Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polski rynek nowych autobusów 01.2016 r.

infobus
17.02.2016 18:23
0 Komentarzy

W styczniu 2016 r. krajowi przewoźnicy zarejestrowali łącznie165 nowych autobusów ? wszystkie o DMCpowyżej 3,5 t.

To wynik o 18 szt. wyższy niż rok wcześniej (+12,2%) ijednocześnie najlepszy wynik w perspektywie ostatnich pięciu lat. Zbliżonerezultaty mieliśmy w 2015 r. (147 szt.) i 2012 r. (106 szt.). Tak znaczącaprzewaga to efekt rewelacyjnego startu segmentu turystycznego. Podobnego wyniku(32 szt.) nie odnotowaliśmy na przestrzeni ostatnich 5 lat ? najbliżej jest wynik ze stycznia 2012 r. , kiedyzarejestrowano 12 autokarów. Teraz trzy razu więcej. Dodatkowo styczniowy wynikwspomogły duże zamówienia na autobusy miejskie oraz stabilna sytuacja wkategorii MINI. Tym samym mamy kolejny miesiąc na ?plusie? i jednocześnienajlepszy styczniowy rezultat w perspektywie ostatnich pięciu lat.

Autobusowy styczeń

W pierwszym miesiącu 2016 roku na polskim rynku przybyło aż165 szt. fabrycznie nowych autobusów, co oznacza wynik o 18 szt. (+12,2%)wyższy niż przed rokiem. Jest to najlepszy styczniowy rezultat w najnowszejhistorii polskiego rynku autobusów. Styczniowa wysoka sprzedaż oznaczakontynuację ? zapoczątkowanego jeszcze w październiku 2015 r. ? pozytywnegotrendu na rynku, który zatrzymał spadekobserwowany w lecie ubiegłego roku.

Rynkowy wyż objął swoim zasięgiem także zazwyczaj słabystyczeń br. Teraz odnotowaliśmy dobre wyniki (+18 szt. / +12,2%). Jak będzie wtym roku i czy już w kolejnych miesiącach będziemy obserwować dekoniunkturę ? o tym przekonamy się jużniebawem.

Styczniowy wzrost w br. to przede wszystkim efekt lepszychwyników w segmencie autobusów turystycznych (+28 szt. / +700% w porównaniu doanalogicznego okresu w ubiegłym roku). W tej kategorii zarejestrowano aż 32szt. pojazdów, na tak dobry rezultatzłożyły się głównie kontrakty dla firm obsługujących turystykę przyjazdową iwyjazdy okazjonalne.

Dobra sytuacja panuje także w kategorii pojazdów miejskich.Przy nieznacznym spadku (-6 szt. / – 6,7%) odnotowaliśmy wysoki poziom dostaw83 pojazdów ? głównie dla Warszawy, Częstochowy i Bydgoszczy. Na lekkim?minusie? znalazła się też kategoria MINI, która zamknęła styczeń z wynikiem 49zarejestrowanych pojazdów (-3 szt. / -5,8%). Na koniec tej krótkiej analizypozostaje nam segment międzymiastowy, na którym cały czas panuje recesja. Wstyczniu zarejestrowano tutaj jeden autobus, a w zeszłym roku dwa. W efekcie mamy negatywny bilans (-50%).

Miejska strategia

Bieżący rok podobnie, jak i ubiegły zaczął się dużą przewagąautobusów miejskich nad minibusami. W styczniu 2016r przewoźnicy zakupili 83tego typu autobusy a miejskich 49. W zeszłym roku motoremnapędowym autobusowych rejestracji w Polsce były na przemian te dwie kategorie.Pierwszą połowę wygrały autobusy MINI adrugą miejskie i to z bardzo mocną końcówką. Ostatni styczeń kontynuuje dobrą passęw segmencie autobusów miejskich. Poziom ich nowych rejestracji był niższy o6,7% (6 szt.) niż w poprzednim roku, kiedy przybyło 89szt. Warto przypomnieć,że w styczniu 2014 zarejestrowano tylko 11 takich pojazdów. Wśród dostarczonych w ostatnim miesiącudominowały konstrukcje w barwach Warszawy, która na początku roku odebrała 40przegubowych autobusów Solaris Urbino 18. Drugie miejsce w liczbie rejestracjima Częstochowa (18), która zamknęła kontrakt na zakup gazowych hybrydwyprodukowanych przez Solbusa. Pierwsza część tego kontraktu zrealizowanazostała w grudniu (25), natomiast druga (15) plus trzy dodatkowo zakupionepojazdy z silnikami diesla w styczniu 2016 r. Kolejną pozycję w rankinguzajmuje Bydgoszcz (11), gdzie swoje autobusy dostarczył zarówno Solaris ( 4szt. Urbino 12 i 3 szt. Urbino 18 dla MZK Bydgoszcz), jak i Solbus (3 szt. SM12 dla KDD Trans).

