Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polski debiut autobusów eCitaro we flocie PKA Gdynia

infobus
12.06.2022 17:00
0 Komentarzy

8 czerwca Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gdyni oficjalnie rozpoczęło eksploatację autobusów Mercedes-Benz eCitaro i eCitaro G.

O tym wydarzeniu pisaliśmy już w InfoBusie, teraz postawiliśmy się im bliżej przyjrzeć, a przede wszystkim przejechać. Podkreślmy, że pojazdy eksploatuje PKA Gdynia, która jest pierwszym przewoźnikiem w Polsce posiadającym autobusy elektryczne od Mercedesa i to zarówno w wersji solowej, jak i przegubowej.

Oznaczenia i linie

Solowe elektryki otrzymały numery boczne w przedziale od 5153 – 5168, zaś wersje przegubowe posiadają numery – 5328 do 5335. Przegubowce można spotkać na linii 150, zaś autobusy standardowe kursują na liniach 128, 133, 190 i 282.

Gdyńskie elektryki są wyposażone w system rekuperacji energii, który pozwoli na odzyskiwanie energii podczas hamowania i zmniejszania prędkości. Nie zapomniano także o bramkach systemu automatycznego zliczania pasażerów. Na dachu mamy baterie NMC (litowo-jonowe z elektrodą dodatnią z niklu, manganu i kobaltu) o wysokiej gęstości energii i pojemności 192 kWh.

Autobusy są przystosowane do szybkiego ładowania poprzez rozkładany pantograf umieszczony na dachu oraz do ładowania w zajezdni poprzez dwa złącza plug-in – jedno znajduje się na przednim prawym nadkolu, a drugie na tylnej ścianie.

W przedziale pasażerskim zastosowano miękkie siedzenia ze standardowym wzorem tapicerki. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji gniazda USB, zamontowane na poręczach. Informację pasażerską zapewniają wewnętrzne tablice podsufitowe jak i tablica boczna.

Zadbano również o ekologiczne ogrzewanie. Pojazdy mają zaawanasowane technologicznie ogrzewanie elektryczne, a nie agregat spalinowy. Z kolei klimatyzacja zawiera rozwiązanie z aktywnym filtrem antywirusowym od firmy Systemy Autobusowe.

Dla kierowcy przewidziano lepiej wyizolowaną kabinę – z szybą aż do sufitu, licznymi schowkami dla kierowcy, automatyczną roletą przeciwsłoneczną i minilodówką. W kabinie kierowcy zamontowano również blokadę alkoholową.

W zakresie bezpieczeństwa w gdyńskich elektrykach zastosowano m. in. takie rozwiązania jak: zewnętrzny monitoring 360 stopni, asystent skrętu, aktywny tempomat.

Komentarze