Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nadjeżdża elektryczny Irizar – i2e

infobus
11.08.2014 11:27
0 Komentarzy
Grupa Irizar poinformowała o szczegółach swojego najnowszego autobusu –pierwszego w historii firmy w 100% elektrycznego pojazdu miejskiego o nazwie i2e. Dwa tego typu egzemplarze są testowane przez Barcelonę, a trzeci właśnie dotarł do San Sebastian. To forma przygotowań hiszpańskiego miasta do udziału w ogólnoeuropejskim projekcie ZEUS, w którym San Sebastian uczestniczy jako miasto-obserwator. Jak podkreślili przedstawiciele Irizara, elektrobus został całkowicie opracowany własnymi siłami. W skład grupy projektowej weszły takie firmy należące do producenta jak: Hispacold, producent systemów grzewczych i klimatyzacyjnych;Jema, spółka specjalizująca się w elektronice;Datik, spółka technologiczna rozwijająca inteligentne rozwiązania dla sektora transportu;Masats, spółka która produkuje systemy dla osób niepełnosprawnych i CREATIO, centrum rozwojowe Grupy. Oczywiście głównymi powodami opracowania pojazdu były kwestie ekologiczne i ekonomiczne. Jak wyliczył Irizar każdy autobus elektryczny zmniejsza roczną emisję CO2 o 88 ton i zaoszczędza 33.000 litrów paliwa. Do tego dochodzi niska emisja hałasu, która powoduje, że elektrobusy są przyjazne dla środowiska i przyczyniają się do poprawy jakości życia ludzi w miastach. Ważną też cechą hiszpańskiego projektu jest recykling podzespołów, w tym również baterii, które według producenta mogą zostać przetworzone w 99%. Irizar i2e został też tak zaprojektowany, aby już teraz sprostać najbardziej wymagającym wymogom bezpieczeństwa. To zdaniem Irizara pierwszy elektryczny autobus na rynku, który jest zgodny z normą bezpieczeństwa R66. 
Irizar i2e w San Sebastian Irizar i2e w San Sebastian Irizar i2e w San Sebastian Irizar i2e w San Sebastian
Dwuosiowy model i2e z układem drwi 2-2-2 ma długość 11980 mm, wysokość 3220 mm, szerokość 2550 mm przy rozstawie osi 5770 mm. Całkowicie niskopodłogowa konstrukcja oferuje 24 miejsca siedzące, dwa miejsca dla wózków inwalidzkich. Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania siedzeń składnych (flipów) na przedniej platformie. Aby obniżyć wagę autobusu zastosowano aluminiową konstrukcja ścian bocznych i sufitu. Wewnętrzne i zewnętrzne oświetlenie bazuje na diodach LED (nawet dla świateł pozycyjnych). Odpowiednią temperaturę wnętrza zapewnia klimatyzacja o mocy 3,5 Kw (dla kierowcy) i 35 kW (dla przestrzeni pasażerskiej. Zestaw baterii zlokalizowanych na dachu pojazdu ma napięcie znamionowe: 600V/650V, ich całkowita pojemność to 376 kWh. Z kolei napięcie super kondensatorów to 125 V. Zasięg i2e według danych firmy wynosi 200-250 km. Ten rezultat osiąga on w ramach jednego, 5-godzinego ładowaniu w zajezdni. To zdaniem Irizara przekłada się na 15-16 godzinną eksploatację w ruchu miejskim ze średnią prędkością 17 km/h. W celu optymalizacji zużycia prądu, Irizar wprowadził tutaj dwie technologie: wstępną kontrolę klimatu, która pozwala wyjechać pojazdowi z zajezdni autobusowej przy optymalnej temperaturze oraz Eco Assist – system, który pomaga kierowcy w czasie rzeczywistym zmniejszyć zużycie energii przez pojazd.
Irizar i2e w San Sebastian Irizar i2e w San Sebastian Irizar i2e w San Sebastian Irizar i2e w San Sebastian
Kolejny punkt na drodze ku wyższej efektywności i2e to system zarządzania magazynowaniem energii, opracowany przez spółkę Jema. Utrzymuje on najbardziej optymalny poziom naładowania baterii i super kondensatorów (sprzężonych w jednym układzie), co zarówno podnosi żywotność podzespołów, jak i ma wpływ na zasięg pojazdu. Irizar nie ukrywa, że wyprodukowane pierwsze pojazdy i2e są cały czas w studium rozwoju. A to dopiero początku e-drogi hiszpańskiego producenta. W najbliższym czasie zamierza on zainwestować 60 mln EUR w rozwój technologii i powstanie nowoczesnych zakładów produkcyjnych –dedykowanych specjalnie elektrobusom. Nowa „elektryczna’”fabryka ma zostać ukończona w 2016 r, a do tego momentu zamówienia na kolejne egzemplarze i2e  będą obsługiwane przez istniejące już zakłady Irizara.

Komentarze