Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowość na ulicach Warszawy: Bezlusterkowy Mercedes Citaro Hybrid na testach

infobus
29.06.2024 11:01
0 Komentarzy

26 czerwca mieszkańcy Warszawy mogą podróżować dość nietypowo wyglądającym autobusem – srebrnym Mercedes-Benz Citaro Hybrid.

Testy tego nowoczesnego pojazdu Miejskie Zakłady Autobusowe rozpoczęły się 26 czerwca i potrwają do 22 lipca –„a może nawet dłużej” – jak dość tajemniczo zapowiada MZA. Przypomnijmy, że te pojazd od Daimler Buses Polska  sprawdzało już wiele miast w Polsce – m.in. Poznań i Szczecin.

Spis treści:

  1. Jaki jest cel testów nowego autobusu Mercedes-Benz Citaro Hybrid w Warszawie?
  2. Jakie są kluczowe cechy techniczne i wyposażenie testowanego autobusu?
  3. W jaki sposób system hybrydowy autobusu wpływa na zużycie paliwa i emisję spalin?
Mercedes Citaro Hybrid w Warszawie
Mercedes Citaro Hybrid w Miejskie Zakłady Autobusowe Warszawa

Po co te testy?

Rozkład jazdy na dwa pierwsze dni był następujący:

  • 26.06 – Linia 178, brygada 1, godz. 5:54–21:31
  • Czwartek, 27.06 – Linia 178, brygada 3, godz. 4:00–21:01

Testy nowych autobusów to stały element warszawskiego krajobrazu, ważny dla Zarządu Transportu Miejskiego, przewoźników i producentów. Pozwala to na ocenę, które rozwiązania się sprawdzają i co należy poprawić, uwzględniając opinie pasażerów i kierowców.

W 2022 roku testowano w Warszawie m.in. pierwszy polski autobus wodorowy NesoBus oraz przegubowy elektryczny MAN. Później pojawił się elektryczny Solaris i 12-metrowy MAN. Chiński Yutong również przewoził pasażerów przez rok.

Mercedes-Benz Citaro Hybrid wyróżnia się kolorystyką i standardem wyposażenia, który będzie odbiegał od warszawskich norm. Wyposażony w klimatyzację, ogrzewanie, monitoring oraz system informacji liniowej, zapewni komfortową podróż. Na pokładzie znajdą się kasownik i automat biletowy.

Na koniec warto zauważyć, że wszystkie testowane autobusy mają napęd nisko i zeroemisyjny. Obecnie Warszawa dysponuje 162 elektrobusami oraz 70 autobusami hybrydowymi, co jest krokiem w stronę bardziej ekologicznego transportu publicznego.

Mercedes Citaro Hybrid w Szczecinie
Mercedes Citaro Hybrid w Szczecinie

Trochę techniki

Testowany pojazd to Mercedes-Benz Citaro C2 Hybrid z przebiegiem około 10 tys. km, wyprodukowany w 2023 r. Jednostką napędową tego pojazdu jest silnik spalinowy OM936 o mocy 220 kW i pojemności skokowej – 7,698 dm3. Silnik połączony jest ze skrzynią biegów ZF 6 AP 1200 B EcoLife(6).

System hybrydowy w Citaro Hybrid oparty jest na wsparciu silnika wysokoprężnego przez dodatkową jednostkę napędową w postaci bardzo wydajnego, kompaktowego modułu hybrydowego. Silnik elektryczny o mocy 14 kW wytwarza energię podczas wyhamowywania i hamowania. Podczas ruszania z miejsca wspiera on silnik wysokoprężny. W ten sposób w zależności od zastosowania zmniejsza on zużycie paliwa nawet o 8,5 %.

Autobus może przewieźć w sumie 105 pasażerów, w tym 30 na miejscach siedzących. Wymiana pasażerów odbywa się poprzez troje drzwi w układzie 2-2-2. Ciekawostką jest fakt, iż tester nie posiada tradycyjnych zewnętrznych lusterek bocznych. Zamiast tego, jest wyposażony w kamery, które przekazują obraz do ekranów umieszczonych w kabinie kierowcy. Zewnętrzną informację pasażerską zapewniają tablice LED w kolorze bursztynowym.

Mercedes Citaro Hybrid w Szczecinie
Mercedes Citaro Hybrid w Szczecinie

Komentarze