Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Osiem autobusów Solarisa na liniach MZK Zielona Góra. Elektryczny debiut

infobus
17.04.2023 19:00
0 Komentarzy

17 kwietnia na linie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze wyjechały pierwsze w tym mieście autobusy marki Solaris – w wersji Urbino 12 electric.

To osiem napędzanych energią elektryczną pojazdów klasy MAXI, które zostały dostosowane do systemów ładowania funkcjonujących już w Zielonej Górze: będą mogły być ładowane zarówno w zajezdni, jak i na mieście. To nie ostatnie nowe autobusy w lubuskim mieście w tym roku.

Za 23 miliony

Pasażerowie MZK Zielona Góra mogą już korzystać z nowych autobusów elektrycznych od firmy Solaris Bus & Coach, które kosztowały 23,6 miliona złotych. Zakup ten został dofinansowany w ramach unijnego programu POiIŚ. Tym samym do elektrobusów Ursus (43) dołączyło osiem kolejnych e-busów – po raz pierwszy marki Solaris w wersji Urbino 12 electric. Lada moment na trasy wyjadą także przegubowe e-busy Mercedes-Benz eCitaro G, a w tym roku do zajezdni na Chemicznej dostarczonych zostanie jeszcze pięć autobusów ARP Pilea 10E i trzy minibusy Karsan e-Jest. Niezły taborowy zastrzyk.

-„Biorąc pod uwagę zieloną rewolucję w komunikacji miejskiej, jesteśmy pionierami wśród polskich miast” – powiedział Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. „Nowoczesny i ekologiczny transport zbiorowy to jedyny słuszny wybór. Konsekwentnie podążamy w raz obranym kierunku. Zielona Góra ma być ‘zielona’ nie tylko z nazwy”.

Jednostką napędową Solarisów Urbino 12 electric dla Zielonej Góry są dwa silniki elektryczne, zintegrowane z osią napędową. Energia potrzebna do ich napędzania będzie magazynowana w bateriach High Power, pozwalających na doraźne, trwające kilkanaście minut ładowanie pomiędzy kolejnymi kursami. Pojazdy będą mogły być ładowane na dwa sposoby: na zajezdni, poprzez stacjonarne ładowarki z wejściem plug-in oraz na mieście, poprzez pantograf odwrócony, umieszczony na maszcie i opuszczany na szyny umiejscowione w tylnej części pojazdu.

We wnętrzu autobusu dla pasażerów udostępnionych będzie 30 miejsc siedzących, w tym 10 z niskiej podłogi. Przestrzeń będzie klimatyzowana, wyposażona w biletomaty, a do dyspozycji podróżujących będą również ładowarki USB. Dodatkowo, w pojazdach zostaną umieszczone defibrylatory, urządzenia do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca.

fot. MZK Zielona Góra

Komentarze