Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polska na podium z najstarszym taborem autobusowym w UE

infobus
26.12.2023 11:00
0 Komentarzy

Autobusy są najpopularniejszym środkiem transportu publicznego w Unii Europejskiej. Sprawdzamy, kto w Europie ma najmłodszy i najstarszy tabor.

Ten środek transportu ma także najniższy ślad węglowy na pasażera ze wszystkich form transportu zmotoryzowanego. ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów) zaprezentowało najnowsze dane statystyczne dotyczące autobusów w Unii Europejskiej oraz ich wieku. Prezentujemy je poniżej.

Garść danych statystycznych

Według grudniowych danych ACEA:

  • autobusy stanowią znacznie ponad połowę podróży transportem publicznym w UE,
  • prawie 13% autobusów sprzedawanych w UE to autobusy ładowane elektrycznie,
  • średni wiek autobusów na drogach UE wynosi ponad 12,7 lat,
  • w Europie działa 71 zakładów (fabryk) montażu autobusów,
  • obecnie na drogach UE jeździ ponad 714 000 autobusów, z czego prawie połowa jeździ tylko w trzech krajach: w Polsce (126 547), we Włoszech (100 199) i we Francji (94 523).
Polska na podium z najstarszym taborem autobusowym w UE
Polska na podium z najstarszym taborem w UE

Polska na 3. miejscu z najstarszym taborem

Liczba autobusów jeżdżących po drogach Unii Europejskiej wzrosła ze 701 191 sztuk w 2020 roku do 714 008 jednostek w 2021 roku (wzrost o 1,8%). W Polsce za ten sam okres mamy przyrost o 1,6% ze 124 526 sztuk do 126 547 pojazdów. Ciekawe dane dotyczą wieku eksploatowanych autobusów. Te, które poruszają się na drogach UE mają średnio 12,7 lat.

Liczące ponad 20 lat rumuńskie pojazdy są najstarszymi w regionie. Drugim w kolejności państwem z najstarszym taborem jest Grecja (średnia to 19,0 lat). Niechlubne podium w UE zamyka Polska ze średnią wieku na poziomie 16,0 lat. W tym przypadku jednak trzeba zwrócić uwagę na największą liczbę autobusów, która jeździ po naszym kraju. Co za tym idzie, wymiana taboru na nowszy, wymaga czasu i większych środków finansowych.

Na drugim biegunie jest osiem krajów w Unii Europejskiej, które posiadają tabor autobusowy młodszy niż 10 lat. W tym przypadku prym wiedzie Austria (średnia – 5,0 lat). Zaraz za nią są Luksemburg (6,1 lat) oraz Szwecja (6,8 lat).

Polska na podium z najstarszym taborem autobusowym w UE
Polska na podium z najstarszym taborem w UE

Diesel nadal bezkonkurencyjny

Przechodzimy do danych w zakresie napędu autobusów. W tym przypadku niekwestionowanym liderem są nadal pojazdy z silnikiem Diesla, które stanowią 92,5% floty UE. Jedynie 1,3% to pojazdy elektryczne akumulatorowe, a 1,8% hybrydowe.

Polska wypada gorzej od europejskiej średniej, bowiem u nas 96,4% wszystkich autobusów to pojazdy zasilane olejem napędowym, a tylko 0,8% to elektrobusy. Największy udział pojazdów z silnikiem Diesla występuje na Cyprze (99,9% całego taboru).

Są jednak Państwa, które wzięły się poważnie za wymianę taboru na zeroemisyjny. Są to np. Holandia i Luksemburg, gdzie udział autobusów elektrycznych w całości taboru autobusowego wynosi odpowiednio 14,5% i 7,8%.

Komentarze