Etap 2 |
558 kg H2 |
567 kg H2 |
594 kg H2 |
Kolejne założenia sa następujące:
jeden autobus 12 m będzie zużywał średnio 9 kg wodoru na każde przejechane 100 km.
czas tankowania jednego autobusu 12 m w wariancie technologicznym nr I wyniesie w etapie 1 i 2 15 minut, natomiast dla wariantu technologicznego nr II wyniesie 45 minut w etapie 1 i 15 minut w etapie 2.
tankowanie będzie odbywało się w godzinach pomiędzy 22 a 3 rano.
na początku będzie dziennie tankowane 5 sztuk autobusów 12 metrowych. Docelowo ma być tankowane 20 autobusów dziennie. Koncepcja opisuje rozwiązania technologiczne dla dwóch etapów w tym docelowej ilości autobusów. Tankowania autobusów mają się odbywać w godzinach nocnych, między godziną 22 a 3 rano. Zakładamy, że każdy autobus będzie pobierał jednorazowo 27,9 – 29,7 kg sprężonego wodoru.
wodór dowożony będzie w pojazdach bateriach o ciśnieniu 30 MPa będących własnością dostawcy wodoru lub firmy logistycznej.
PKM Tychy szykuje się na autobusy wodorowe. Przetarg na stację H2
dwa warianty
Generalnie PKM wyróżnia się dwa możliwe warianty technologiczne dla budowy stacji:
ETAP 1 przewiduje budowę stacji tak zwanej niepublicznej, inaczej mówiąc stacji zakładowej, umożliwiającej tankowanie jedynie 5. autobusów PKM Tychy. Czas napełniania autobusów będzie na niej dłuższy i nie będzie możliwa sprzedaż ze względu na brak systemu rozliczeniowego.
Agregat sprężarkowy w zabudowie kontenerowej – 2 szt.
Panel rozładunkowy wodoru z pojazdów baterii – 1 szt.Panel priorytetów napełnienia zbiornika stałego – 1 szt.
Magazyn stały sprężonego wodoru do ciśnienia 45 MPa zbudowany z wiązki 6 butli- 1 szt tzw. rack. (300 kg H2)
Dystrybutor z pomiarem masowym przeznaczony do szybkiego napełnienia sprężonym wodorem do ciśnienia 35 MPa pojazdów ciężarowych, autobusów oraz możliwością napełniania innych pojazdów do ciśnienia 35 MPa, wyposażony w nasadkę tankowania wg normy PN EN ISOl 7268 – 1 szt.
Układ chłodniczy do schładzania wodoru do ujemnej temperatury -25°C podczas tankowania pojazdów – 1 szt.
ETAP 2 – Rozbudowa stacji do tankowania 20 autobusów na dobę
Wariant technologiczny nr 2 przewiduje budowę stacji tankowania, umożliwiającej zaopatrywanie w wodór o ciśnieniu 35 MPa zarówno autobusów PKM Tychy, jak również klientów zewnętrznych tj. posiadaczy pojazdów wykorzystujących do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych. Rozbudowa stacji polegać będzie na dodaniu drugiego dystrybutora z pomiarem masowym, przeznaczonego do szybkiego napełnienia sprężonym wodorem pojazdów ciężarowych i autobusów, wyposażony w przyłącze typu TK16 H2 oraz zwiększeniu ilości magazynów stałych sprężonego wodoru do pojemności wodoru umożliwiającej szybkie zatankowanie 20 autobusów. Konieczne będzie również wyposażenie zatoki do rozładunku pojazdów baterii w drugi panel rozładunkowy. Pojazd bateria może być rozładowywany o dowolnej porze. Czas rozładunku ok 15 h.
Stacja ogólnodostępna dla II etapu będzie składać się zatem z następujących urządzeń technicznych:
Agregat sprężarkowy w zabudowie kontenerowej – 2 szt.
Panel rozładunkowy wodoru z pojazdów baterii – 2 szt.
Panel priorytetów napełnienia zbiornika stałego – 1 szt.
Magazyn stały sprężonego wodoru do ciśnienia 45 MPa zbudowany z 3 wiązek czyli 18 butli – 3 szt.- (900 kg H2)
Dystrybutor z pomiarem masowym przeznaczony do szybkiego napełnienia sprężonym wodorem do ciśnienia 35 MPa pojazdów ciężarowych, autobusów oaz możliwością napełniania innych pojazdów do ciśnienia 35 MPa, wyposażony w nasadkę tankowania wg normy PN EN ISOl 7268 -2 szt.
Układ chłodniczy do schładzania wodoru do ujemnej temperatury -25°C podczas tankowania autobusów/pojazdów ciężarowych – 2 szt.
Zakłada się, że stacja ogólnodostępna będzie dofinansowana subwencją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”. W przypadku braku przyznania dofinansowania, lub gdy subwencja nie pokryje różnicy kosztów stacji ogólnodostępnej w stosunku do stacji zakładowej, inwestor zrezygnuje z ubiegania się o subwencję i całość inwestycji będzie sfinansowana z innego źródła.
PKM Tychy szykuje się na autobusy wodorowe. Przetarg na stację H2
Przetargowe wymagania
Wykonawca zobowiązany jest zrealizować przedmiot zamówienia w terminie:
wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę: do 30.09.2024r.
zakończenie realizacji robót budowlanych i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie oraz zakończenie montażu urządzeń i uruchomienie stacji: do 30.11.2025r.
Natomiast termin wykonania zamówienia stanowi też kryterium oceny ofert, gdzie
cena ma 60%
a termin realizacji aż 40% , gdzie zamawijacy przyzna punkty za termin – do 30.11.2025.r 0 pkt; za termin do 31.10.2025r. – 40 pkt.)
Na oferty PKM czeka do 31 stycznia. Link do ogłoszenia: https://pkmtychy.eb2b.com.pl/open-preview-auction.html/422149/budowa-ogolnodostepnej-stacji-tankowania-wodoru-wraz-z-infrastruktura-towarzyszaca-na-terenie-zajezdni-pkm-sp-z-o-o-w-tychach-w-ramach-przedsiezwiecia-tankuj-wodor-z-pkm-tychy-dofinansowanego-ze-srodkow-nfosigw-w-ramach-programu-priorytetowego-wspa
PKM Tychy szykuje się na autobusy wodorowe. Przetarg na stację H2
Komentarze