Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Najwięcej autobusów elektrycznych w Czechach ma Ostrawa. 26 Solarisów

infobus
05.04.2023 09:02
0 Komentarzy

Od 1 kwietnia wszystkie ostrawskie autobusy elektryczne Solaris Urbino 12 electric mogą się szybko doładować na ulicy Valchařské.

To efekt oddania do eksploatacji trzech nowych, superładowarek od firmy Siemens Czech, które uzupełniają energię elektryczną w e-busach w ciągu 6 – 10 minut i to w samym centrum miasta. Tym samym pojazdy mogą już obsługiwać dalsze połączenie z Hlučínskiem.

Rusza „Valchařská”

Firma Dopravní podnik Ostrava dysponuje obecnie największą siecią autobusów elektrycznych w Czechach. Według stanu na 1 stycznia 2022 r. we flocie DPO znajdowały się 294 autobusy, w tym 227 autobusów CNG i 8 autobusów elektrycznych. Z kolei na koniec 2023 roku czeski przewoźnik planuje mieć 227 autobusów CNG i 32 autobusy elektryczne, w tym 26 Solarisy z szybkim i 6 pojazdów z ładowaniem nocnym.

Do tej pory wszystkie e-busy DPO ładowały się w Hranečníku i Svinovie. Od teraz jest taka możliwe w centrum Ostrawy.

Z trzech ładowarek na ulicy Valchařská korzysta 15 autobusów elektrycznych Solaris Urbino 12 electric, przystosowanych do szybkiego ładowania których linie przecinają centrum miasta.

Szybkie ładowanie na przystanku końcowym zajmie od 6 do 10 minut, po czym autobusy elektryczne mogą ukończyć kolejną podróż na linii, jak każdy zwykły autobus. „Valchařská” stała się tym samym węzłem ładowania o największej przepustowości w sieci DPO. Producentem stacji ładującej za ponad 21 milionów CZK jest firma Siemens, s.r.o. Infrastrukturę zabudowała firma Hroší stavby Morava a.s. za sumę ponad 9 milionów CZK.

fot. DPO Ostrawa

Trzeci węzeł szybkiego ładowania

-„Oprócz Hranečníka i Svinova Ostrawa ma już trzeci węzeł ładowania bezpośrednio podłączony do sieci tramwajowej, skąd będą odjeżdżać autobusy elektryczne i obsługiwać sąsiednie miejscowości. W ten sposób rozbudowana zostanie sieć bezemisyjnego transportu, co znacznie ograniczy produkcję CO2. Wierzymy, że zostanie to docenione nie tylko przez pasażerów, ale także przez wszystkich mieszkańców Ostrawy” – powiedział burmistrz Ostrawy, Tomáš Macura.

Z kolei zastępca burmistrza ds. transportu, Jan Dohnal dodał:

-„Równolegle DPO buduje na własnym terenie przy ulicy Vítkovická wolną stację zasilania dla maksymalnie 18 autobusów elektrycznych. Obejmuje ona wiatę oraz ładowarki do nocnego uzupełniania baterii w autobusach elektrycznych, które w ciągu dnia są ładowane przez szybkie ładowarki na ulicy Valchařská. Tym samym Ostrawa po raz kolejny potwierdza, że ​​jest nowoczesnym miastem, które może poszczycić się nie tylko zaawansowanymi technologiami, ale także ekologicznym transportem.”

DPO przewiduje, że stacja ładowania na ulicy Vítkovická (za ponad 36 milionów CZK) ruszy na wiosnę 2023 roku.

-„Pracowaliśmy nad tym projektem od kilku lat i w końcu możemy powiedzieć, że jesteśmy na finiszu. W Ostrawie realizowany jest największy tego typu projekt pojazdu elektrycznego w transporcie publicznym. Mamy w sumie 26 autobusów elektrycznych z ciągłym ładowaniem, które możemy ładować za pomocą strategicznie rozmieszczonych ładowarek w Svinovie, Hranečníku, a teraz także w centrum miasta. Dzięki temu co dziesiąty autobus DPO będzie autobusem elektrycznym. Turkusowe e-busy stają się częścią komunikacyjnego krwiobiegu miasta. Kontynuujemy zatem strategię „bez oleju napędowego”- podkreślił CEO DPO, Daniel Morys.

Komentarze