Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pierwszy elektrobus Volvo w Göteborgu

infobus
07.05.2015 12:08
0 Komentarzy

Volvo systematycznie zmierza w stronę elektryczności. Poserii udanych projektów z elektrycznymi hybrydami, teraz szwedzki koncern stawiakropkę nad ?i? i prezentuje koncepcyjny model Volvo Electric Bus o długości10,7 m. To przedpremierowy pokaz tego niezwykłego autobusu, gdyż oficjalną,światową premierę przewidziano na Wystawę UITP w Mediolanie (8-10 czerwiec). Z kolei parę dni później, 15czerwca, elektryczny pojazd po raz pierwszy zostanie skierowany do obsługi regularnejlinii nr 55 w Göteborgu. Połączy ona Lindholmen i Chalmers. Nowa trasa docelowobędzie obsługiwana przez trzy autobusy elektryczne i siedem elektrycznych hybryd? wszystkie z logo Volvo Buses. Elektrobusy zostaną wyposażone w zestawybaterii, które będą ładowane (z odnawialnych źródeł energii elektrycznej) podczaspostoju na krańcówkach. Zdaniem szwedzkiego producenta, zużycie energii w najnowszychautobusach elektrycznych powinno być aż o 80 procent niższe niż w analogicznychpojazdach z silnikami diesla.

Grupowe przedsięwzięcie

Elektryczna trasa to wspólne przedsięwzięcie całej grupy szwedzkichfirm i instytucji (m.in. Volvo, Chalmers, Szwedzka Agencja Energii, RegionVästra Götaland, Västtrafik, Keolis, Gmina Göteborg, Göteborg Energi,Lindholmen Science Park i Johanneberg Science Park). Jej sprawne funkcjonowaniema pokazać, że autobusy zasilane energią elektryczną mogą być innowacyjnym iważnym rozwiązaniem dla przyszłego zrównoważonego transportu publicznego. Aktualnietrwa technologiczne dostrajanie pierwszego elektrycznego pojazdu oraz szkoleniekierowców. ??W tej chwili prowadzimy ostatnie badania, aby sprawdzić czy wszystkodziała tak, jak powinno. Test elektrycznego autobusu to kamień milowy w naszymrozwoju i ciągłym poszukiwaniu nowych rozwiązań dla elektrycznych autobusów. Cichyi całkowicie wolny od emisji spalin pojazd zarówno przyczyni się do poprawystanu środowiska i zmniejszenia wpływu na klimat, jak i zapewni pasażerom bardziejprzyjemną jazdę autobusem” ? powiedział H?kan Agnevall, prezes VolvoBuses.

Elektryczny midibus

I kilka dostępnych informacji technicznych dotyczących elektrycznegoprototypu Volvo Electric Bus. Długość koncepcyjnego pojazdu to 10,7 m, co oznacza,że jest on o ponad metr krótszy niż standardowe pojazdy. Mimo to może przewieźćaż 86 pasażerów. Kolejna niezwykła sprawa to umiejscowienie pulpitu kierowcy centralniepo środku autobusu, co zapewni prowadzącemu pojazd świetne pole obserwacji. Zastosowanyoryginalny układ drzwi 0-2-0 powoduje, że wszyscy pasażerowie wchodzą iwychodzą przez te same środkowe drzwi. W tym celu zostały one poszerzone i wyposażonew otwierające się na zewnątrz skrzydła.  Wcentralnej części pojazdu  ? jak wkonwencjonalnych pojazdach ? znajduje się platforma o niskiej, płaskiejpodłodze z wyznaczonym miejscem dla postoju wózków. Projektanci Volvo zadbali teżo nowoczesną i przyjazną stylistykę autobusu. Wnętrze jest jasne i przestronne,a z dodatkowego wyposażenia należy wymienić elektryczne gniazdka elektrycznedla pasażerów do ładowania telefonów komórkowych oraz bezprzewodowy dostęp doInternetu.

Seryjna produkcja w 2017

Jak zapowiada Volvo, start seryjnej produkcji Volvo ElectricBus zaplanowany jest na rok 2017. Do tego czasu na pewno powstaną trzy testowe egzemplarzedla Göteborga. Wszystkiete pojazdy zostaną wyprodukowane w Szwecji, natomiast ich seryjna produkcja mabyć już ulokowana w głównej fabryce Volvo Buses – we Wrocławiu. Dodajmy, że terazw polskim zakładzie powstają autobusy hybrydowe (Volvo 7900 Hybrid) i elektryczny hybrydy (Volvo7900 Hybrid Electric). Jak poinformowała spółka Volvo Buses, do tej porysprzedała ona ponad 2000 sztuk hybrydowych autobusów i podwozi.

Komentarze