Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MZK Opole ma umowę na elektrobusy z CUPT. Jeszcze z POIiŚ

infobus
09.04.2023 13:02
0 Komentarzy

4 kwietnia Miejski Zakład Komunikacyjny w Opolu podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie zakupu kolejnych autobusów elektrycznych.

Koszt całego projektu to ponad 36 milionów złotych. Kwota dofinansowania w ramach Europejskiego Fundusze Rozwoju Regionalnego to 25 milionów. Jest to pierwszy projekt, w którym MZK jest samodzielnym beneficjentem. Podpisanie umowy jest gwarancją otrzymania pieniędzy.

Pojazdy w drodze

W ramach tego zadania do Opola przyjadą nowe autobusy elektryczne, zakupiona zostanie też niezbędna infrastruktura. Przetarg na nie został już rozstrzygnięty – barwo dla MZK za szybkość działania, a osiem pojazdów zostanie dostarczonych przez firmę Solaris Bus&Coach. Będzie to:

  • sześć pojazdów MAXI (o długości dwunastu metrów)
  • dwa przegubowe MEGA (osiemnastometrowe),

Wszystkie pojazdy będą dostosowanych do dwóch systemów ładowania – szybkiego w technologii plug-in oraz szybkiego z wykorzystaniem ładowarki pantografowej. Niskopodłogowe autobusy będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (zostaną wyposażone m.in. w system zapowiedzi głosowych, tablice kierunkowe, a także rampę dla wózków oraz miejsce dla wózka).

Inwestycja zakłada także wybudowanie pantografowej stacji szybkiego ładowania na przystanku końcowym „Pużaka-Pętla” oraz zakup, instalację i montaż ładowarek zajezdniowych i ładowarki serwisowej plug-in (umożliwiającej doładowywanie akumulatorów w czasie wykonywania drobnych napraw i innych czynności takich jak sprzątanie).

-„Celem realizowanego projektu jest zwiększenie wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego w Opolu. Zakup nowych autobusów wraz z infrastrukturą pozwoli między innymi na zmniejszenie zatłoczenia motoryzacyjnego w stolicy regionu i zwiększenie płynności ruchu. Jest to również możliwość ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko i ograniczenie niskich emisji z transportu publicznego poprzez m.in. redukcję oddziaływania hałasu, minimalizację zanieczyszczenia powietrza – informuje MZK Opole.

fot. MZK Opole

Drugie elektryki

Przypomnijmy, że umowa na dostarczenie pojazdów została podpisana w październiku zeszłego roku. Na ich dostarczenie firma Solaris ma 360 dni. Autobusy mają wyjechać na ulice Opola jeszcze w tym roku. Będą one obsługiwać linie: 5, 9 i 13.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych bardzo wysoko oceniło wniosek MZK Opole. Otrzymał on 71 punktów na 76 możliwych, uzyskując ponad 93% maksymalnego wyniku.

Przypomnijmy, że pierwsze elektrobusy – pięć e-busów klasy MAXI też marki Solaris – przyjechały do Opola w 2022 roku i od sierpnia wożą pasażerów. Premierowe „elektryki” zostały zakupione w ramach projektu „Elektromobilne Opole – etap 1”. Na ten cel pozyskano dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w wysokości 14 milionów złotych. Koszt całego projektu wyniósł 21 milionów zł.

Komentarze