Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ostatnie przetargi na autobusy szkolne z Polskiego Ładu: Łochów, Nieborów i Studzianki

infobus
18.03.2024 19:01
0 Komentarzy

Gminy Łochów, Nieborów i Studzianki to kolejne jednostki samorządu terytorialnego, które kupują niskoemisyjne autobusy szkolne z dofinansowaniem.

W gminach tych wystartowały przetargi, których przedmiotem jest zakup autobusu szkolnego do dowożenia dzieci z terenów popegeerowskich do szkół. Wszystkie te inwestycje zyskały dofinansowanie z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, który wraz z nowa ekipą rządzącą „schodzi ze sceny dofinansowań”. Przypomnijmy, że podobnych zakupów z takim wsparciem dokonały np. gminy Knyszyn i Kobylanka.

Poszukiwane autobusy

Gminy Łochów i Nieborów mają podobne wymagania co do zamawianych autobusów. Przedmiotem obu zamówień jest zakup i dostawa fabrycznie nowego niskoemisyjnego autobusu szkolnego z napędem hybrydowym typu „mild – hybrid”. Mają być to pojazdy o długości do 11 m i wysokości do 3,45 m. Autobus ma przewieźć minimum 45 pasażerów na miejscach siedzących. Wymiana pasażerów będzie odbywać się przez drzwi w układzie 1-2, otwierane na zewnątrz.

Jednostką napędową każdego autobusu będzie silnik wysokoprężny, spełniający normę min. Euro 6E, o mocy min. 210 kW. Podłoga przedziału pasażerskiego będzie płaska, tworząca jednolitą powierzchnię w obszarze w ciągu komunikacyjnym bez stopni poprzecznych pomiędzy drzwiami pierwszymi, a drugimi. Przy drugich drzwiach znajdzie się winda umożliwiająca wjazd do autobusu wózka inwalidzkiego lub wózka dziecięcego.

Stanowisko pracy kierowcy będzie wyposażone w zestaw głośnomówiący do telefonu komórkowego z funkcją sterowania przez Bluetooth, radio, tempomat, tachograf, gniazda USB. Nie zabraknie również systemów bezpieczeństwa, takich jak: asystent hamowania awaryjnego, asystent toru jazdy, asystent martwego pola, asystent oceny stylu jazdy. Pasażerowie pojadą na siedzeniach o ergonomicznym kształcie, wysokich, wykonanych z tworzywa sztucznego z możliwością łatwego montażu i demontażu w celu wymiany tapicerki. Fotele będą zaopatrzone w łatwo wymienialne („miękkie”) , wkładki tapicerowane na całej powierzchni w oparciu i siedzisku.

Autobusy muszą być wyposażone w tablicę przednią i tylną elektroniczną: diodową (kolor diod biały, żółto-pomarańczowy lub zbliżony). Zamawiający wymaga również, aby autobus był odpowiednio oznakowany. Tzn. ma być wyposażony w składane tablice informujące o przewozie dzieci, zamontowane na ścianie przedniej i tylnej. Tablice powinny być wyposażone w dodatkowe podświetlenie.

27 lipca 2023 r. do Gminy Poświętne przyjechał pierwszy w Polsce hybrydowy autobus niskopodłogowy w wersji szkolnej / fot. Gmina Poświętne
27 lipca 2023 r. do Gminy Poświętne przyjechał pierwszy w Polsce hybrydowy autobus niskopodłogowy w wersji szkolnej / fot. Gmina Poświętne

Co chcą Studzianki?

Podlaska gmina ogłosiła przetarg na zakup dwóch niskoemisyjnych autobusów na potrzeby dowozu uczniów do szkół :

  • cześć I dla Wasilków o liczbie miejsc siedzących minimum 50;
  • część II – dla Czarna Białostocka o liczbie miejsc siedzących minimum 20 przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnością ruchową.

Pojazdy wyposażone mają być w silniki diesla Euro 6, a ich pojemność ma wynosić nie mniej niż 50 miejsc siedzących. Wymagany termin realizacji zamówienia to 7 miesięcy. Wartość szacunkowa kontraktu to 1 600 000 PLN. Docelowo odbiorcą ma być Przedsiębiorstwo Komunalne Gospodarki Odpadami Czyste Środowisko Studzianki.

27 lipca 2023 r. do Gminy Poświętne przyjechał pierwszy w Polsce hybrydowy autobus niskopodłogowy w wersji szkolnej / fot. Gmina Poświętne
27 lipca 2023 r. do Gminy Poświętne przyjechał pierwszy w Polsce hybrydowy autobus niskopodłogowy w wersji szkolnej / fot. Gmina Poświętne

Warunki przetargów

Otwarcie ofert w gminie Łochów odbędzie się w dniu 15 kwietnia. Do kryteriów oceny ofert należą: cena (60%), skrócenie terminu dostawy (20%), okres gwarancji dotyczący perforacji nadwozia bez limitu kilometrów (20%). Czas na dostawę autobusu to 360 dni.

Więcej informacji o specyfikacji kupowanego autobusu można znaleźć na stronie: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-acf50c7e-d6fb-11ee-a3b5-e25d731b0da9

Z kolei w gminie Nieborów zamawiający wyodrębnił dwa kryteria oceny ofert: cenę (60%), bezpieczeństwo (40%). Otwarcie ofert odbędzie się 8 kwietnia.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://gmina-nieborow.ezamawiajacy.pl/pn/gmina-nieborow/demand/notice/public/123821/details

Z kolei Studzianki na oferty zamawiający czeka do 16 kwietnia, a złożone propozycje zostaną ocenione według następujących kryteriów – w części pierwszej:

  • Cena : 60
  • Gwarancja: 10
  • Termin: 10
  • Skrzynia biegów: 5
  • Moc silnika: 5
  • Rok produkcji: 5
  • Opiekun 5

w części drugiej:

Komentarze