Dzięki warszawskiemu zamówieniu liderem w miejskim segmenciejest Solaris (56) z udziałem 67,5%. Na drugim miejscu uplasowała się markaSolbus, która odnotowała 22 rejestracje (udział 26,5%). Trzecia w miejskiejkategorii jest zupełnie nowa w tym segmencie marka Temsa, której przedstawicielzarejestrował w Polsce pierwszy miejski autobus jeszcze w zeszłym roku. Terazdołożył trzy ? wszystkie w wersji demonstracyjnej, które czkają na nowychwłaścicieli.

Warto także zaznaczyć, że początek 2016 roku obfitował wzakupy pojazdów z alternatywnymi napędami.Pulę 15 takich pojazdów (w wersji hybrydowej) zarejestrowało MPKCzęstochowa. To kontynuacja eko-trendu z zeszłego roku, kiedy odnotowaliśmyrekordowy wynik 119 gazowych rejestracji, w tym 36 szt. dla Tych (CNG), 35 szt.dla Warszawy (LNG), 25 szt. docelowo dla Częstochowy(CNG hybryda), 15 szt. dlaGdyni (CNG) i 5 szt. dla Słupska (CNG). Do tego przewoźnicy zakupili 16elektrobusów. W tym roku również nie powinno ich zabraknąć.

Dynamiczny jak MINI

Z roku na rok segment autobusów MINI umacnia swoją pozycjęna autobusowym rynku w Polsce. W styczniu poziom rejestracji minibusów byłnieznacznie niższy niż rok wcześniej i wyniósł 49 szt. wobec 52. Przypomnijmy,że w grudniu zarejestrowano aż 90 minibusów ? najwięcej w 2015 roku i najwięcejw skali miesiąca w perspektywie ostatnich pięciu lat. Podobnie jak przedrokiem, sprzedaż w tym segmencie jest mocno wspierana przez PFRON, który dotujezakupy pojazdów przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych i tym samymwyrównuje różnice pomiędzy regionami.

Od samego początku liderem segmentu MINI jest markaMercedes-Benz, która w styczniu zarejestrowała tutaj 38 pojazdów, osiągającudział na poziomie 77,6%. Najlepszy z konkurentów ? Ford ? może pochwalić sięrezultatem 9 zarejestrowanych minibusów (18,4% udziału w segmencie). Za nimuplasował się Volkswagen (2 szt.). Tak znacząca przewaga Mercedesa zapewniłaniemieckiemu producentowi nie tylko tytuł lidera w kategorii MINI, ale także wcałym autobusowym rynku (ex aequo z Solarisem). Patrząc na wyniki minibusówprzez pryzmat polskich firm zabudowujących pojazdy klasy MINI to na pierwszymmiejscu znalazła się firma Auto-CUBY (8) a następnie Mercus (7), Automet (5) orazBus Prestige (4). Najwięcej pojazdów zabudowanych przez krajowe firmynadwoziowe zarejestrowano w Gdyni (30) i Warszawie (20).

Turystyczna moc

O ile autobusy miejskie iMINI rozpoczęły mało dynamicznie nowy rok, tak segment turystycznyzaimponował swoim styczniowym przyspieszeniem. W ciągu jednego miesiącazarejestrowano w Polsce aż 32 fabrycznie nowe autokary (+28 szt. / +700%). Tonajlepszy wynik w ciągu ostatnich 5 lat i zapowiedź, że odnotowany w zeszłymroku rekordowy poziom sprzedaży autobusów turystycznych nie był przypadkiem inie było to ostatnie słowo autokarowego segmentu. Przypomnijmy, że w 2015 r.zarejestrowano w Polsce łącznie 248fabrycznie nowych autobusów turystycznych (+24 szt. / +10,7%) a dodatkowo 43autokary (23 szt. typu Mercedes-Benz Tourismo oraz 25 szt. Plaxton Elite i)zarejestrowanych zostało jako pojazdy międzymiastowe. Do tego doszły 34autobusy MAN Lion`s Coach zakupione przez wojsko (niewidoczne dla CentralnejEwidencji Pojazdów) oraz 10 strażackich autokarów Volvo 9700, które MSWklasyfikuje jako ?inne?. Razem daje to potężną sumę 336 egzemplarzy, co ukazujerosnący potencjał polskich przewozów autokarowych.

