PE: Autobusy miejskie bezemisyjne od 2030 r. Czasowe zwolnienia dla bioCNG
23 listopada w Parlamencie Europejskim zapowiada się kolejne, ważne głosowanie nad zmniejszeniem zanieczyszczeń powietrza przez ciężarówki i autobusy
Oczekuje się, że Parlament przyjmie swoje stanowisko przed negocjacjami z rządami UE w sprawie nowych unijnych norm emisji CO2. Co to oznacza dla nowych autobusów, ciężarówek i przyczep?
środowe głosowanie
Posłowie będą debatować 21 listopada i głosować 22 listopada nad zaostrzeniem wymogów dla pojazdów ciężkich (HDV), takich jak autobusy, ciężarówki i przyczepy, w celu zmniejszenia ich emisji CO2.
Posłowie chcą rygorystycznych celów w zakresie redukcji emisji CO2 dla średnich i ciężkich samochodów ciężarowych, w tym pojazdów specjalistycznych (takich jak śmieciarki, wywrotki czy betoniarki) oraz autobusów. Cele te zostałyby ustalone na poziomie 45% na lata 2030–2034, 70% na lata 2035–2039 (w porównaniu z 65% zaproponowanymi przez Komisję) i 90% od 2040 r.
Europosłowie zgodzili się, że od 2030 r. wszystkie nowo rejestrowane autobusy miejskie powinny być pojazdami zeroemisyjnymi. Dodali możliwość występowania przez państwa członkowskie o tymczasowe zwolnienie (do 2035 r.) dla autobusów miejskich napędzanych biometanem, pod rygorystycznymi warunkami związanymi z obecnością infrastruktury do tankowania oraz pochodzenie paliwa.
Wcześniej Parlament przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie zmiany przepisów UE dotyczących homologacji typu i nadzoru rynku pojazdów silnikowych (Euro 7) 329 głosami za, 230 przeciw i 41 wstrzymującymi się. Nowe rozporządzenie zaktualizuje obecne limity emisji spalin (takich jak tlenki azotu, cząstki stałe, tlenek węgla i amoniak), a także wprowadzi nowe środki w celu zmniejszenia emisji z opon i hamulców oraz zwiększenia trwałości akumulatorów.
nie tylko spaliny
Europosłowie zgadzają się z zaproponowanymi przez Komisję poziomami emisji zanieczyszczeń dla samochodów osobowych i proponują dodatkowy podział emisji na trzy kategorie dla lekkich samochodów dostawczych w oparciu o ich masę. Proponują również bardziej rygorystyczne limity emisji spalin mierzonych w warunkach laboratoryjnych i rzeczywistych dla autobusów i pojazdów ciężarowych. Parlament chce również dostosować unijne metodologie obliczeniowe i limity emisji cząstek hamulcowych i ścieralności opon do międzynarodowych standardów opracowywanych obecnie przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ.
Nowym rozwiązaniem jest propozycja Euro 7, która dotyczy emisji innych niż spaliny (mikrodrobiny plastiku z opon i cząstki stałe z hamulców) i obejmuje wymogi dotyczące trwałości akumulatorów.
-„Udało nam się osiągnąć równowagę między celami środowiskowymi a kluczowymi interesami producentów. Wdrażanie polityk środowiskowych, które szkodzą zarówno europejskiemu przemysłowi, jak i obywatelom, przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego. Dzięki naszemu kompromisowi służymy interesom wszystkich zaangażowanych stron i unikamy skrajnych stanowisk” – powiedział sprawozdawca Alexandr Vondra (ECR, Czechy).
25% emisji gazów
Przypomnijmy, że 14 lutego 2023 roku, Komisja przedłożyła wniosek ustawodawczy w sprawie ustanowienia norm emisji CO2 dla pojazdów ciężarowych o dużej ładowności od 2030 roku, aby pomóc w osiągnięciu celu UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku i zmniejszenie zapotrzebowania na importowane paliwa kopalne. Zdaniem KE, pojazdy ciężarowe, takie jak samochody ciężarowe, autobusy miejskie i autobusy dalekobieżne, są odpowiedzialne za ponad 25% emisji gazów cieplarnianych (GHG) z transportu drogowego w UE i odpowiadają za ponad 6% całkowitych emisji GHG w UE.
Równolegle mają ruszyć w rozbudowę niezbędnej infrastruktury do ładowania i tankowania, co będzie odgrywać kluczową rolę w ograniczaniu emisji z całej floty pojazdów ciężkich, aby osiągnąć unijny cel neutralności klimatycznej na rok 2050.
Inne proponowane środki obejmują:
- Utworzenie corocznego „Forum pojazdów ciężarowych o zerowej emisji” w celu prac nad skutecznym i opłacalnym rozwojem infrastruktury do ładowania i tankowania;
- Do końca 2026 r. Komisja powinna ocenić możliwość opracowania metodyki raportowania emisji CO2 w pełnym cyklu życia nowych pojazdów ciężarowych.
-„Przejście na bezemisyjne ciężarówki i autobusy jest nie tylko kluczem do osiągnięcia naszych celów klimatycznych, ale także kluczowym czynnikiem wpływającym na czystsze powietrze w naszych miastach. Zapewniamy przejrzystość sytuacji dla jednego z głównych sektorów produkcyjnych w Europie oraz wyraźną zachętę do inwestowania w elektryfikację i wodór. Opieramy się na wniosku Komisji, ale mamy większe ambicje. Chcemy rozszerzyć zakres przepisów na małe i średnie samochody ciężarowe oraz pojazdy specjalistyczne – sektory, które są szczególnie ważne dla jakości powietrza w miastach – i dostosowujemy kilka celów i poziomów odniesienia, aby dogonić rzeczywistość w miarę postępu transformacji szybciej niż oczekiwano” – podkreślił sprawozdawca Bas Eickhout (Zieloni/EFA, Holandia)
Komentarze