Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Podpisanie umowy MPK Wrocław – EvoBus na 11 elektrobusów [TRANSMISJA]

infobus
08.03.2022 10:30
0 Komentarzy

8 marca odbędzie się uroczystość podpisania umowy na dostawę 11 szt. elektrycznych autobusów dla MPK Wrocław.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 12:30, które będzie transmitować na naszym profilu FB. Zapraszamy! Przy okazji tego spotkania zostanie zaprezentowany testowy autobus elektryczny Mercedes eCitaro w wrocławskich barwach.

Wysoka ranga

W konferencji prasowej udział wezmą:

  • Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia
  • Krzysztof Balawejder – prezes MPK Wrocław.
  • Roman Biondi – szef sprzedaży Daimler Buse
  • Artur Konarski – prezes zarządu EvoBus Polska

O wadze wydarzenia świadczy obecność zarówno prezydenta miasta Wrocławia, jak i szef całej sprzedaży Daimler Buses w Europie. Zobaczcie to wydarzenie w naszej transmisji:

11 elektrobusów

W efekcie podpisanej umowy do wrocławskiego MPK przyjedzie 11 niskopodłogowych, przegubowych autobusów elektrycznych Mercedes-Benz eCiatro. Powstaną do nich również stacje ładowania. Bezemisyjne pojazdy mają obsługiwać linię K kursującą z ul. Kamieńskiego na Gaj.

Na oferty dostawy autobusów MPK czekało do połowy grudnia, chociaż pierwotnie termin miał upłynąć z końcem listopada. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszych, zamówionych pojazdów miejski przewoźnik spodziewa się w ciągu szesnastu miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą. A tym jest spółka EvoBus Polska, która zaoferowała ok. 44,1 mln zł brutto. EvoBus to m.in. reprezentant Mercedes-Benz i to autobusy tej marki trafią do Wrocławia.

W przetargu wzięła udział także firma Solaris Bus & Coach sp. z o.o. (ok. 46 mln zł). Obie są poniżej założonej kwoty, jaką zaplanowało wydać MPK (48,5 mln zł).

Prócz samych pojazdów przetarg obejmuje również instalację systemu ładowania. Wyłoniony dostawca będzie musiał urządzić na pętli przy ul. Kamieńskiego stanowisko szybkiego ładowania o mocy 400 kW. System zarówno szybkiego, jak i wolnego ładowania ma natomiast powstać w zajezdni autobusowej przy ul. Obornickiej. Do tego dojdą szkolenia dla kierowców i mechaników.

Inwestycja ta była możliwa dzięki umowie na dofinansowanie w kwocie około 46 milionów złotych, którą MPK Wrocław pod koniec września podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”. Będą to pierwsze autobusy bezemisyjne na regularnych liniach we Wrocławiu. Nowe autobusy to mniej zanieczyszczeń na ulicach miasta. Projekt MPK we Wrocławiu ma być zrealizowany do 30 kwietnia 2024 r.

Komentarze