Pod względem turystycznego rankingu marek to syczeńzdecydowanie należał do Mercedes-Benz, który w ciągu tylko jednego miesiącazarejestrował aż 17 autokarów w wersji Tourismo z udziałem w rynku na poziomie53%. Za nim znalazła się Scania (8), która aktywnie rozpoczęła rok zekonomicznymi konstrukcjami typu Touring oraz holenderski producent VDL (3).

Międzymiastowe na minusie

W styczniu kategoria autobusów międzymiastowych podobnie,jak w całej drugiej połowie 2015 roku, znalazła się ?pod kreską?. W pierwszymmiesiącu roku sprzedano zaledwie jeden pojazd międzymiastowy markiMercedes-Benz (w wersji Tourismo K). Segment ten bardzo powoli podnosi się zzapaści w jakiej znalazł się w 2009 r. po ustaniu masowych zakupów ze stronyprzedsiębiorstw PKS. Teraz charakteryzują go głównie kontrakty na zakupyautobusów do przewozów pracowniczych oraz kolejne zamówienia ze stronyregionalnych przewoźników, którzy pod presją ekspresowych połączeńmiędzymiastowych zaczynają także inwestować w coraz nowocześniejszy tabor.Nabiera wagi możliwość przewozu osób niepełnosprawnych. To powoduje, że zmieniasię sama struktura sprzedaży. W ciągu ostatnich lat notujemy coraz więcejzakupów bardziej komfortowych autokarów (jak konstrukcje Plaxton Elite iMercedes-Benz Tourismo), jak i autobusów lokalnych o obniżonym poziomie podłogi(pojazdy Low Entry marki SOR). Początek bieżącego roku potwierdza ten trend wzakresie pojazdów o podwyższonym komforcie.

Lista rankingowa marek

W styczniu mieliśmy dwóch liderów na autobusowym rynku wPolsce ? markę Mercedes-Benz (56), która swój sukces zawdzięcza przedewszystkim świetnym wynikom w segmencie MINI (poniżej 8 ton DMC) oraz markęSolaris (56), która bryluje wśród konstrukcji miejskich o DMC od 8 ton.Pierwsza z nich od lat przewodzi w segmencie minibusów i podobnie było wstyczniu br. Wówczas polscy przewoźnicy zarejestrowali 38 szt. pojazdów klasyMINI niemieckiego producenta oraz aż 18 szt. autobusów międzymiastowych iturystycznych. To zapewniło marce udział w całym rynku na poziomie 33,9% (+0,6pkt. proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku).

Z kolei Solaris zarejestrował w styczniu br. wyłącznieautobusy miejskie (56), co zapewniło firmie z Bolechowa udział w rynku napoziomie również 33,9%. Co rzadko spotykane, obie marki odnotowały takżeidentyczne wyniki przed rokiem (49 szt. wstyczniu 2015), dlatego tegoroczna dynamika wzrostu udziałów Solarisjest taka sama jak Mercedes-Benz ? +0,6%.

Trzecią pozycję w rankingu zajmuje Solbus, który dziękirealizacji częstochowskich kontraktów zanotował wynik 22 autobusów (13,3%udziału / -0,3 pkt. proc.). To kolejny dobry początek roku polskiego producenta,który w zeszłym roku w tym samym okresie realizował dostawy dla MZA Warszawa napojazdy przegubowe zasilane LNG.

Czwarte miejsce na liście rankingowej ma Ford (9), którydzięki rewelacyjnej sprzedaży nowej generacji modelu Transit stał się ważnymgraczem w kategorii MINI, a jego łączny udział w rynku to 5,5% (+2,7 pktproc.).

Na koniec warto zauważyć, że w styczniu 2016 r. wyraźnie zwiększył się udział autobusów,które powstały w krajowych fabrykach. To m.in. efekt dobrych wyników wsegmencie miejskim, gdzie firmy produkujące swoje pojazdy w Polsce mająnajsilniejszą reprezentację. W efekcie poziom autobusów wytworzonych w naszymkraju i zarejestrowanych wyniósł 78 szt. (47,3%). Dla porównania ten rezultatza cały 2015 r. wyniósł 656 szt. (37,6%); w 2014 r. zarejestrowano łącznie 479szt. autobusów zabudowanych w Polsce (30,9%), a w 2012 r. ? 456 szt. (34%).Mamy nadzieję, że w 2016 roku ? dziękistartowi kolejnej transzy unijnych zamówień na autobusy miejskie ? ten wskaźnikulegnie dalszej poprawie.

Komentarze