Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pierwsze tankowanie autobusu wodorowego w Koninie. NesoBus przed Solarisem

infobus
05.07.2022 18:00

5 lipca w Elektrowni Konin miało miejsce pierwsze tankowanie autobusu wodorowego. Od Grupy Polsat.

To kolejne ważne wydarzenie transportowe i gospodarcze w życiu wielkopolskiego miasta. Wczoraj MZK Konin odebrał pierwszy autobus wodorowy w Polsce – dzisiaj spółka ZE PAK (z Grupy Polsat) uruchomiła mobilna stację, które docelowo będzie tankować Solarisa wydzierżawionego przez MZK. Jego oficjalne wejście na konińskie linie zapowiedziano na czwartek, 7 lipca.

Pierwsze tankowanie

Jak podkreślił 5 lipca Maciej Nietopiel, prezes PAK PCE Polski Autobus Wodorowy – Konin jest jednym z miast, gdzie wodór będzie paliwem napędzającym miejską komunikację.

-„To konsekwentna i racjonalna polityka MZK, ponieważ ten kierunek niskoemisyjnego transportu będzie musiał być obecny we wszystkich miastach w Polsce i w Europie. Zatem ci, którzy zdobędą pierwsze doświadczenia później będą mieli łatwiej. Chcieliśmy pokazać to z czego jesteśmy szczególnie dumni, to jest NesoBusu. To autobus, który został od zera zaprojektowany i zbudowany przez polskich konstruktorów, inżynierów – dodał Maciej Nietopiel.

Z kolei Maciej Sytek, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie przypomniał, że rok 2022 jest przełomowym momentem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w Wielkopolsce. Region ma największą farmę fotowoltaiczną w Polsce, którą ZE PAK oddał do użytku. 21 kwietnia powstała farma wiatrowa w niedalekim Rychwale.

-„Wczoraj my jako ARR z wielkopolskim Urzędem Marszałkowskim dostaliśmy 18 milionów euro dla Wielkopolski Wschodniej z programu Life. To też wielka rzecz. Pojutrze miasto Konin uruchomi pierwszą trasę autobusu wodorowego w mieście – dodał prezes Sytek.

Po zatankowaniu autobusu wodorowego uczestnicy spotkania przejechali nim po terenie Elektrowni Konin, a na koniec dnia NesoBus przewiózł pracowników elektrowni po ulicach Konina. Zobaczcie pierwsze tankowanie na filmie:

testy NesoBusA

Przypomnijmy, że autobus wodorowy wyprodukowany przez Grupę Polsat przeszedł już pierwsze testy w Gdańsku, Gdyni i we Wrocławiu. W 2023 roku w Świdniku (Lubelskie) ma powstać fabryka takich pojazdów. Będzie ona mogła stworzyć 100 autobusów rocznie.

Pojazd może pomieścić 93 pasażerów, w tym oferuje 37 miejsc siedzących. NesoBus zużywa średnio 8 kg wodoru na 100 kilometrów. Pokładowa elektrownia wytwarza na bieżąco prąd z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Wodór ze zbiornika łączy się z tlenem z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna, która zasila niewielkie akumulatory stanowiące źródło prądu dla dwóch silników elektrycznych zainstalowanych w piastach kół.

W wyniku połączenia wodoru z tlenem w ogniwie paliwowym autobus emituje z rury wydechowej destylowaną parę wodną. NesoBus działa na tzw. zielony wodór – pozyskiwany w procesie elektrolizy zasilanym energią z OZE, przy zerowej emisji netto dwutlenku węgla.

Pobierane powietrze musi być w pełni oczyszczone przez specjalne filtry, by ogniwo paliwowe otrzymało czysty tlen, stąd też nazwa pojazdu pochodząca od pierwszych liter hasła „Nie Emituje Splin Oczyszcza”.

-„Autobus jest w pełni funkcjonalny, ma 450 km zasięgu, a tankowanie wodorem zajmuje jedynie 15 minut. Oznacza to, że na jednym tankowaniu może jeździć dwa dni” – podkreślił wiceprezes zarządu Grupy Polsat Plus Maciej Stec.