Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Opole będzie miało 13. autobusów elektrycznych. Wszystkie od Solarisa

infobus
03.10.2022 15:00
0 Komentarzy

3 października Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na dostawę 8 nowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania.

Przypomnijmy, że 9 września MZK pozyskało dwie oferty, w tym jedną mieszczącą się w budżecie – od Solarisa. Także w Opolu bez niespodzianek. Termin wykonania zamówienia to maksymalnie 300 dni od podpisania umowy. O warunkach formalnych tego zamówienia pisaliśmy w InfoBusie wcześniej.

co chciało opole?

Zamawiający wybrał najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (60%), warunków techniczno-eksploatacyjnych (35%), warunków gwarancji (5%). Wśród kryteriów technicznych, MZK Opole wyodrębniło następujące rozwiązania, za które przyzna najwięcej punktów:

  • szkielet nadwozia i podwozia wykonany ze stali odpornej na korozję (zgodnie z PN–EN 10088) lub aluminium niewymagające zabezpieczenia antykorozyjnego lub ze stali lub żeliwa o podwyższonej wytrzymałości zabezpieczone antykorozyjnie metodą katodowego lakierowania zanurzeniowego (KTL – kataforezy) – 3 pkt,
  •  zawieszenie przednie – oś sztywna – 2 pkt,
  • zużycie energii elektrycznej autobusu solowego niższe lub równe 0,85 kWh/km – 8 pkt,
  • zużycie energii elektrycznej autobusu przegubowego niższe lub równe 1,4 kWh/km – 8 pkt, co najmniej 7 miejsc siedzących dostępnych z niskiego poziomu podłogi w autobusie solowym – 2 pkt,  co najmniej 12 miejsc siedzących dostępnych z niskiego poziomu podłogi w autobusie przegubowym – 2 pkt,  minimum 8 uchylnych okien bocznych w autobusie solowym – 1 pkt,
  • minimum 9 uchylnych okien bocznych w autobusie przegubowym – 1 pkt,
  • pojemność (nominalna) magazynów energii (baterii trakcyjnych) – autobus 12-metrowy: powyżej 290 kWh do 300 kWh – 9 pkt,
  • pojemność (nominalna) magazynów energii (baterii trakcyjnych) – autobus 18-metrowy: powyżej 380 kWh do 400 kWh – 9 pkt,
  • aktywny asystent hamowania – 2 pkt,
  • zastosowanie systemu redukcji (spowalniania) palności magazynu energii – 3 pkt,
  • spełnienie wymogów homologacji w zakresie typu pojazdu w odniesieniu do palności części w pomieszczeniu wewnętrznym, komorze silnika i w każdym oddzielnym przedziale grzewczym lub odporności na działanie paliw lub smarów materiałów izolacyjnych stosowanych w komorze silnika i w każdym oddzielnym przedziale grzewczym (homologacja udzielona zgodnie z częścią I Regulaminu nr 118 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – 1 pkt,
  • spełnienie wymogów homologacji typu pojazdu w zakresie wytrzymałości konstrukcji nośnej dużych pojazdów pasażerskich (homologacja udzielona zgodnie z Regulaminem nr 66 Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) – 1 pkt.
fot. MZK Opole

DWIE OFERTY

Opolski SWZ nie pozostawiał zbyt dużego pola do dyskusji o potencjalnych oferentach. Ładowanie baterii m.in. poprzez odwrócony pantograf to specjalność takich producentów, jak Solaris i jak się okazuje – Mercedes-Benz. Dlatego po Gdyni – obaj producenci spotkali się ponownie w Opolu, gdzie złożyli następujące oferty:

  • Solaris Bus & Coach z autobusami Urbino 12 electric i Urbino 18 eletric na sumę 31 783 200,00 PLN brutto;
  • EvoBus Polska z autobusami Mercedes-Benz eCitaro i Mercedes-Benz eCitaro G na sumę 38 350 821,90 PLN brutto.

Z kolei zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia kwotę 34.100.000,00 PLN brutto / 27.723.577 PLN netto. Tym samym tyko Solaris zmieścił się w opolskim budżecie i to jego propozycja została wybrana jako najkorzystniejsza. Z ponad 20-punktowym zapasem nad propozycją Mercedesa.

