrał 10 elektrobusów Urbino 12 electric, Jaworzno ?jeden Urbino 12 electric, Ostrołęka dwa Urbino 8,9 electric, a Ursus zarejestrowałswój elektryczny prototyp ? Ecovolt. W sierpniu Inowrocław wzmocnił swoją flotęo rekordową liczbę 10 autobusów hybrydowych plus dwa elektrobusy. Zapowiada sięwięc wyjątkowo ?zielony? rok.
Turystycznypoślizg
O ile autobusy miejskie i MINI doskonale rozpoczęły rok, tak segmentturystyczny początkowo znalazł się na lekkim ?falstarcie?. Od marca sytuacja tazaczęła się poprawiać, a w czerwcu mieliśmy decydujące przełamanie i wynik o 24szt. wyższy niż przed rokiem (+126,3%). Z kolei w lipcu, w tym segmencienastąpiła odwrotna sytuacja i odnotowaliśmy wyraźny spadek w porównaniu zzeszłym rokiem o 14 szt. (-58,3%). W sierpniu i we wrześniu sytuacjaustabilizowała się. Za to październik wypadł wyjątkowo dobrze, jak na tę poręroku ? 14 nowych autokarów! To wynik dokładnie o 100% wyższy (+ 7szt.) wporównaniu do ubiegłorocznego rezultatu. Dodając do tego wyniki z maja (50),kwietnia (56) i marca (60) mamy razem świetny, skumulowany wynik. Od początkuroku w Polsce zakupiono aż 261 fabrycznych nowych autobusów turystycznych (+54szt. / +26,1%). To najlepszy wynik na przestrzeni ostatnich sześciu lat!
Dodatkowo o tegorocznym potencjaleturystycznej kategorii może świadczyć fakt, że w tym roku aż 23 autobusy markiMercedes-Benz zostały zarejestrowane jako pojazdy międzymiastowe. Naszymzdaniem wypracowana w pierwszej połowie roku przewaga przez turystycznąkategorię utrzyma się już do grudnia, a może nawet zwiększyć się, wraz zdynamicznym rozwojem regularnych połączeń krajowych.
Aktualnie pierwsze miejsce wturystycznym segmencie zajęła marka Setra (47) ? po raz pierwszy w historii. Zanią uplasowała się druga marka koncernu Daimler Buses ? Mercedes-Benz (45).Łączny udział tych marek skupionych w jednym koncernie wynosi 35%. Za nimi jestScania (42), której nie tylko sprzyja zwiększony popyt na ekonomicznekonstrukcje typu Touring, ale także korzysta z rosnącej popularności w naszymkraju autokarów często zabudowywanych na podwoziach Scanii przez firmę Irizar.Hiszpańska marka od początku roku zarejestrowała 33 autokary.
Międzymiastowena minusie
Kategoria autobusów międzymiastowychprzez cztery miesiące, od marca do czerwca odrabiała straty z początku roku.Jednak w lipcu, sierpniu i październiku znowu znalazła się ?pod kreską?. Jednakw ostatnim miesiącu widać było zdecydowane pogorszenie ? głównie z powoduzeszłorocznego kontraktu Autosanu na pojazdy do przewozu pracowników. Tym samymskumulowany wynik dla tej kategorii to 75 pojazdów (-17 szt. / -18,5% wporównaniu do analogicznego okresu sprzed roku). Segment ten bardzo powolipodnosi się z zapaści w jakiej znalazł się w 2009 r. po ustaniu masowychzakupów ze strony przedsiębiorstw PKS. Teraz charakteryzują go główniekontrakty na zakupy autobusów do przewozów pracowniczych oraz kolejne zamówieniaze strony regionalnych przewoźników, którzy pod presją ekspresowych połączeńmiędzymiastowych zaczynają także inwestować w coraz nowocześniejszy tabor.Nabiera wagi możliwość przewozu osób niepełnosprawnych. To powoduje, że zmieniasię sama struktura sprzedaży. Notujemy coraz więcej zakupów bardziejkomfortowych autokarów (jak konstrukcje Plaxton Elite i 25 i Mercedes-BenzTourismo 23) jak i autobusów lokalnych o obniżonym poziomie podłogi (pojazdyLow Entry marki SOR). Tym samym w tym roku mamy tutaj bardzo oryginalnyranking: prowadzi brytyjska marka Plaxton (należąca do koncernu ADL), za niąjest Mercedes-Benz, a trzeci ? Autosan.
Listarankingowa marek
Skonsolidowane wyniki po dziesięciumiesiącach 2015 r. ponownie zapewniły pozycję lidera marce Mercedes-Benz (506).Swój sukces zawdzięcza ona przede wszystkim świetnym wynikom w segmencie MINI,gdzie klasyfikujemy konstrukcje o masie całkowitej poniżej 8 ton. W tym rokupolscy przewoźnicy zarejestrowali 431 szt. minibusy niemieckiego producentaoraz razem 68 szt. autobusów międzymiastowych i turystycznych. To (plus cześćmiejskich pojazdów) zapewniło marce udział w całym rynku na poziomie 37,6%. Bezzmiany wolumenu był on jednak niższy o 4,1 pkt. proc. w porównaniu do sytuacjisprzed roku.
Drugi w ogólnym rankingu jest Solaris,który zarejestrował łącznie 161 autobusów, co dało firmie z Bolechowa udział wrynku na poziomie 12% (-4,1 pkt. proc.) Trzecią pozycję zajmuje po raz pierwszy od wielu lat ? MAN(140), który dzięki miejskim dostawom z przeznaczeniem dla Wrocławia, Tych iGdyni zwiększył swoje udziały w rynku do 10,4% (+6,6 pkt. proc.) Czwarty jestFord (76), który dzięki rewelacyjnej sprzedaży nowej generacji Transita stałsię ważnym graczem w kategorii MINI, a jego łączny udział w rynku to 5,7% (+3,6pkt proc.); a następnie SOR (67) a za nim Scania (61), która dziękiturystycznej ofensywie i miejskiemu kontraktowi dla Słupska zwiększyła swójudział w rynku o 3,2 pkt proc. do poziomu 4,5%. Pozycja Scanii prawdopodobniejest jeszcze silniejsza, gdyż jej podwozia (15 szt) mogą znajdować się jeszczewśród zabudowanych przez Irizar. Jednak zapisy w systemie CEP sąniejednoznaczne.
Na koniec warto zauważyć, że po trzechkwartałach br. nieznacznie zmniejszył się udział autobusów, które powstały wkrajowych fabrykach. To m.in. efekt przyhamowania w segmencie miejskim, gdzienasi producenci mają najsilniejszą reprezentację. W efekcie poziom polskichautobusów zarejestrowanych w kraju wyniósł 398 szt. / 29% udziału wśródwszystkich pojazdów. Dla porównania ? w całym 2014 r. zarejestrowano łącznie479 szt. autobusów zabudowanych w Polsce (30,9%), a w 2012 r. ? 456 szt. (34%).Mamy nadzieję, że wraz z kolejnymidostawami autobusów miejskich (m.in. dla Warszawy i Łodzi) wskaźnik ten ulegniedalszej poprawie.
„
Komentarze