Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Ostrów Wlkp. będzie miał 22 autobusy elektryczne. Szóstka z POIiŚ

infobus
03.08.2022 09:52
0 Komentarzy

3 sierpnia Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim ogłosił przetarg na zakup 6 sztuk autobusów miejskich z napędem elektrycznym.

Pojazdy mają być fabrycznie nowe, niskopodłogowe, a do tego MZK domówił dedykowany systemem ładowania baterii trakcyjnych. Elektrobusy mają pojawić się w bazie przewoźnika najpóźniej 31 października 2023 r. Dodajmy, że wielkopolski przewoźnik posiada w swojej flocie już 10 elektrobusów Solarisa, a sześć kolejnych (z dotacją z ZTP 1.0) jest w drodze. Teraz firma zamawia sześć kolejnych. To daje razem imponującą jak na miasto tej wielkości elektryczną flotę 22 e-busów.

Przedmiot zamówienia

Ostrowski przetarg obejmuje:  

  • dostawę 6 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów elektrycznych klasy MAXI wraz z niezbędnym i dodatkowym wyposażeniem, oprogramowaniem i dokumentacją. Autobus ma być napędzany silnikiem(-mi) elektrycznym o mocy co najmniej 160 kW, zasilanym magazynem energii elektrycznej o pojemności nominalnej min. 250 kWh. Konstrukcja autobusów i zastosowane rozwiązania mają gwarantować eksploatację autobusów przy założeniu średnio 70 000 km rocznego przebiegu.
  • dostawę, montaż i uruchomienie systemu ładowania składającego się z 3 sztuk ładowarek stacjonarnych dwustanowiskowych o łącznej mocy ładowania 300 kW (2 x 50 kW każda z ładowarek) na terenie zajezdni MZK.

Na oferty Zakład czeka do 30 września, a następnie wybierze najkorzystniejszą propozycję na podstawie dwóch kryteriów:

  • parametrów techniczno-eksploatacyjnych / Waga: 40 pkt
  • ceny / Waga: 60 pkt

Dodajmy, że to zamówienie ma dofinansowanie jeszcze z programu POIiŚ 2014-2020 – podobnie jak wcześniej opisywany przez nas przetarg MZK Opole, co jest związane z uruchomionym przez Komisję Europejską instrumentem REACT i EU, jako dodatkowe wzmocnienie w ramach realizowanych programów operacyjnych, w celu przeciwdziałania skutkom epidemii COVID-19.

Przetargowe wymagania to m.in.

  • środki finansowe w wysokości co najmniej 10 000 000,00 złotych
  • wadium w wysokości 300 000 złotych
  • doświadczenie, czyli minimum jedna dostawa fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich z napędem elektrycznym wraz z dedykowanym systemem ładowania baterii trakcyjnych, o wartości co najmniej 10 000 000,00 złotych netto – w ciągu 3 lat.

Kolejny e-kontrakt

Przypomnijmy, że 20 kwietnia Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim podpisał umowę z Solaris Bus & Coach na dostawę sześciu elektrycznych autobusów. Wartość kontraktu wyniosła niemal 17 mln złotych, w tym 64% tej kwoty to dofinansowanie z I edycji programu „Zielony Transport Publiczny.” Zakup obejmuje zakup sześciu autobusów o napędzie elektrycznym marki Solaris Urbino 12 electric wraz z trzema ładowarkami dwustanowiskowymi.

-„Pierwsze elektryki przyjechały do Ostrowa Wielkopolskiego w 2017 roku. To wówczas rozpoczęliśmy erę elektromobilności jako pierwsze miasto w Wielkopolsce. Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej to, obok poprawy komfortu przejazdu dla pasażerów, także wyraz naszej lokalnej troski o środowisko i powietrze Dziś mamy już dziesięć autobusów elektrycznych. Sześć kolejnych, nowych, z firmy Solaris, przyjedzie do nas w lipcu i październiku 2023 roku” – powiedział podczas podpisania umowy Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

-„Podpisana umowa stanowi kolejny krok w procesie modernizacji taboru. Dodatkowo cieszy fakt, że udało się pozyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i w ramach całego projektu zostanie zakupionych 6 autobusów elektrycznych oraz 3 ładowarki dwustanowiskowe, przygotowane zostanie przyłącze energetyczne oraz zostaną przeszkoleni pracownicy – zarówno kierowcy, jak i obsługa techniczna – dodał podczas kwietniowej uroczystości Janusz Marczak, prezes MZK Ostrów Wlkp.

Spodziewamy się, że pojazdy z najnowszego zamówienia będą posiadać podobny standard, jak zakontraktowane na początku br. autobusy Solaris Urbino 12. To minimum 69 miejsc, w tym 27 siedzących oraz specjalnie wyznaczone 2 miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do tego nowe autobusy będą mieć nowej generacji baterie o większej pojemności, a więc czas ich pracy będzie dłuższy. Dłuższa będzie również gwarancja na pojazdy.  Autobusy będą napędzane silnikiem elektrycznym o mocy 160 kW, a dodatkowo baterie trakcyjne będą doładowywane podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania. Pasażerowie nowych autobusów będą mogli korzystać z ładowarek USB oraz bezpłatnej sieci Wi – Fi. Nowe pojazdy zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – specjalnie wydzielone miejsca, funkcja obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, wysuwana platforma dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Specjalnie dla osób niewidzących przyciski STOP oznaczone będą w języku Braille’a. Będzie także głosowy system zapowiedzi przystanków. W każdym z autobusów zostanie umieszczony defibrylator. Pojazdy będą wyposażone w wewnętrzne monitory oraz – dla bezpieczeństwa pasażerów – kamery monitoringu.

Komentarze