Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MSP: Pierwsze decyzje nowego ministra

infobus
18.06.2015 19:21
0 Komentarzy

Spółki ważne z punku widzenia państwa i bezpieczeństwa obywateli nie powinny być prywatyzowane – uważa nowy minister skarbu Andrzej Czerwiński.

Wśród takich spółek wymienił operatora sieci przesyłowych Polskie Sieci Elektroenergetyczne czy chemiczny koncern Azoty.  -Generalnie jestem za prywatyzacją, ale należy mieć wizję, po co się prywatyzuje. Jeszcze jakiś czas temu niebagatelnym zadaniem było uzupełnienie wpływów budżetowych, od pewnego czasu odgrywa to już mniejszą rolę” – powiedział szef resortu skarbu w środę dziennikarzom. Wskazał, że także w Europie są spółki z udziałem publicznym, które dobrze prosperują i są konkurencyjne – w związku z tym nie ma potrzeby ich prywatyzowania. ?Są także kluczowe dla bezpieczeństwa obywateli spółki, które prywatyzowane być nie powinny” – ocenił minister.

– „Nie wyobrażam sobie np., byśmy sprywatyzowali Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które są odpowiedzialne za sieci przesyłowe” – wskazał Czerwiński. „Jest też kilka dużych firm wytwórczych, które też nie mogłyby zostać sprywatyzowane, bo można sobie wyobrazić wrogie scenariusze” – dodał. Wskazał, że taką firmą jest na przykład Grupa Azoty.

Czerwiński opowiada się natomiast za sprzedaniem tzw. resztówek, czyli nieznacznych udziałów w poszczególnych spółkach. „Mamy wiele do zrobienia jeśli chodzi o prywatyzację mniejszych firm z resztkowym udziałem Skarbu Państwa” – powiedział. Według danych na koniec ub.r. minister skarbu wykonywał prawa z akcji lub udziałów w 233 spółkach prowadzących działalność (z wyłączeniem 100 spółek tylko z akcjami pracowniczymi). Spośród tych 233 spółek prowadzących działalność, w 98 spółkach udział Skarbu Państwa wynosił 100 proc., w 33 spółkach Skarb Państwa posiadał udział większościowy, a w 102 spółkach – mniejszościowy. 229 spółek nadzorowanych przez resort znajdowało się w stanie likwidacji bądź upadłości lub nie prowadziło działalności.

Minister odniósł się także do projektu ustawy, która ma chronić niektóre polskie spółki przed wrogim przejęciem. Projekt zakłada, że minister skarbu będzie mógł się sprzeciwić planowanej sprzedaży części udziałów w określonych przedsiębiorstwach. Zdaniem Czerwińskiego taka ustawa jest potrzebna. „Świat tak robi, my również powinniśmy się przygotować” – wskazał Czerwiński.  Pytany, czy ma w głowie listę spółek, które mają być chronione przez ustawę, odpowiedział „tak”, ale jego zdaniem lista powinna powstać w drodze dyskusji.
Andrzej Czerwiński jest ministrem Skarbu Państwa od 16 czerwca 2015 r. Nominację na to stanowisko otrzymał od premier Ewy Kopacz. Wcześniej Andrzej Czerwiński przewodniczył sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych, zasiadał też w komisjach gospodarki i infrastruktury. Był członkiem licznych zespołów i grup parlamentarnych, m.in. zespołu ds. energetyki, zespołu sportowego oraz grupy ds. przestrzeni kosmicznej. Jest posłem na Sejm od 2001 roku.

W ostatnich latach był mocno związany z energetyką. Pracował w Sejmie nad projektami ustaw dotyczących utworzenia konkurencyjnego rynku energii, m. in. nad ustawą o obowiązku sprzedaży energii na giełdach energii, o efektywności energetycznej, o inteligentnych sieciach, a także nad tzw. ?małym trójpakiem? i ustawą o odnawialnych źródłach energii. Zanim trafił do Platformy Obywatelskiej, był przewodniczącym zarządu wojewódzkiego Kongresu Liberalno-Demokratycznego, później piastował to samo stanowisko w Unii Wolności. Andrzej Czerwiński pochodzi z Nowego Sącza, którego prezydentem był w latach 1994- 2001. Zasiadał również w Radzie Miasta.  W latach 1979 -1989 pracował w Zakładzie Energetycznym Kraków (Rejon w Nowym Sączu), następnie przez cztery lata prowadził własną firmę. Pracując w lokalnym samorządzie, doprowadził między innymi do uruchomienia składowiska odpadów komunalnych oraz otwarcia hali widowiskowo-sportowej i krytej pływalni.
Andrzej Czerwiński ma 61 lat. Z wykształcenia jest inżynierem elektrykiem. Skończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz studia i kursy podyplomowe z zakresu administracji publicznej, organizacji i zarządzania. Jest żonaty, ma troje dorosłych  dzieci. Interesuje się sportem,  a szczególnie piłką nożną, jako zawodowy piłkarz grał w Sandecji Nowy Sącz.

 

Komentarze