Tym samym po ulicach Opola będzie jeździć w przyszłym roku już 13. autobusów elektrycznych. Wszystkie marki Solaris. Pierwsze pięć autobusów elektrycznych Solarisów Urbino 12 electric już kursuje po mieście. Pierwsze opolskie elektrobusy przy długości 12 metrów wyposażone zostały w baterie Solaris High Energy++ i napędzane przez chłodzony powietrzem silnik centralny o mocy 160 kW. Posiadają wszystkie standardowe elementy do których przyzwyczaili się pasażerowie MZK: niską podłogę, klimatyzację, system elektronicznych tablic i głosowej informacji pasażerskiej, biletomat, kasowniki elektroniczne do karty OPOLKA!, a także dezynfektor. Zastosowano w nim ponadto, po raz pierwszy, lampy UV-C wewnątrz kanałów wentylacji, które niszczą 99,9 % wirusów (również COVID-19). Pierwsze elektrobusy można spotkać na linii numer 25 oraz częściowo linii numer 15. Najnowsze nabytki (w tym dwa pierwsze przegubowe opolskie e-busy) będą kursować na trasach 5, 9, 13.

OPOLSKIE ELEKTROBUSY

Nowe autobusy elektryczne MZK Opole mają mieć długość od 11,8 do 12,2 m (MAXI) oraz od 17,9 do 18,75 m (MEGA), a wysokość max. 3,4 m. Zamawiający wymaga, aby silnik lub silniki elektryczne posiadały moc zapewniającą trakcję autobusu, podobną do autobusu wyposażonego w klasyczny układ napędowy z silnikiem Diesla o mocy nie mniejszej niż 160 kW w autobusach solowych i nie mniejszej niż 230 kW w przegubowcach. Jeżeli autobus wyposażony będzie w dwa silniki elektryczne umieszczone w piastach mostu napędowego lub w moście napędowym, wymagana przez zamawiającego moc minimalna dotyczy sumy mocy tych silników. Elektryki będą posiadały funkcję odzyskiwania energii podczas hamowania. Silnik ma umożliwiać ciągłą pracę w skrajnie niekorzystnych warunkach eksploatacji miejskiej. Z kolei w przypadku baterii, MZK wymaga zastosowania akumulatorów High Power typu LTO lub równoważnych NMC pozwalających przejechać w ruchu miejskim minimum 100 km na jednym cyklu ładowania, umożliwiających ładowanie prądem o mocy 300 kW. Ładowanie magazynu energii musi być realizowane dwojako: przewodowo – zewnętrzną ładowarką Plug-in, dlatego też autobus musi być wyposażony w 2 przyłącza oraz instalacje do podłączenia zewnętrznej ładowarki Plug-in, umożliwiające ładowania z mocą 120 kW – a także systemem pantografowym za pomocą odwróconego pantografu. Zamawiający ma również określone wymagania względem stanowiska pracy kierowcy.

Kabina kierowcy ma być zabudowana, wydzielona z oszklonymi drzwiami (oszklenie kabiny musi być pełne, zabudowane wysoko w okolice sufitu) oraz wbudowanym okienkiem do sprzedaży biletów. Jednocześnie MZK nie dopuszcza wykorzystania pierwszego skrzydła I drzwi, jako drzwi wejściowych do kabiny kierowcy. W kabinie będą za to takie udogodnienia jak radio czy lodówka. Zarówno kabina kierowcy jak i przestrzeń pasażerska mają być klimatyzowane. Pasażerowie będą siedzieć na fotelach wykonanych z tworzywa sztucznego gładkiego, atestowanych z uchwytami dla pasażerów, z wkładkami tapicerowanymi tkaniną z możliwością ich montażu i demontażu, odpornych na ścieranie, zabrudzenia, łatwych do czyszczenia.

System informacji pasażerskiej mają stanowić trzy tablice zewnętrzne i jedna albo dwie wewnętrzne (w zależności od długości autobusu). Tablice elektroniczne zewnętrzne będą diodowe w kolorze bursztynowym. Tablice wewnętrzne mają być oparta na monitorze LCD w celu prezentacji realizowanego przebiegu trasy oraz ewentualnych treści reklamowych. Autobusy mają być wyposażone w system neutralizacji wirusów, bakterii, grzybów oraz innych drobnoustrojów, którego działanie polega na wykorzystaniu lamp UV zapewniających oczyszczanie powietrza recyrkulowanego w stopniu zapewniającym bezpieczeństwo rozumiane, jako możliwość eksploatacji systemu pod względem zagrożeń wirusami (np. SARS-CoV-2), bakteriami, grzybami itp.

Komentarze