Pierwsze autobusy elektryczne w nowych barwach MPK Opoczno. Od Solarisa
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Opocznie pokazało swoje pierwsze autobusy elektryczne – Solaris Urbino 12 electric.
Jak na razie do bazy MPK przyjechały dwa elektrobusy z 12 zamówionych w fabryce w Bolechowie. To znaczący krok firmy w stronę ekologicznego i zrównoważonego transportu miejskiego. Do tego mamy zmianę barw z klasycznych „żółto-czerwonych” – w kierunku bieli z ekologicznymi emblematami.
Elektryki i gazowce
MPK Opoczno zamówiło w Solaris Bus & Coach łącznie 12 autobusów elektrycznych marki Solaris.
-„Na razie przyjechały do nas pierwsze dwa autobusy elektryczne – powiedział zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski.
Kolejne elektrobusy będą sukcesywnie przyjeżdżać do Opoczna w ciągu najbliższych tygodni. Również w najbliższym czasie przyjedzie busów gazowych minibusów od MMI. W sumie do MPK Opoczno trafi aż 15 nowych autobusów, w tym:
- 6 szt. elektrycznych autobusów Solaris Urbino 12 electric;
- 6 szt. elektrycznych autobusów Solaris Urbino 9 LE electric;
- 3 szt. autobusów gazowych Iveco-MMI Urby CNG.
Cały proces wymiany autobusów na nowoczesne pojazdy będzie realizowany z myślą i o ekologii, i o ekonomii. Pieniądze na zakup nowych autobusów zostały pozyskane przez Gminę Opoczno oraz MPK z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Całkowity koszt zakupu pojazdów szacowany jest na około 40 milionów złotych.
Gotowa infrastruktura
Równolegle MPK Opoczno cały czas intensywnie przygotowuje swoją zajezdnię do odbioru nowych pojazdów. Prace inwestycyjne objęły montaż ładowarek (od łódzkiej firmy Enika) umożliwiających bezpieczne i efektywne ładowanie autobusów elektrycznych. Do tego spółka finalizuje budowy stacji CNG, co umożliwi wprowadzenie do eksploatacji autobusów napędzanych gazem ziemnym.
Zadanie to nie tylko ma wpływ na jakość obsługi nowych pojazdów, ale również przyczynia się do poprawy estetyki placu oraz ogólnej jakości świadczonych usług przez spółkę. Wprowadzane inwestycje są nie tylko krokiem naprzód w dziedzinie ekologii, ale także stanowią ważny element rozwoju infrastruktury komunikacyjnej regionu.
Aktualnie na terenie zajezdni MPK Opoczno ku końcowi zmierzają prace modernizacyjne, których efektem będzie położenie nowej nawierzchni asfaltowej. Te działania nie tylko przyczynią się do poprawy stanu technicznego terenu, ale także zapewnią lepsze warunki dla obsługi pojazdów oraz użytkowników komunikacji miejskiej.
SOLARISY DLA OPOCZNA
18 kwietnia przedstawiciele Gminy Opoczno podpisali z firmą Solaris umowę na dostawę 12 elektrycznych autobusów wraz z infrastrukturą ładowania. Jest to pierwsze zamówienie realizowane dla Opoczna przez producenta. Wartość kontraktu wynosi ponad 36 mln zł brutto. Zamówione przez miasto 6 sztuk modelu Urbino 9 LE electric oraz 6 sztuk modelu Urbino 12 electric to autobusy ciche i całkowicie bezemisyjne w miejscu użytkowania.
Poza dostarczeniem pojazdów, zamówienie obejmuje również dostawę infrastruktury ładowania.
-„Cieszymy się, że Opoczno zdecydowało się na współpracę z nami, stając się jednocześnie kolejnym miastem na mapie użytkowników zeroemisyjnych Solarisów. Elektromobilność to z pewnością przyszłość transportu, a bezemisyjne autobusy, które wkrótce dołączą do tutejszej floty, dostarczą niezaprzeczalnych korzyści dla mieszkańców”, podkreślił Jakub Zakrzewski, dyrektor sprzedaży Regionu Północnego w Polsce w Solaris Bus & Coach.
Zamówione elektrobusy będą zasilane nowoczesnymi bateriami High Energy o łącznej pojemności 280 kWh w przypadku pojazdów dziewięciometrowych oraz 420 kWh dla pojazdów dwunastometrowych. Magazyny energii będą mogły być ładowane poprzez klasyczną wtyczkę plug-in. Płynną jazdę każdego z autobusów zapewni elektryczny centralny silnik trakcyjny.
W komfortowych wnętrzach Urbino electric, zaopatrzonych w pełni zautomatyzowaną klimatyzację całopojazdową, pomieści się co najmniej 55 osób w przypadku krótszego modelu oraz minimalnie 70 pasażerów w 12-metrowych pojazdach. W autobusach zostaną wykorzystane także liczne udogodnienia i nowoczesne rozwiązania, jak na przykład automatyczny system liczenia pasażerów, czy też system prekondycjonowania termicznego podczas ładowania. Ta funkcja pozwoli zwiększyć zasięg pojazdów po naładowaniu baterii, a także skrócić czas pomiędzy startem autobusu a osiągnięciem optymalnej dla przewożenia pasażerów temperatury wewnątrz.
Komentarze